06 грудня 2021 року справа №200/8077/21
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2021 року у справі № 200/8077/21 (головуючий І інстанції Бабіч С.І., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування і невиплати індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2008 року по 25.04.2020 року, яка мала бути обрахована за період з 01.01.2008 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року та в період з 01.03.2018 року по 25.04.2020 року (із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення- березень 2018 року; зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2008 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року та в період з 01.03.2018 року по 25.04.2020 року (день звільнення) із застосуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення березень 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації грошового забезпечення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.09.2021 року позов - задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність 3-го Державно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2008 року по 28.02.2018 року, з урахуванням базового місяця для розрахунку - січень 2008 року;
- зобов'язано 3-й Державно-рятувального загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по 28.02.2018 року, з урахуванням базового місяця - січень 2008 року;
- у задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Відповідачем подано апеляційну скаргу на рішення суду, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, просив скасувати рішення суду та відмовити у задоволенні позову. Вважає, що судом невірно визначений базовий місяць індексації грошового забезпечення позивача.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність пістав для скасування рішення суду, виходячи з наступного.
Позивач в період з 10 червня 1996 року по 25 квітня 2020 року проходив службу в ОВС України, МНС України та ДСНС України (а.с. 37).
6 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 10.06.1996 року по 25.04.2020 року; надання довідки розмір грошового забезпечення; нарахування індексації доходів за період з 10.06.1996 року по 25.04.2020 року із зазначенням у довідці за кожен місяць загальних складовий грошового забезпечення, базового місяця підвищення окладу застосованого при нарахуванні індексації та індексу споживчих цін у строки визначені законодавством (а.с. 8).
Листом № 3/06/1020 від 02.06.2021 року відповідач повідомив, що виплата індексації грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу проводилася згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», постанови КМУ від 07.05.1998 року № 663 та Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 у періодах її виникнення (а.с. 9).
Відповідно архівних відомостей відповідача та довідки про індексацію грошового забезпечення, позивачу за період березень 2008 року по травень 2009 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; за період з червня 2009 року по червень 2010 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2009 рік (в такому розмірі: червень 2009 року 173,27 грн., липень 2009 року 184,64 грн., серпень 2009 року 194,70 грн., вересень 2009 року 194,70 грн., жовтень 2009 року 194,70 грн., листопад 2009 року 194,68 грн., грудень 216,50 грн., січень 2010 року 229,90 грн., лютий 2010 року 240,31 грн., березень 2010 року 240,31 грн., квітень 2010 року 267,10 грн., травень 2010 року 340,34 грн., червень 2010 року 465,97 грн.); за період липень- листопад 2010 року не нараховувалась та не виплачувалась; за період листопад-січень 2011 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2009 рік (в такому розмірі: листопад 2010 року 35,37 грн., грудень 2010 року 35,96 грн., січень 2011 року 36,70 грн.); за період з лютого 2011 року по червень 2014 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; за період з липня 2014 року по січень 2015 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2009 рік (в такому розмірі: липень 2014 року 127,89 грн., серпень 2014 року 87,70 грн., вересень 2014 року 105,97 грн., жовтень 2014 року 105,97 грн., листопад 2014 року 154,69 грн., грудень 2014 року- 187,57 грн., січень 2015 року 188,79 грн.); за період з лютого 2015 року по листопад 2018 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; за період грудень 2018 року по квітень 2020 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2018 рік (в такому розмірі: грудень 2018 року 71,08 грн., січень 2019 року 71,08 грн., лютий 2019 року 71,08 грн., березень 2019 року 134,47 грн., квітень 2019 року - 134,47 грн. (а.с. 64-78).
За ст. 1 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індекс споживчих цін показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Поріг індексації величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення) (ч. 1 ст. 2 Закону № 1282).
Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (ст. 3 Закону № 1282).
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 (в редакції, що була чинною до 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
На підставі п. 21 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, у ч. 1 ст. 4 Закону № 1282 цифри 101 замінені цифрами 103.
Таким чином, до 1 січня 2016 року індексація грошових доходів населення проводилась в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищувала поріг індексації, який був встановлений в розмірі 101%; з 01 січня 2016 року поріг індексації встановлений у розмірі 103%.
За ч. 2 ст. 4 Закону № 1282 обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону (тобто з січня 2003 року).
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону № 1282 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (ч. 4 ст. 4 Закону № 1282).
За ч.ч. 2, 5 ст. 5 Закону № 1282 підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
За приписами ст. 6 Закону № 1282 у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Предметом позову є питання нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення лише у період грудень 2015 року - лютий 2018 року включно.
Суд застосовує Порядок № 1078 у редакції від 15.12.2015 року та яка застосовується з 1 грудня 2015, що була чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин (грудень 2015 - лютий 2018 року).
За п. 1 Порядку № 1078 цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (п. 1-1 Порядку № 1078).
11 лютого 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 77 Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 і від 9 грудня 2015 року № 1013 (далі - Постанова КМУ № 77).
Постановою КМУ № 77 внесено зміни до п. 1-1 Порядку № 1078 в абзаці другому цього пункту цифри 101 замінені цифрами 102.
За п. 2 Постанови КМУ № 77 вказані зміни застосовуються з 1 січня 2016 року.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-ІV Про індексацію грошових доходів населення.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
За п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, серед іншого індексуються оплата праці (грошове забезпечення). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1 і 4 цього Порядку. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв'язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу) (п. 5 Порядку № 1078).
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету (пп. 2 п. 6 Порядку № 1078).
За абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Згідно п. 10-2 Порядку № 1078 для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
9 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі Постанова КМУ № 1013), яка набрала чинності 15 грудня 2015 року.
На підставі п. 3 Постанови КМУ № 1013 внесено зміни до Порядку № 1078.
Зокрема, відповідно до пп. 2 п. 3 Постанови КМУ № 1013 пункт 5 Порядку № 1078 був викладений в такій редакції:
«5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4».
На підставі пп. 5 п. 3 Постанови КМУ № 1013 пункт 10-2 Порядку № 1078 був викладений в такій редакції:
«10-2. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник».
За п. 6 Постанови КМУ № 1013 ця постанова застосовується з 1 грудня 2015 року.
З 01.12.2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Отже, грошове забезпечення позивача є об'єктом індексації грошових доходів населення в силу положень абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону № 2011, ст. 2 Закону № 1282 та п. 2 Порядку № 1078.
Аналіз положень абз. 3 п. 10-1 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 526 та п. 10-2 Порядку № 1078 в редакції Постанови КМУ № 1013 зумовлює висновок про те, що до грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для індексації заробітної плати (грошового забезпечення) новоприйнятих працівників здійснювалося з місяця прийняття працівника на роботу, а з грудня 2015 року - з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Таким чином, встановлення моменту прийняття позивача на службу, не має значення для нарахування та виплати йому індексації у спірний період.
Абзац 3 п. 10-1 вказаного порядку в редакції від 15.12.2015 року (що застосовується з 01.12.2015 року, відповідно до п.6 Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» не містить положень щодо обчислення індексації працівника саме з місяця прийняття на роботу (як це було у попередній редакції Порядку № 1078).
За п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Оскільки посадові оклади у Збройних Силах України були встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла з 1 січня 2008 року по 1 березня 2018 року та у вказаний період ці оклади не підвищувались, відповідно до п. 5 Порядку № 1078, у спірних правовідносинах, у період з 1 грудня 2015 року по лютий 2018 року включно, базовим місяцем для проведення індексації грошового забезпечення позивача є січень 2008 року.
Таким чином, з 1 грудня 2015 року позивач набув право на індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - січень 2008 року.
Відповідно архівних відомостей відповідача та довідки про індексацію грошового забезпечення, позивачу за період березень 2008 року по травень 2009 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; за період з червня 2009 року по червень 2010 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2009 рік (в такому розмірі: червень 2009 року 173,27 грн., липень 2009 року 184,64 грн., серпень 2009 року 194,70 грн., вересень 2009 року 194,70 грн., жовтень 2009 року 194,70 грн., листопад 2009 року 194,68 грн., грудень 216,50 грн., січень 2010 року 229,90 грн., лютий 2010 року 240,31 грн., березень 2010 року 240,31 грн., квітень 2010 року 267,10 грн., травень 2010 року 340,34 грн., червень 2010 року 465,97 грн.); за період липень- листопад 2010 року не нараховувалась та не виплачувалась; за період з листопад січень 2011 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2009 рік (в такому розмірі: листопад 2010 року 35,37 грн., грудень 2010 року 35,96 грн., січень 2011 року 36,70 грн.); за період з лютого 2011 року по червень 2014 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; за період з липня 2014 року по січень 2015 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2009 рік (в такому розмірі: липень 2014 року 127,89 грн., серпень 2014 року 87,70 грн., вересень 2014 року 105,97 грн., жовтень 2014 року 105,97 грн., листопад 2014 року 154,69 грн., грудень 2014 року- 187,57 грн., січень 2015 року 188,79 грн.); за період з лютого 2015 року по листопад 2018 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; за період грудень 2018 року по квітень 2020 року нараховувалась та виплачувалась із застосуванням базового місяця - березень 2018 рік (в такому розмірі: грудень 2018 року 71,08 грн., січень 2019 року 71,08 грн., лютий 2019 року 71,08 грн., березень 2019 року 134,47 грн., квітень 2019 року - 134,47 грн. (а.с. 64-78).
Суд не приймає посилання відповідача на те, що базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення у 2008-2015 роках є місяці, в яких відбулося підвищення всього доходу (грошового забезпечення) в цілому.
Крім того, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.
Індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов'язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі № 825/874/17.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5- рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє його права на отримання виплат, на які він мав право, проте, не отримував їх під час проходження служби за незалежних від нього обставин.
При цьому ч. 6 ст. 5 Закону № 1282 не обмежує проведення передбачених чинним законодавством України виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.
Отже, відповідачем не доведено того, що позивачу було проведено нарахування індексації грошового забезпечення за період січень 2008 року - лютий 2018 року включно, з визначенням базового місяця для нарахування - січень 2008 року.
На підставі викладеного апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності 3 Державно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2008 року по 28.02.2018 року, з урахуванням базового місяця для розрахунку - січень 2008 року; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2008 року по 28.02.2018 року, з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.
В іншій частині рішення суду не оскаржене.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу що суті спору, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2021 року у справі № 200/8077/21 за позовом ОСОБА_1 до 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 6 грудня 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Е.Г. Казначеєв