ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
06 грудня 2021 року м. Київ № 640/3299/21
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі судді Вєкуа Н.Г, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
про зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії, необхідні для внесення уточнень до відомостей Реєстру застрахованих осіб щодо застрахованої особи ОСОБА_1 , виходячи з мінімальної зарплати ОСОБА_2 у період роботи з 01.01.2004 по 01.01.2008 р, за липень 2010, березень 2011, березень-квітень 2012, вересень 2014, червень 2016, січень-травень 2017 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 01 січня 2004 року по 21 червня 2017 року вона працювала перукарем за трудовим договором №2062 в СПД ОСОБА_3 , яка нерегулярно сплачувала страхові внески до Пенсійного фонду України.
Як вказує позивач, починаючи з лютого 2017 року вона неодноразово зверталась до відповідача з проханням усунути виявлені порушення. 29 серпня 2017 року СПД ОСОБА_3 частково їх усунула та припинила свою діяльність. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2020 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у невчиненні дій, направлених на здійснення контролю та усунення виявлених порушень ФОП ОСОБА_3 , як страхувальником, в частині сплати страхових внесків за працівника - ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства та покладених на управління завдань. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дій, направлені на здійснення контролю та усунення виявлених порушень ФОП ОСОБА_3 , як страхувальником, в частині сплати страхових внесків за працівника - ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства та покладених на управління завдань. Проте, враховуючи, що ФОП ОСОБА_3 припинила свою діяльність як фізична особа-підприємець ,то внести зміни до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування можливо лише за рішенням суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.02.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував щодо позовних вимог, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що відповідно до Єдиного державного реєстру 29.08.2017 року внесено запис про державну реєстрацію реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_3 , а тому вчинити дії направлені на здійснення контролю та усунення виявлених порушень ФОП, як страхувальником в частині сплати страхових внесків за працівника немає можливості.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 01 січня 2004 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено трудовий договір між працівником і фізичною особою-підприємцем, який зареєстрований 23 жовтня 2006 року за №2062 та знято з реєстрації 21 червня 2017 року.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу - ОСОБА_1 , страхувальником - ОСОБА_3 не здійснювалась сплата страхових внесків за працівника за період з 01 січня 2004 року по 01 січня 2008 року, за липень 2010 року, березень 2011 року, березень - квітень 2012 року, вересень 2014 року, червень 2016 року та січень-травень 2017 року.
У зв'язку із зазначеним 26 жовтня 2017 року позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою в порядку Закону України "Про звернення громадян", в якій просила надати відповідь щодо причин не виявлення та не усунення порушень чинного законодавства з боку ФОП ОСОБА_3 , а також надати відповідь щодо того, яким чином їй може бути поверненою до її страхового стажу 59 місяців.
Листом від 06 листопада 2017 року №22307/12 позивача повідомлено про те, що для отримання інформації щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування необхідно звернутись до Державної податкової інспекції Головного управління ДФС, в якій ОСОБА_1 перебуває на обліку, а також повідомлено про те, що за результатами позапланової перевірки по страхувальнику ФОП ОСОБА_3 внесено відомості по застрахованій особі за 2008-2009 роки до реєстру застрахованих осіб, а також зазначено, що страхувальнику надіслано лист №2700/03 від 31 жовтня 2017 року про необхідність подання відсутніх звітів та сплати страхових внесків.
Крім того, в матеріалах справи наявна копія заочного рішення Дарницького районного суду міста Києва від 06 березня 2018 року у цивільній справі №753/22017/17, відповідно до резолютивної частини якого, позовна заява ОСОБА_1 задоволена та зобов'язано ОСОБА_3 сплатити страхові внески з заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 січня 2004 року по 01 січня 2008 року, а також за липень 2010 року, березень 2011 року, березень - квітень 2012 року, вересень 2014 року, червень 2016 року, січень-травень 2017 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2020 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яка полягає у невчиненні дій, направлених на здійснення контролю та усунення виявлених порушень ФОП ОСОБА_3 , як страхувальником, в частині сплати страхових внесків за працівника - ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства та покладених на управління завдань. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дій, направлені на здійснення контролю та усунення виявлених порушень ФОП ОСОБА_3 , як страхувальником, в частині сплати страхових внесків за працівника - ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства та покладених на управління завдань.
Листом від 24.12.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 , що вчинити дії направлені на здійснення контролю та усунення виявлених порушень ФОП, як страхувальником, в частині сплати страхових внесків за працівника не має можливості. Повідомлено, що ОСОБА_3 на обліку в органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Вважаючи свої права та законні інтереси порушеними, позивач звернувся до суду із вказаним позовом для їх захисту.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ).
Відповідно до ч.4 ст.21 Закону № 1058-ІУ персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.
Відповідно до з п.1 ч.2 ст.22 Закону № 1058-ІУ відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду серед іншого для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-УІ (далі - Закон № 2464-VI) визначено:
Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (пункт 1).
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом (пункт 7).
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону № 2464-VI Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.2 ст.16 Закону № 2464-VI Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (абзац другий частини третьої статті 16 Закону № 2464-Vl).
Частиною 1 ст.20 Закону № 2464-VI визначено, що Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.3 ст.20 Закону № 2464-VI на кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 року № 8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 8.07.2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 8-1).
Пунктом 4 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1 визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 5 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1).
Відповідно до п.1 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.2 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником (абзац перший пункту 4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1).
Відповідно до абз.2,3 п.4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2020 року в адміністративній справі №640/5810/19, яке набрало законної сили 21.09.2020 року, 01 січня 2004 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладено трудовий договір між працівником і фізичною особою-підприємцем, який зареєстрований 23 жовтня 2006 року за №2062 та знято з реєстрації 21 червня 2017 року.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу - ОСОБА_1 , страхувальником - ОСОБА_3 не здійснювалась сплата страхових внесків за працівника за період з 01 січня 2004 року по 01 січня 2008 року, за липень 2010 року, березень 2011 року, березень - квітень 2012 року, вересень 2014 року, червень 2016 року та січень-травень 2017 року.
При цьому, судом встановлено, що 29 серпня 2017 року суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_4 припинила діяльність про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців.
Разом з тим, як видно з «індивідуальних відомостей про застраховану особу» форма ОК-5 та відомостей з Державного реєстру платників-податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, за місяці які сплачені страхові внески ОСОБА_1 отримувала мінімальну заробітну плату, як і за місяці, які не внесено інформацію до відомостей Реєстру застрахованих осіб щодо застрахованої особи.
Зважаючи на те, що в силу наведених вище вимог Положення № 8-1 підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб у разі ліквідації страхувальника є рішення суду, та з огляду на встановлені у справі фактичні обставини, з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача вчинити дії, необхідні для внесення уточнень до відомостей Реєстру застрахованих осіб щодо застрахованої особи ОСОБА_1 , виходячи з мінімальної зарплати ОСОБА_2 у період роботи з 01.01.2004 по 01.01.2008 р, за липень 2010, березень 2011, березень-квітень 2012, вересень 2014, червень 2016, січень-травень 2017 року.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, слід виходити з того, що відповідно до абз.2,3 п.4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, але зважаючи на те, що у відповідача відсутні підстави для внесення змін та уточнень до відомостей Реєстру застрахованих осіб без рішення суду, що набрало законної сили, тому відповідачем не допущено будь-яких протиправних дій.
Судові витрати по справі відповідно до ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Щодо вимог в частині зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду у визначений законом строк з дня набрання ним законної сили, суд виходить з наступного.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, вказаною нормою Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В той же час, позивачем не доведено, а судом не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створить перешкоди для виконання такого рішення.
Керуючись статтями 77, 78, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії, необхідні для внесення уточнень до відомостей Реєстру застрахованих осіб щодо застрахованої особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) виходячи з мінімальної зарплати у період роботи з 01.01.2004 по 01.01.2008 року, за липень 2010, березень 2011, березень-квітень 2012, вересень 2014, червень 2016, січень-травень 2017 року.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа