Рішення від 06.12.2021 по справі 560/13753/21

Справа № 560/13753/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 12.10.2021 звернулась до суду з позовом від 01.10.2021 в якому вказує, що 16.07.2021 звернулась до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на догляд одиноким малозабезпеченим особам, яка за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я потребує стороннього догляду. 23.07.2021 позивачу було відмовлено у задоволенні її заяви. На запит адвоката було повідомлено, що відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики №8676/0/78-20/294 від 21.10.2020, повнолітні внуки, правнуки зобов'язані утримувати непрацездатну особу бабу, діда, прадіда, прабабу, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу. Підтвердженням належності до цієї категорії є інформація про відсутність працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання) зобов'язаних законом їх утримувати. Позивач є одинокою особою і немає працездатних родичів так як є вдовою, а діти: син ОСОБА_2 1956 року народження, донька ОСОБА_3 1959 року народження, донька ОСОБА_4 1963 року народження є пенсіонерами, мають громадянство Російської Федерації та постійно проживають у Росії, вона досягла 80-річного віку, і потребує постійного стороннього догляду відповідно до висновку ЛКК №249 від 12.07.2021, виданого КП "КНЗ Шепетівський центр ПМСД" Шепетівської районної ради. Вважає відмову відповідача протиправною, тому звернулась до суду з цим позовом.

У позові просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації щодо відмови у наданні ДСД на догляд 80-річному пенсіонеру ОСОБА_1 1938 р.н.; 2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призначення допомоги на догляд одиноким малозабезпеченим особам, які досягли 80-річного віку та за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я потребує стороннього догляду (арк. спр. 1-3).

Відповідно до ухвали від 13.10.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб та витребував докази (арк. спр. 17).

У Відзиві на позов за №01-2437 від 25.10.2021 відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що позивачу було відмовлено у задоволенні її заяви від 16.07.2021 про призначення допомоги на догляд одинокій малозабезпеченій особі, яка за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, так як заявниця подала неповну інформацію, зокрема не вказано чи має працездатних внуків, правнуків. Також у висновку ЛКК №249 від 12.07.2021 вказано: "Потребує постійного медикаментозного лікування", що не відповідає Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою КМ України №261 від 02.04.2021, адже не вказано у висновку, що потребує стороннього догляду.

Встановивши обставини (факти), якими сторони обгрунтовують вимоги та заперечення, оцінивши надані учасниками справи докази, враховуючи норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_1 виданого Шепетівським МРВ УМВС України в Хмельницькій області 08.10.2002, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком з 23.06.1993, відповідно до посвідчення № НОМЕР_2 від 20.10.2009 (арк. спр. 4-7).

Довідкою про склад сім'є або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб та наявності земельної ділянки виданою Грицівською селищною радою №1185 від 10.09.2021 у будинку АДРЕСА_1 , проживає ОСОБА_1 , і має земельну ділянку площею 0,27 га (арк. спр.11).

Згідно з Висновком ЛКК №249 від 12.07.2021, ОСОБА_1 перебуває на обліку у сімейного лікаря та: "Потребує постійного медикаментозного лікування" (арк. спр. 10).

Відповідно до Перерахунку пенсії, дата-час розрахунку 19.06.2021, розмір пенсії з надбавками ОСОБА_1 - 3397,22 гривень.

ОСОБА_1 16.07.2021 зверталась із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, зокрема, допомогу на догляд одиноким малозабезпеченим особам, які за висновком ЛКК закладу охорони здоров'я потребують постійного стороннього догляду (крім осіб з інвалідністю І групи).

Згідно з Рішенням про призначення допомоги від 23.07.2021, ОСОБА_1 не призначено допомогу по її заяві від 16.07.2021 з таких підстав: "не є одинокою та не потребує постійного стороннього догляду".

Відповідно до ст. 1 Закону України від 18.05.2004 №1727-IV "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" (далі - Закон №1727-IV), одинока особа - особа, яка не має працездатних родичів, зобов'язаних за законом її утримувати.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Закону №1727-IV визначено, що державна соціальна допомога на догляд призначається: одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 4 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою КМ України від 02.04.2005 №261 (далі - Порядок №261), до одиноких осіб, що мають право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державну соціальну допомогу на догляд, належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов'язаних за законом їх утримувати. Підтвердженням належності до цієї категорії є:

інформація про відсутність працездатних родичів (незалежно від місця їх проживання), зобов'язаних за законом їх утримувати (зазначається у поданій заяві про призначення допомоги на догляд);

інформація про склад сім'ї (зазначається в декларації про доходи та майно особи, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги) (у разі потреби).

Згідно з підпунктом 6 п.13 Порядку №261, державна соціальна допомога на догляд (далі - допомога на догляд) призначається: одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком ЛКК потребують постійного стороннього догляду та одержують пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім осіб, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту).

Позивачу відмовлено у призначенні допомоги з 2-х підстав, а саме: 1) не є одинокою; 2) не потребує постійного стороннього догляду. При цьому, сторони не заперечують наявність 3-х дітей у позивача, які є пенсіонерами, які проживають у Росії, що також підтверджено доказами наданими суду.

Суд вважає, що непрацездатною, зокрема, є особа пенсійного віку, якими є позивач та її діти.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 Сімейного кодексу України (далі - СК України), дитина, повнолітні дочка, син зобов'язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу.

Згідно з ч. 3 ст. 172 СК України, якщо повнолітні дочка, син не піклуються про своїх непрацездатних, немічних батьків, з них можуть бути за рішенням суду стягнуті кошти на покриття витрат, пов'язаних із наданням такого піклування.

Отже, позивач має трьох непрацездатних дітей (пенсіонерів), які проживають за межами України, тому відповідно не є одинокою, і вона може реалізувати своє право на стягнення коштів на покриття витрат, пов'язаних із наданням піклування (ч. 3 ст. 172 СК України) з родичів (діти), які зобов'язані утримувати ОСОБА_1 .

Щодо потреби постійного догляду позивача, суд вважає, що це не підтверджено Висновком ЛКК №249 від 12.07.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває на обліку у сімейного лікаря та потребує постійного медикаментозного лікування, а не постійного догляду, що передбачено п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону №1727-IV та пп. 6 п.13 Порядку №261.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Рішення про відмову у призначенні допомоги від 23.07.2021 ОСОБА_1 не порушує прав позивача, адже відповідає вимогам Закону №1727-IV та Порядку №261, і відповідно немає підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень повторно вирішувати заяву позивача від 16.07.2021, тому позов не задовольняється.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на її користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 01.10.2021 залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 06 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Управління соціального захисту населення Шепетівської районної державної адміністрації (вул. Героїв Небесної Сотні, 47,Шепетівка,Шепетівський район, Хмельницька область,30400 , код ЄДРПОУ - 03198540)

Головуючий суддя А.І. Петричкович