Рішення від 06.12.2021 по справі 560/7988/21

Справа № 560/7988/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Віньковецької селищної ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради Хмельницької області, зобов'язати Віньковецьку селищну раду восьмого скликання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою та затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в 2021 році неодноразово звертався до Віньковецької селищної ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Однак, станом на момент звернення до суду відповідач не здійснив належного розгляду клопотання позивача та не прийняв жодного рішення. Позивач, вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, а тому для відновлення порушених прав, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.07.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

На адресу суду від відповідача відзив на позовну заяву не надходив.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 напротязі 2021 року звертався до Віньковецької селищної ради із заявою, в якій просив затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309 (останнє звернення в червні 2021 року).

Станом на день звернення до суду відповідач не здійснив належного розгляду клопотання позивача та не прийняв жодного рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

ідповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 7 ст. 118 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Згідно із частинами 8, 9 ст. 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Частиною 6 ст. 186-1 ЗК України, передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст. 186-1 ЗК України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку ст. 186-1 ЗК України, норми ст. 118 ЗК України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.

Враховуючи наявність дозволу на розробку проекту землеустрою за рішенням Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області та виготовлення такоо проекту, позивач подав до Віньковецької селищної ради заяву про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309

Проте, Віньковецька селищна рада не здійснила належного розгляду клопотання позивача та не прийняла жодного рішення у відповідності до вимог чинного законодавста.

Наявні в матеріалах справи протоколи засідання відповідача із розгляду вирішення клопотання позивача не містять мотивованого рішення про затвердження або відмову у його затвердженні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Вказане, на думку суду, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідач належним чином не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 186 Земельного кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність визнання бездіяльності Віньковецької селищної ради, щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 протиправною, а тому позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Віньковецької селищної ради Хмельницької області затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309, суд зазначає наступне.

У постанові від 28.05.2020 у справі №819/654/17 Верховний Суд зазначив, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

За загальним правилом, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким протиправно відмовив в його задоволенні. З іншого боку, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою (прийняти рішення такого змісту), якщо уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом і немає обґрунтованих сумнівів вважати, що він не проект затвердить проект землеустрою , розглянувши заяву повторно.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309 та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити частково.

Частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Віньковецької селищної ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309 ОСОБА_1 .

Зобов'язати Віньковецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0800 га, яка розташована за адресою: с. Нетечинці, Віньковецького району Хмельницької області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 6820685000:06:003:0309 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Віньковецької селищної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )

Відповідач:Віньковецька селищна рада Хмельницької області (вул. Соборної України, 20,Віньківці,Віньковецький район, Хмельницька область,32500 04403315)

Головуючий суддя І.І. Тарновецький