Рішення від 06.12.2021 по справі 420/18682/21

Справа № 420/18682/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області VIII сесії VIII скликання від 14 липня 2021 року №270-VІІІ «Про розгляд клопотань громадян України на виконання рішень Одеського окружного адміністративного суду» в частині відмови ОСОБА_2 (в особі законного представника ОСОБА_1 ) у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням - будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної власності, орієнтовною площею 0,25 га, виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками за кадастровими номерами: 5123782000:02:004:5145, 5123782000:02:004:5168 (для визначення місцезнаходження бажаної земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у межах населеного пункту Молодіжненської сільської ради Одеського (раніше Овідіопольського) району Одеської області;

- зобов'язати Великодолинську селищну раду Одеського району Одеської області надати дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням - будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної власності, орієнтовною площею 0,25 га, виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками за кадастровими номерами: 5123782000:02:004:5145,5123782000:02:004:5168 (для визначення місцезнаходження бажаної земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у межах населеного пункту Молодіжненської сільської ради Одеського (раніше Овідіопольського) району Одеської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області VIII сесії VIII скликання від 14 липня 2021 року №270-VІІІ «Про розгляд клопотань громадян України на виконання рішень Одеського окружного адміністративного суду» є протиправним в частині відмови ОСОБА_2 (в особі законного представника ОСОБА_1 ) у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням - будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної власності, орієнтовною площею 0,25 га, виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками за кадастровими номерами: 5123782000:02:004:5145, 5123782000:02:004:5168 (для визначення місцезнаходження бажаної земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у межах населеного пункту Молодіжненської сільської ради Одеського (раніше Овідіопольського) району Одеської області, оскільки:

- оспорювана земельна ділянка відповідно до генерального плану с. Молодіжне відноситься до земель будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);

- на кадастровій карті, поруч з бажаною до відведення земельною ділянкою позивача наявні земельні ділянки з такою самою площею, як бажає позивач до відведення тільки свідчить про те, що позивачу також можливо надати відповідний дозвіл;

- посилання відповідача на те, що генеральним планом не передбачено розміщення (формування) земельних ділянок бажаною Вами площею 0,2500 га суперечить попередньому посиланню відповідача. Окрім того, в клопотанні зазначено «орієнтовною площею 0,25 га...», отже дана площа є орієнтовною, максимальною для приватизації відповідно до чинного законодавства і відповідач може надати дозвіл на земельну ділянку меншої площі, що відповідає чинному генеральному плану;

- посилання відповідача на «невідповідність плану зонування території с. Молодіжне - бажана до відведення земельна ділянка, зазначена на графічному матеріалі, знаходиться в зоні сільськогосподарського призначення, в якій не передбачене відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не є допустим, оскільки позивач подавав клопотання відповідно до чинного плану зонування виключно на зону «Ж-1», що призначена під зону садибної забудови, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки також буде розроблятись виключно на зону «Ж-1».

Окрім того, закон не забороняє передавати землі сільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

- існує позиція Верховного Суду, що викладена в постанові від 27 березня 2018 року у справі № 463/3375/15-а про те, що надання чи відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не тягне за собою юридичних наслідків для позивача, а є лише певним етапом у процесі передачі земельної ділянки у користування, реалізація якого може бути здійснена лише після затвердження розробленої документації із землеустрою;

- також, відповідачем були пропущені строки розгляду клопотання, встановлені ч. 7 ст. 118 ЗК України.

Отже, у відповідача відсутні підстави для відмови в наданні відповідного дозволу позивачу.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 08.10.2021 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).

02.11.2021 за вх. № ЕС/2406/21 від Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено.

По перше, відповідно до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23.07.2010 року «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» земельні ділянки з цільовим призначенням:

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови.

У відповідності до ст. 38 Земельного Кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до статті 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Згідно зі пунктом 2 статей 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування - органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної документації», Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту, на сьогоднішній день на території с. Молодіжне діє Генеральний план, затверджений ще у 2007 році.

Відповідно до рішення VII скликання LІV сесії Молодіжненської сільської ради № 1533- VII від 24.12.2019 року було затверджено план зонування території села Молодіжне (Зонінг).

Відповідно до статей 1, 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території (Зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. За порушення вимог, встановлених планом зонування території, фізичні та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

До того ж, згідно з викопіюванням з Плану зонування с. Молодіжне Одеського району Одеської області бажана заявником земельна ділянка з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (згідно з графічними матеріалами доданими до заяви) накладається та перебуває в зоні земель сільськогосподарського призначення, де відповідно до Плану зонування не передбачено розміщення земельних ділянок з цільовим призначенням бажаним Позивачем.

Також відповідно до діючого Генерального плану с. Молодіжне приватизація земельних ділянок площею 0,2500 га на даному масиві не передбачено.

Отже, рішення Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області є вмотивованим, обґрунтованим, добросовісним і законним, та прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З приводу порушення строків розгляду клопотання ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 від 10.12.2020 року: питання неналежного розгляду вказаного клопотання вже було предметом судового розгляду по справі № 420/6823/21 та за результатами розгляду якої 07.06.2021 року було прийнято відповідне рішення, на виконання якого 14.07.2021 року прийнято Рішення № 270 - VIII «Про розгляд клопотань громадян України на виконання рішень Одеського окружного адміністративного суду», з урахуванням вимог ст. 118 Земельного Кодексу України.

По друге, статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Статтею 26 визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання:

34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до пункту 1 статті 46, пунктів 2, 6 статті 49, статті 59, статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених законом. Територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Отже, зобов'язати депутатів селищної ради на пленарному засіданні сесії прийняти те чи інше рішення на користь позивачів не передбачено жодним нормативно-правовим актом, діючим на території України.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання Відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки задоволенню не підлягають, а оскаржуване рішення прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України є мотивованим та обґрунтованим, прийнятим в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством України.

09.11.2021 за вх. № ЕС/30658/21 від представника позивача надійшла відповідь на відзив.

По перше, відповідно до генерального плану с. Молодіжне розробленого ще у 2007 році (даний генеральний план наявний в матеріалах справи та викопіювання з нього), оспорювана земельна ділянка відноситься до земель будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Відповідачем не додано жодних доказів стосовно того, що приватизація земельних ділянок площею 0,2500 на даному масиві не передбачено.

При тому, відповідно до ст. 77 КАС України, суб'єктом доказування по даній справі є саме відповідач.

Втім, на кадастровій карті, поруч з бажаною до відведення земельною ділянкою позивача наявні земельні ділянки з такою самою площею, як бажає позивач до відведення тільки свідчить про те, що позивачу також можливо надати відповідний дозвіл. Окрім того, в клопотанні зазначено «орієнтовною площею 0,25 га...», отже дана площа є орієнтовною, максимальною для приватизації відповідно до чинного законодавства і відповідач може надати дозвіл на земельну ділянку меншої площі, якщо таке відповідає чинному генеральному плану (однак, відповідно до чинного генерального плану неможливо встановити приватизація земельних ділянок якою площею передбачена на даному масиві. Таке передбачення маж встановлювати детальний план території).

Відповідач зазначає, що згідно з викопіюванням з плану зонування с. Молодіжне, бажана заявником земельна ділянка накладається та перебуває в зоні земель сільськогосподарського призначення. Відповідачем додано викопіювання з плану зонування с. Молодіжне, згідно графічних матеріалів, доданих до заяви гр. ОСОБА_1 , зроблене начальником земельного відділу ОСОБА_3 . У відповідь на дану тезу зазначимо, що:

- чинним генеральним планом с. Молодіжне, не передбачено на тому земельному масиві землі сільськогосподарського призначення;

- на кадастровій карті, поруч з бажаною до відведення земельною ділянкою позивача наявні земельні ділянки з такою самою площею, як бажає позивач до відведення тільки свідчить про те, що позивачу також можливо надати відповідний дозвіл;

- позивач подавав клопотання відповідно до чинного плану зонування виключно на зону «Ж-1», що призначена під зону садибної забудови, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки також буде розроблятись виключно на зону «Ж-1»;

- звертаю увагу, що викопіювання з плану зонування с. Молодіжне, згідно графічних матеріалів, доданих до заяви гр. ОСОБА_1 , зроблене начальником земельного відділу ОСОБА_3 не може бути належним та достатнім доказом по даній справі, оскільки в клопотанні зазначалось орієнтовне місцезнаходження, фактичне місцезнаходження може встановити тільки геодезія, а викопіювання зроблене одним з працівників відповідача не може бути допустимим, оскільки така особа є зацікавленою особою.

- окрім того, закон не забороняє передавати землі сільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

По друге, до клопотання, що направлялись відповідачу додавались:

- копія паспорта та ідентифікаційного номеру;

- Графічний матеріал на бажану земельну ділянку із позначенням місця її розташування (викопіювання з ДЗК);

- Викопіювання з Генерального плану села Молодіжне з позначенням бажаної до відведення земельної ділянки;

- Викопіювання плану зонування села Молодіжне з позначенням, що дана земельна ділянка відноситься до зони житлової забудови.

З зазначених доказів встановлюється відповідність цільового призначення бажаної до відведення земельної ділянки цільовому призначенню, зазначеному у містобудівній документації.

Інформація надана відповідачем у відзиві на позовну заяву, у листі від 24.02.2021 року свідчить про небажання відповідача надавати відповідний дозвіл позивачу. При тому, законний підстав у відмові в задоволенні клопотання немає.

09.11.2021 за вх. № ЕС/30657/21 від представника позивача надійшла заява про стягнення судових витрат.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

10.12.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Великодолинської селищної об'єднаної територіальної громади Одеського району Одеської області з окремим клопотанням про надання її сину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням - будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), комунальної власності, орієнтовною площею 0,25 га, виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками за кадастровими номерами: 5123782000:02:004:5145, 5123782000:02:004:5168 (для визначення місцезнаходження бажаної земельної ділянки), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у межах населеного пункту Молодіжненської сільської ради Одеського (раніше Овідіопольського) району Одеської області або мотивовану відмову в наданні вказаного дозволу.

Відповідно до трекінгу на сайті укрпошти, клопотання відповідач одержав 15.12.2020 року (трек номер: 6505905413470).

До клопотання додавались:

копія паспорта та ідентифікаційного номеру;

Графічний матеріал на бажану земельну ділянку із позначенням місця її розташування (викопіювання з ДЗК);

Викопіювання з Генерального плану села Молодіжне з позначенням бажаної до відведення земельної ділянки;

Викопіювання плану зонування села Молодіжне з позначенням, що дана земельна ділянка відноситься до зони житлової забудови.

В той же день позивачем було направлено до відповідача запит, де він просив надати інформацію про земельну ділянку, виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками з кадастровими номерами: 5123782000:02:004:5145, 5123782000:02:004:5168:

1. Повідомити цільове призначення вказаної земельної ділянки, її місцезнаходження, площа.

2. Повідомити хто є розпорядником вказаної земельної ділянки.

3. Чи використовуються за цільовим призначенням?

4. Чи використовується за договорами оренди? Якщо так, то надати копії відповідних договорів з додатками?

5. Повідомити чи на вказану земельну ділянку видавалися дозволи на розроблення документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки? Якщо так то надати відповідні копії рішень сільської ради.

6. Чи затверджувалася документація із землеустрою та надавалися земельні ділянки у власність? Якщо так надати відповідні копії рішень із вищевказаної земельної ділянки.

7. Що стало підставою для формування вищевказаної земельної ділянки? Чи відкриті поземельні книги на вищевказану земельну ділянку? Надати витяг з поземельної книги.

8. Надати викопіювання з Генерального плану села стосовно вказаної земельної ділянки. Надати викопіювання з плану зонування села стосовно вказаної земельної ділянки.

Листом Великодолинської селищної ради від 21.01.2021 року було надано відповідь на запит про доступ до публічної інформації про те, що позивач прохає надати відомості стосовно земельної ділянки, виділеної на доданих Вами графічних матеріалах з Публічної кадастрової карти України, однак, зазначаємо про те, що окреслена Вами земельна ділянка не є земельною ділянкою в розумінні земельного законодавства України, а відтак, відомості про неї не відображені та незадокументовані на будь-яких носіях.

18.01.2021 року позивачем було направлено запит про доступ до публічної інформації стосовно результатів розгляду клопотання, позивач просив надати копію рішення за результатами розгляду клопотання, копію самого клопотання та викопіювання, що додавалось до нього.

Листом Великодолинської селищної ради від 27.01.2021 року повідомлено позивачу, що у зв'язку з незавершеною реорганізацією Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області розгляд клопотання наразі не може мати місце.

Щодо надання копії рішення за результатами розгляду клопотання зазначаємо, то Великодолинська селищна рада Одеського району Одеської області не приймала жодного рішення у відповідності до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому не володіє запитуваним документом.

Щодо надання копії клопотання та викопіювання зазначаємо, що клопотання на даний час перебуває на розгляді постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури та благоустрою Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області, а отже надання його копії буде можливим після повернення документів від профільної комісії».

При тому, звертаємо увагу, що позивач з аналогічним клопотанням звернувся 03.12.2020 року до Молодіжненської сільської ради.

Листом Молодіжненської сільської ради від 16.12.2020 року було повідомлено наступне:

«Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 № 1009-ІХ, не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом. Отже, Молодіжненська сільська рада, яка входить до склади Великодолинської селищної територіальної громади перебуває в стадії реорганізації. Для подальшого розгляду вашого запиту просимо звернутися до Великодолинської селищної ради після закінчення реорганізації та передачі всіх документів та майна Молодіжненської сільської ради.

Відповідно до абзацу першого пункту 71 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та розпорядження Кабінету міністрів України від 12 червня 2020 року №720-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територіальних громад Одеської області, Молодіжненська сільська рада увійшла до складу Великодолинської селищної об'єднаної територіальної громади в особі Великодолинської селищної ради з адміністративним центром територіальної громади у смт. Великодолинське.

Відповідно до п.8 ст. 45 ЗУ «Про місцеве самоврядування» повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

На момент звернення з клопотаннями до Великодолинської ОТГ, в Молодіжненської сільської ради повноважень на розпорядження земельними ділянками не було, дані повноваження перейшли до Великодолинської селищної ради.

Вважаючи протиправною бездіяльність Великодолинської селищної ради (що діє в особі Великодолинської ОТГ) щодо розгляду його заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 червня 2021 року по справі №420/6823/21 було вирішено:

- Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 до Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

- Визнати протиправною бездіяльність Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 10.12.2020 року про надання дозволу ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням

- будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) комунальної власності, орієнтовною площею 0,25 га виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками за кадастровими номерами: 5123785000:02:004:5145, 5123785000:02:004:5168 (для призначення місцезнаходження бажаної земельної ділянки ) з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка- у межах населеного пункту Молодіжненської сільської ради Одеського району Одеської області.

- Зобов'язати Великодолинську селищну раду Одеського району Одеської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути клопотання ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 від 10.12.2020 року про надання дозволу ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за цільовим призначенням - будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) комунальної власності , орієнтовною площею 0,25 га виділену на викопіюванні, що знаходиться в районі та поруч із земельними ділянками за кадастровими номерами: 5123785000:02:004:5145, 5123785000:02:004:5168 (для призначення місцезнаходження бажаної земельної ділянки) з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка - у межах населеного пункту Молодіжненської сільської ради Одеського району Одеської області та прийняти відповідне рішення.

На виконання даного рішення суду відповідачем було прийнято рішення Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області VIII сесії VIII скликання від 14 липня 2021 року №270-VІІІ «Про розгляд клопотань громадян України на виконання рішень Одеського окружного адміністративного суду», яким було відмовлено у задоволені клопотань громадян України (зазначених у додатку до рішення) про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з підстав, передбачених п. 7 ст. 118 ЗК України (деталізація підстав визначена у Додатку до рішення). Згідно з додатку до даного рішення відповідач відмовив позивачу з наступних підстав:

- п. 7 ст. 118 ЗК України - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, а саме:

- невідповідність плану зонування території с. Молодіжне - бажана до відведення земельна ділянка, зазначена на графічному матеріалі, знаходиться в зоні сільськогосподарського призначення, в якій не передбачене відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування господарських будівель і споруд (присадибна ділянка),

- невідповідність Генеральному плану с. Молодіжне - не передбачено розміщення (формування) земельних ділянок площею 0,2500 га,

- невідповідність вимогам ст. 38-39 ЗК України.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Відповідно до ст. 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.

Відповідно до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно ст. 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Таким чином, приписами ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу, який розширеному тлумаченню не підлягає, а саме, невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття рішення № 270-VIII від 14.07.2021 року та відмови ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,25 га, слугувала невідповідність ч. 7 ст. 118 ЗК України, невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, а саме:

Невідповідність плану зонування території с. Молодіжне - бажана до відведення земельна ділянка, зазначена на графічному матеріалі знаходиться в зоні сільськогосподарсьго призначення, в якій не передбачене відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка),

- невідповідність Генеральному плану с. Молодіжне - не передбачено розміщення (формування) земельних ділянок площею 0,2500 га;

- невідповідність вимогам ст.ст. 38-39 Земельного кодексу України.

З наданого представником відповідача, Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області, до суду надано копію викопіювання з плану зонування с. Молодіжне, з якого вбачається, що бажана позивачем земельна ділянка знаходиться в зоні СВ -2 - зона сільськогосподарських підприємств, установ та організацій та Ж-1 зона садибної забудови (одноквартирні житлові будинки до 3-х поверхів).

Таким чином, бажана позивачем до отримання безоплатно у власність земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,25 га, що знаходиться поруч із земельними ділянками кадастровий номер: 5123782000:02:004:5145 та 5123782000:02:004:5168 не відповідає плану зонування с. Молодіжного, а тому селищна рада мала законні підстави для прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам містобудівної документації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10 грудня 2020 року по справі № 810/3680/18.

Крім того, законодавцем чітко визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, тому вирішальним фактором є включення земельних ділянок до переліку земель, які виставлені на земельні торги.

Аналогічна позиція викладена в постанові ВС від 29.05.2019 р.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2-9, 14, 72-77, 90, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

в інтересах малолітнього ОСОБА_2 - адреса: АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Великодолинська селищна рада Одеського району Одеської області - адреса: 67832, Одеська область, смт. Великодолинське, вул. Соборна, 1, корп. А, код ЄДРПОУ 04379410

Головуючий суддя Н.В. Потоцька

.