Справа № 420/11884/21
06 грудня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Пенсійний фонд України про визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та здійснити виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Пенсійного фонду України, в якому просив суд:
(1). Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) щодо визначення з 01.04.2019 року розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) виходячи з 70% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2020 р № 11/86, та обмеження її максимальним розміром.
(2). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) здійснити нарахування та виплату з 01.04.2019 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням раніше виплачених сум, виходячи з 90% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2020 р № 11/86, без обмеження її максимальним розміром.
(3). Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) щодо виплати пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації та фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 р. '
(4). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_2 , місце реєстрації та фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) з 05.03.2019 р. з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням вже проведених виплат.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в редакції на час звільнення, він набув право на пенсію у максимальному розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення довічно.
У 2018 році у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області був проведений перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_1 відповідно до п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Перша редакція). Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 10657,60 грн.
В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. за справою № 826/3858/18 п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N° 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнані протиправними та нечинними.
Рішенням від 14.09.2020 р. у справі № 420/5883/20 Одеський окружний адміністративний суд відновив право позивача на отримання пенсії за вислугу років у розмірі 90% від розміру грошового забезпечення довічно.
Рішенням від 23.11.2020 р. у справі № 420/10888/20 Одеський окружний адміністративний суд відновив право ОСОБА_1 на нарахування пенсії з урахуванням усіх основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019 р. на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/86 від 02.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії.
В ході вивчення пенсійної справи на Веб-порталі Пенсійного фонду України, позивачу стало відомо, що проводячи відповідній перерахунок пенсії у 2021 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було застосовано відсотковий показник основного розміру пенсії, що складає 70% від сум грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (що протирічить судовому рішенню від 14.09.2020 р. у справі № 420/5883/20), водночас пенсія обчислена з застосуванням неконституційних положень, які втратили чинність з 2016 року, а саме з врахуванням обмеженого максимального розміру.
З урахуванням зазначеного, Позивач неодноразово звертався до головного управління Пенсійного фонду в Одеській області з проханням привести перерахунок його пенсії у відповідність з рішеннями Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. у справі № 420/5883/20 та від 23.11.2020 р. у справі № 420/10888/20 та діючого законодавства. Проте дане прохання залишалось без задоволення.
При цьому, з наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області копії перерахунків пенсії за пенсійної справою № N/А9564 позивача від 16.10.2020 р. та від січня 2021 р. також вбачається, що Відповідачем здійснюється розстрочка виплати підвищення пенсії у 2019 році 75% замість 100% від підвищення та застосовується нарахування пенсії обмежене максимальним розміром.
Позивач зазначає, що визначене п. 2 Постанови № 103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії втратило чинність із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, тобто 05.03.2019, а відтак, починаючи саме з цієї дати вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, у відповідній частині, втратив чинність і не підлягав застосуванню.
Як вважає позивач, вищевказані дії Відповідача є порушенням його прав та законодавства України, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
(б) Позиція Відповідача
03.08.2021р. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 по справі №420/5883/20 зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату пенсії Позивача з 01.01.2018 року виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.
У випадках, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Поряд з цим, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного вiд 23.11.2020 р. по справі № 420/10888/20, яке набрало законної сили 24.12.2020 р., Позивачу 27.01.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 р. з урахуванням нового грошового забезпечення.
З огляду на вищезазначені обставини, Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії Позивача, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку. Як результат, перерахунок пенсії Позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Також відповідач звертає увагу, що починаючи з 01.01.2018 згiдно iз статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, пiдвищень, додаткової пенс цільової грошової допомоги, пенсії за заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крiм доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вiд 09.04.1992 № 2262-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений закон є чинним з 01.10.2021 року та неконституційним не визнавався.
За таких обставин, передбачені ст.2 Закону №3668 обмеження застосовані до позивача правомірно.
Щодо виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, відповідач зазначив наступне.
Рішення Кабінету Міністрів України відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України є частиною бюджетного.
Відповідно до п.2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01.01.2018 р. у таких розмірах : з 01.01.2018 р. 50%, з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. - 75%, з 01.01.2020 р. - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.
Кошти, які виплачуються пенсіонерам за результатом зробленого перерахунку є складовою частиною Державного бюджету, а не бюджету Пенсійного фонду.
Крім того, положення Постанови КМУ від 14.08.2019 р. №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», норми якої були прийняті після скасування пунктів 1,2 Постанови №103. Зазначеною постановою встановлено, що виплата пенсії перерахована з 01.01.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснюється у 2019 р. в розмірі 75% суми підвищення пенсії визначеної станом на 01.03.2018 р.
З 01.01.2020 р. набрала чинності постанова КМУ від 24.12.2019 р. №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що з 01.01.2020 р. виплата пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським ) та перерахованих з 01.01.2018 р., здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р.
Пояснення третьої особи до суду не надходили.
ІІІ. Процедура та рух справи
15.07.2021 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи, встановлені судом та докази на їх підтвердження
Відповідно до матеріалів пенсійної справи №9564, ОСОБА_1 з 07 січня 2005 р. призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення на момент звільнення.
У 2018 році у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року був проведений перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_1 на підставі п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» . відповідно до зазначеного перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 10657,60 грн.
У зв'язку з ухваленням рішення Окружним адміністративним судом міста Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 щодо визнання протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_1 30.06.2020 року звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з метою відновлення права на отримання пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. у справі №420/5883/20 визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. при проведенні перерахунку пенсії основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% від розміру грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018 р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від розміру грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. у справі №420/5883/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі 13 702, 50 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 р. у справі №420/10888/20 визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/86 від 02.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019 р. на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/86 від 02.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії.
На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 р. у справі №420/10888/20 Головне управління Пенсійного фонду України здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 70% грошового забезпечення у розмірі 18 519, 48 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 12 718, 58 грн. Відповідно до Поставнови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 9 005,7. З них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення: 4 502,85; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення: 6 754,28; з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення: 9 005,7. З 01.02.2021 року - 17 690.00 грн.
Не погоджуючись з розміром призначеної пенсії та обмеженням її максимальним розміром, позивач неодноразово звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Так, у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.02.2021 р. № 2722-2084/В-02/8-1500/2 1 на звернення ОСОБА_1 від 10.02.2021 р. № ВЕБ-15001-Ф-С-21-011167 зазначено: «Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 по справі 420/5883/21, яке набрало законної сили 16.10.2020, Вам 16.10.2020 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 виходячи з розрахунку 90% від розміру грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії із врахуванням раніше виплачених сум. Розмір Вашої пенсії з 01.11.2020 становить 13702,50 грн.».
Відповіддю від 26.03.2021 р. № 4534-3800/В-02/8-1500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача: «Враховуючи зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду сторони конкретизують межі встановлених судом зобов'язань, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів.
У зв'язку з тим, що 24.12.2020 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 по справі № 420/10888/20, яким установлено, нові види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2018 № 11/11233, то перерахунок пенсії проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2020 № 11/86.
Розмір Вашої пенсії з 01.02.2021 року становить 1 7690,00 грн.».
Листом від 01.07.2021 р. № 10570-9802/В-02/8-1500/21 ОСОБА_2 також надані роз'яснення щодо виплати підвищених пенсій у 2019 році. Зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що виплата перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" з 01.01.2020 виплата пенсій здійснюється з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Вважаючи вищевказані дії відповідача протиправними та такими, що порушують права, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Джерела права та висновки суду
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).
Згідно з ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі виклав правові висновки та зазначив, що системний аналіз ст.ст.13,63 Закону №2262-ХІІ, Постанов КМУ №45, №103 дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.
При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Згідно з Законом України від 24.12.2015 № 848-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ст. 43 Закону № 2262-XII доповнено частиною 7 про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016року.
Згідно з пунктом другим резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№ 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 не чинною є ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.
Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону № 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Внесені Законом України від 06.12.2016 №1774 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Відповідно до ст. 1-1 Закону України №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Закон України №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.
Суттєвою є обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося ч.7 ст. 43 Закону України №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України №2262-XII.
Застосування положень Закону України №3668-VI по відношенні до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст. 17 Конституції України.
Суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 р. у справі № 420/5883/20 відповідач 16.10.2020 р. провів перерахунок пенсії позивача виходячи із 90% від розміру грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 р. у справі №420/10888/20 був задоволений позов позивача до ГУ ПФУ в Одеській області в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/86 від 02.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019 р. на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/86 від 02.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 р. у справі №420/10888/20, відповідач з січня 2021 р. провів перерахунок пенсії позивача довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/86 від 02.07.2020 р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р.
Проте, під час проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки № 11/86 від 02.07.2020 р., відповідач знову зменшив розмір пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Крім того, відповідач під час проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача обмежив граничним розміром пенсії та з 01.02.2021 р. становить 17690,00 грн.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив при перерахунку з 01.04.2019 р. пенсії позивачу основний розмір перерахованої позивачу пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, та обмежив її максимальним розміром.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату з 01.04.2019 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум, виходячи з 90% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2020 р № 11/86, без обмеження її максимальним розміром.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 р., суд повідомляє наступне.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським),з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, п. 2 Постанови КМУ № 103 втратив чинність 05.03.2019 року з прийняттям рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року).
Тобто, до 05.03.2019 року п. 2 Постанови КМУ № 103 був чинним та обов'язковим для застосування ГУ ПФУ в Одеській області.
Суд зазначає, що норми Постанови КМУ №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.
Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019 р., ГУ ПФУ в Одеській області зобов'язане нараховувати та виплачувати пенсію позивачу без обмеження тобто у розмірі 100 %.
Крім того, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказані висновки суду відповідають висновкам, що наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 160/3586/19.
Щодо посилання відповідача у відзиві на постанову КМУ від 14.08.2019 р. №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрало законної сили 04.09.2019 р.), норми якої були прийняті після скасування п. 1,2 Постанови №103. Зазначеною постановою установлено, що виплата пенсій перерахованих з 01.01.2018 р. відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» здійснюється у 2019 р. в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р. та постанову КМУ від 24.12.2019 р. №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», якою установлено, що з 01.01.2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 р., здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., суд зазначає наступне.
Надані відповідачем належним чином посвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача не містять жодних посилань на норми постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», та постанову КМУ від 24.12.2019 р. №1088 «Про деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» навпаки, поетапна виплата підвищення пенсії позивача здійснювалася відповідачем на виконання Постанови КМУ № 103.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії призначеної позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
З огляду на встановлені судом обставини та з урахуванням визнання з 05.03.2019 року нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, (які стосувалися відсоткових обмежень у виплаті пенсій), суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вищезазначених вимог позивача шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 р. та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням вже проведених виплат.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за звернення до суду з даним адміністративним позовом було сплачено судовий збір у розмірі 1 816,00 грн. (а.с. 18).
У зв'язку з задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з Відповідача на користь Позивача судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 1 816,00 грн.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визначення з 01.04.2019 року розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 70% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2020 р № 11/86, та обмеження її максимальним розміром.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату з 01.04.2019 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум, виходячи з 90% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 02.07.2020 р № 11/86, без обмеження її максимальним розміром.
4. Визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 75% суми підвищення пенсії з 05.03.2019 р.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 р. з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням вже проведених виплат.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн. 00 коп.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385.
Третя особа - Пенсійний фонд України адреса: вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323.
Суддя Бойко О.Я.