06 грудня 2021 року справа №320/7054/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс" про стягнення податкового боргу,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Київській області з позовом до Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Київоблагроліс", в якому просить суд стягнути з розрахункових рахунків у банку, що обслуговують Державне підприємство «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Київоблагроліс» - (код ЄДРПОУ 24219849) в рахунок погашення податкового - 1 929 324,82 грн., з них:
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Богуславська територіальна громада) - 73 014,48 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Медвинська територіальна громада) - 12 399,94 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Бородянська територіальна громада) - 9 497,72 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Васильківська територіальна громада) - 3 392,94 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Калинівська територіальна громада) - 2 008,00 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Боярська територіальна громада) - 1 668,00 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Іванківська територіальна громада) - 1 555 509,07 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Миронівська територіальна громада) - 1 342,50 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Баришівська територіальна громада) - 3 765,52 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Макарівська територіальна громада) - 5 615,49 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Поліська територіальна громада) - 107 923,96 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Таращанська територіальна громада) - 28 252,72 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Тетіївська територіальна громада) - 67 888,68 грн.;
- по податку на додану вартість - 66 523,99 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом в розмірі 1 929 324,82 грн. Враховуючи те, що податковим органом було здійснено заходи спрямовані для погашення вказаної податкової заборгованості, однак така залишається не погашеною, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просить стягнути її в примусовому порядку.
Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження в даній адміністративний справі, розгляд якої здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Відповідач правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України на подання відзиву не скористався.
Протокольною ухвалою суду від 24.11.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.
За приписами, наведеними у статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України.
Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з приписами підпунктів 16.1.3 та 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Так, судом встановлено, що ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ЛІСОГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО «КИЇВОБЛАГРОЛІС» ЄДРПОУ 24219849 (далі - ДП «СЛП «КИЇВОБЛАГРОЛІС» або Відповідач) зареєстрований за адресою: 07201, КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ, ІВАНКІВСЬКИЙ Р - Н., СМТ. ІВАНКІВ, ВУЛ. ІВАНА ПРОСКУРИ, БУД. 24.
Відповідач є платником місцевих податків і знаходиться на обліку у ГУ ДПС у Київській області.
Відповідно до інформаційних баз даних ДПС за ДП «СЛП «Київоблагроліс» (ЄДРПОУ 24219849) обліковується податковий борг - 1 929 324,82 грн., з них по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення - 1 862 800,83 грн. та по податку на додану вартість - 66 523,99 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Богуславська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 73 014,48 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Медвинська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 12 399,94 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Бородянська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 10 248,31 грн.
Донараховано пеню відповідно до ст. 129 ПКУ у сумі 0,19 грн.
Загальний податковий борг по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Бородянська територіальна громада) враховуючи сплату 750,78 грн., становить - 9 497,72 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Васильківська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 3 392,94 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Калинівська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 2 008,00 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Боярська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 1 668,00 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Іванківська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 1 599 439,97 грн.
Загальний податковий борг по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Іванківська територіальна громада) враховуючи сплату 43 930,90 грн., становить - 1 555 509,07 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Миронівська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 1 342,50 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Бишівська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 3 765,52 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Макарівська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 5 089,52 грн.
Донараховано пеню відповідно до ст.129 ПКУ на загальну суму 525,97 грн.
Загальний податковий борг по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Макарівська територіальна громада) становить - 5 615,49 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Поліська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 112 002,47 грн.
Донараховано пеню відповідно до ст.129 ПКУ на загальну суму 92,26 грн.
Загальний податковий борг по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Поліська територіальна громада) враховуючи сплату 4 170,77 гри., становить - 107 923,96 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Таращанська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 30 301,82 грн.
Загальний податковий борг по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Таращанська територіальна громада) враховуючи сплату 2 049,10 грн., становить - 28 252,72 грн.
Заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Тетіївська територіальна громада) виникла ні підставі самостійно поданих податкових декларацій в електронному вигляді на загальну суму - 67 888,68 грн.
Загальний податковий борг по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення становить - 1 862 800,83 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виникла на підставі:
податкової декларації, поданої в електронному вигляді №9054536327 (лютий 2021) від 17.03.2021 на суму 134 697,00 грн.
Податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) враховуючи сплату 68 173,01 грн., становить - 66 523,99 грн.
Пунктом 46.1 ст.46 ПКУ визначено що, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних та юридичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.156. п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175. ПК України).
Самостійно подані податкові декларації - являються узгодженими і не підлягають оскарженню в адміністративному і судовому порядку. Узгоджені зобов'язання Відповідач не сплачує.
Щодо рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, суд зазначає таке.
Платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділенні та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників.
Відповідно до п.256.2, ст. 256 ПКУ об'єктом оподаткування лісових ресурсів є:
- деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування;
- деревина, заготовлена під час проведення заходів, щодо поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей та з розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів;
- другорядні лісові матеріали; побічні лісові користування;
- використання корисних властивостей лісів для культурно - оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей та проведення науково - дослідних робіт.
Ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів відображені в таблиці пп.256.3.1, пп.256.3.2, п.256.3, ст.256 ПКУ.
Таким чином, загальна сума податкового боргу становить 1 929 324,82 грн.
З метою погашення податкового боргу ГУ ДПС у Київській області відповідно до ст.42, 59 ПК України було направлено Відповідачу податкову вимогу від 21 листопада 2019 року №117981-53.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Положеннями ПК України не передбачено направлення податкової вимоги на кожну нову суму податкового боргу. Виставлення нової податкової вимоги на нову суму податкового боргу можливе лише після відкликання попередньої податкової вимоги за наявності підстав, передбачених ст. 60 ПК України.
Тобто, податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безпосереднього існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту повного погашення податкового боргу платником по всім податкам і зборам. При цьому грошові зобов'язання, які складають податковий борг, можуть змінюватися як кількісно, так і за видами податків. Тільки після того, як платник податків повністю погасить податковий борг, включаючи пеню, податкова вимога буде вважатися відкликаною, а у разі виникнення у майбутньому суми податкового боргу - контролюючим органом має бути виставлена нова податкова вимога.
Станом на день розгляду справи Відповідачем вимога не оскаржувалась, не скасована, та не відкликана, а відтак податкова вимога від 21.11.2019 №117981-53 є дійсною.
Отже контролюючим органом було здійснено всі заходи спрямовані для погашення податкової заборгованості. Однак вищевказані дії не призвели до повного погашення податкового боргу.
Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (п. 95.1 ст. 95 ПК України).
Згідно з п. 95.2 ст. 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службовою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно з ст. 102 ПК України, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашені грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості до державного бюджету у розмірі 1 929 324,82 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день прийняття рішення не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків у банку, що обслуговують Державне підприємство «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Київоблагроліс» - (код ЄДРПОУ 24219849) в рахунок погашення податкового - 1 929 324,82 грн. (один мільйон дев'ятсот двадцять дев'ять тисяч триста двадцять чотири гривень 82 копійки), з них:
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Богуславська територіальна громада) - 73 014,48 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Медвинська територіальна громада) - 12 399,94 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Бородянська територіальна громада) - 9 497,72 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Васильківська територіальна громада) - 3 392,94 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Калинівська територіальна громада) - 2 008,00 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Боярська територіальна громада) - 1 668,00 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Іванківська територіальна громада) - 1 555 509,07 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Миронівська територіальна громада) - 1 342,50 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Баришівська територіальна громада) - 3 765,52 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Макарівська територіальна громада) - 5 615,49 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Поліська територіальна громада) - 107 923,96 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Таращанська територіальна громада) - 28 252,72 грн.;
- по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (Тетіївська територіальна громада) - 67 888,68 грн.;
- по податку на додану вартість - 66 523,99 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.