06 грудня 2021 року Справа № 280/6461/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до військової частини НОМЕР_1 (93-тьої окремої механізованої бригади «Холодний Яр») (51272, Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
27.07.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до (з урахуванням уточнень від 26.08.2021) військової частини НОМЕР_1 (93-тьої окремої механізованої бригади «Холодний Яр») (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не надання відповіді на звернення Гуляйпільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та внесення змін до наказів, підтверджуючих перебування та виконання ОСОБА_1 службових обов'язків у підпорядкованому 93 ОМБр підрозділі 20 ОМПб (військова частина НОМЕР_2 );
зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» ) внести зміни в пункті 2 підпункту 2.3 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.09.2017 №92, замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », в пункті 2 підпункту 2.3 наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.09.2017 №92 замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », в пункті 1 підпункту 1.1. наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 12.01.2018 №12 замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », в пункті 1 підпункту 1.1. наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 18.04.2018 №108 замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », в пункті 8 підпункту 8.1. наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.04.2018 №120 замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », в пункті 1 підпункту 1.1. наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 04.08.2018 №216 замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », в пункті 1 підпункту 1.1. наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 06.08.2018 №218 замість ім'я « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , згідно розпорядження командира військової частини НОМЕР_3 від 28.09.2017 №1314/61/3676_вк та телеграми військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.09.2017 №2200/343/ВП прибув 30.09.2017 до пункту постійної дисклокації військової частини НОМЕР_2 , з метою виконання службових (бойових) завдань у районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей та приступив до тимчасового виконання службових обов'язків за штатною посадою-номерм обслуги кулеметного взводу роти вогневої підтримки. З розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 вибув до місця постійного проходження військової служби 06.08.2018. Під час проходження військової служби у спірних наказах допущено помилки, а саме ім'я позивача зазначено як « ОСОБА_2 », а не « ОСОБА_2 ». Вищезазначені помилки в наказах не дають підстав для звернення до комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання позивача учасником бойових дій та надання статусу учасника бойових дій. 20.03.2019 ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач проходив військову службу, відправлений рапорт командиру військової частини НОМЕР_1 , проте зміни до наказів не внесені. 17.03.2021 Гуляйпільським районним територіальним центром комплектування та соціальної політики позивачу на його звернення надано відповідь про те, що до військової частини НОМЕР_1 надсилалися звернення із спірного питання, однак відповіді на них не надано. Таким чином позивач вважає, що відповідач неправомірно не надає відповіді на звернення та не вносить зміни до наказів, у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 02.08.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 13.09.2021 відкрито провадження в адміністартивній справі №280/6461/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач позов не визнав, у поданому відзиві (вх. від 07.10.2021 №17833) зазначає, що відповідно до директиви Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » поставлено завдання до 30.09.2018 переформувати 93 окрему механізовану бригаду та 20 окремий мотопіхотний батальйон (військова частина НОМЕР_2 ) у 93 окрему механізовану бригаду, дислокувати на попередніх фондах, підпорядкувати командувачу військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 », з умовним найменуванням - військова частина НОМЕР_1 . Виходячи із вищевикладеного можна дійти висновку, що до 01.10.2018 військова частина НОМЕР_2 рахувалась як окрема військова частина. 01.10.2018 військова частина НОМЕР_2 ліквідована і перейшла у склад військової частини НОМЕР_1 , як мотопіхотний батальйон, а документація військової частини НОМЕР_2 передана до Державного галузевого архіву МОУ. Таким чином військова частина НОМЕР_1 не має можливості внести зміни до наказів командира військової частини НОМЕР_2 у зв'язку із тим, що військова частина НОМЕР_2 була окремою військовою частиною, а документація частини після переходу до складу військової частини НОМЕР_1 передана до Державного галузевого архіву МОУ. Відтак, просить відмовити у задоволенні позову.
Ознайомившись із позовною заявою, суд встановив, що позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Як вбачається з п. 2.3. витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2017 №92, наказано вважати таким, що прибув у розпорядження командира частини згідно розпорядження командира вісйькової частини НОМЕР_3 від 28.09.2017 №1314/61/3676_вк та телеграми військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.09.2017 №2200/343/ВП до пункту постійної дислокації військової частини, з метою виконання службових (бойових) завдань у районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей солдата ОСОБА_1 , водія забезпечення відділення забезпечення Гуляйпільського РВК Запорізької області.
Разом із тим, копією папорта позивача підтверджується, що його ім'ям є « ОСОБА_2 », а не « ОСОБА_2 ». Тобто, в наказі командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2017 №92 допущено описку. В подальшому, аналогічні описки допущено у наказах від 12.01.2018 №12 (пп. 1.1. п. 1), від 18.04.2018 №108 (пп. 1.1. п. 1), від 30.04.2018 №120 (пп. 8.1. п. 8), від 04.08.2018 №216 (пп. 1.1. п. 1), від 06.08.2018 №218 (пп. 1.1. п. 1).
На звернення до командування відповідача з питання виправлення вказаних описок відповіді не надійшло; докази протилежного у матеріалах справи відсутні.
Наведене зумовило звернення стаменова Є.А. до суду зданою позовною заявою.
Надаючи оцінку спріним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України визначає Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008.
Пунктом 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 визначено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Продовження дії контрактів із військовослужбовцями, які звільняються, у випадках, визначених законодавством, затвердження військовослужбовців на посади за мобілізаційним планом, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, призупинення військової служби або звільнення з військової служби осіб, які проходять строкову військову службу, оформлюється письмовими наказами по стройовій частині. Також наказами по стройовій частині в особливий період оформлюється продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки до термінів, визначених частиною дев'ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністерством оборони України.
Організацію і порядок обліку в мирний час і в особливий період осіб офіцерського, рядового, сержантського і старшинського складу, курсантів і працівників Збройних Сил України (далі - особовий склад) в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах і організаціях, на кораблях і в підрозділах визначає Інструкція з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затверджена наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 № 333 (далі - Інструкція №333).
Облік особового складу повинен відповідати таким основним вимогам: вестися постійно в будь-яких умовах діяльності військ (сил) (далі - війська) у порядку, визначеному цією Інструкцією; своєчасно, достовірно, правильно відображати штатну, спискову і наявну чисельність особового складу, а також кількісні і якісні зміни, що відбуваються, як в цілому щодо особового складу, так і персонально стосовно кожного військовослужбовця і працівника. (п. 1.3. р. І Інструкції №333).
Правила складання наказів по особовому складу визначені главою 12 розділу ІІ Інструкції №333.
Так, накази по особовому складу (далі - накази) складаються державною мовою і підписуються посадовою особою, якій надано право призначати, переміщувати на посади, звільняти з посади, звільняти з військової служби, укладати і продовжувати строки контракту, виконувати інші дії, пов'язані з визначенням службового становища військовослужбовців. У разі відсутності зазначеної посадової особи право підпису надається особі, яка тимчасово її заміщує згідно з письмовим наказом. (п. 12.1. глави 12 розділу ІІ Інструкції №333).
Пункти наказів складаються в наказовій формі. У них послідовно без будь-яких скорочень вказуються такі відомості: військові звання, прізвища, імена, по батькові військовослужбовців, посади, які вони займають на час видання наказів, найменування військової частини, з'єднання, органу військового управління, відповідно до штату (штатного розпису), до якого входять військові частини, а на військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні, - у розпорядженні якої посадової особи вони перебувають, і остання посада, з якої їх зараховано в розпорядження. У наказах про призначення (переміщення), крім того, вказуються посади, на які військовослужбовці призначаються, номери військово-облікових спеціальностей за посадами, передбаченими штатами. Посади військовослужбовців, які вони займають на час видання наказу, не змінюються. (абзац перший пункту 12.3 глави 12 розділу II Інструкції №333).
Слід зазначити, що спірним у цій справі є саме те, чи уповноважена військова частина НОМЕР_1 на внесення змін до вищезазначених наказів.
Як вбачається із витягу з директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 », до 30.09.2018 вимагається переформувати 93 окрему механізовану бригаду та 20 окремий мотопіхотний батальйон у 93 окрему механізовану бригаду, дислокувати на попередніх фондах, підпорядкувати командувачу військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Умовне найменування - вісйькова частина НОМЕР_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_4 .
Відповідачем не заперечується та обставина, що військова частина НОМЕР_2 ліквідована і перейшла у склад військової частини НОМЕР_1 .
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією), в тому числі без припинення діяльності (ліквідації, тощо) такого суб'єкта правовідносин 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16.
Тобто, фактично військова частина НОМЕР_1 є правонаступником військової частини НОМЕР_2 , а отже уповноважена на внесення змін до спірних наказів.
Та обставина, що спірні накази передані на зберігання до Державного галузевого архіву МОУ не впливає на вирішення даного спору, оскільки відповідач не позбавлений можливості отримати їх на власний запит та внести до них виправлення.
З урахуванням викладеного, бездіяльність відповідача щодо не внесення змін до наказів командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2017 №92, від 12.01.2018 №12, від 18.04.2018 №108, від 30.04.2018 №120, від 04.08.2018 №216, від 06.08.2018 №218 підлягає визнанню протиправною, а зобов'язання відповідача внести зміни в підпункт 2.3. пункту 2 та пункт 4 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2017 №92, в підпункт 1.1. пункту 1 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 12.01.2018 №12, в підпункт 1.1. пункту 1 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 18.04.2018 №108, в підпункт 8.1. пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.04.2018 №120, в підпункт 1.1. пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 04.08.2018 №216, в підпункт 1.1. пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 06.08.2018 №218 шляхом зазначення ім'я солдата ОСОБА_3 як « ОСОБА_2 » замість невірно зазначеного « ОСОБА_2 » забезпечить ефективне відновлення порушених прав позивача.
Стосовно визнання протиправними саме дій відповідача щодо внесення змін до наказів, підтверджуючих перебування та виконання ОСОБА_1 службових обов'язків у підпорядкованому 93 ОМБр підрозділі 20 ОМПб (військова частина НОМЕР_2 ) слід зазначити, що матеріали справи не містять доказів вчинення військовою частиною НОМЕР_1 активних дій (відмови позивачу) у спірних правовідносинах, а отже дана позовна вимога задоволенню не підлягає. Натомість, підлягає визнанню протиправною саме бездіяльність відповідача, у з'вязку із чим суд, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, виходить за межі позовних вимог в даній частині.
Стосовно визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_1 щодо не надання відповіді на звернення Гуляйпільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки слід зазначити, що зазначені позовна вимога фактично спрямована на захист прав особи, яка не є учасником справи, а отже задоволенню також не підлягає.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (93-тьої окремої механізованої бригади «Холодний Яр») (51272, Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське; код ЄДРПОУ 07946341) щодо не внесення змін до наказів командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2017 №92, від 12.01.2018 №12, від 18.04.2018 №108, від 30.04.2018 №120, від 04.08.2018 №216, від 06.08.2018 №218.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (93-тьої окремої механізованої бригади «Холодний Яр») (51272, Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське; код ЄДРПОУ 07946341) внести зміни в підпункт 2.3. пункту 2 та пункт 4 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.09.2017 №92, в підпункт 1.1. пункту 1 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 12.01.2018 №12, в підпункт 1.1. пункту 1 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 18.04.2018 №108, в підпункт 8.1. пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 30.04.2018 №120, в підпункт 1.1. пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 04.08.2018 №216, в підпункт 1.1. пункту 8 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 06.08.2018 №218 шляхом зазначення ім'я солдата ОСОБА_3 як « ОСОБА_2 » замість невірно зазначеного « ОСОБА_2 ».
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ; ІНФОРМАЦІЯ_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 (93-тьої окремої механізованої бригади «Холодний Яр») (51272, Дніпропетровська область, Новомосковський район, смт Черкаське; код ЄДРПОУ 07946341).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 06.12.2021.
Суддя Ю.П. Бойченко