Рішення від 06.12.2021 по справі 280/8927/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 грудня 2021 року Справа № 280/8927/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

- визнати неправомірною відмову відповідача від 22.07.2021 за №9734-8825/В-02/8-0800/21 щодо відмови відповідачем зробити перерахунок пенсії за віком позивачу на підставі поданої нею заяви від 05.05.2021 про перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати за 24 місяці її страхового стажу, набутого після останнього перерахунку пенсії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу за віком на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутого після останнього перерахунку пенсії на підставі її заяви про перерахунок пенсії від 05.05.2021 та зобов'язати виплатити позивачу різницю перерахунку недоотриманого розміру пенсії, починаючи з 05.05.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій обліку та наразі продовжує працювати. Оскільки з моменту останнього перерахунку її пенсії пройшло понад 2 роки, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте отримала відмову у здійсненні такого перерахунку, так як їй вже було перераховано пенсію по заяві від 05.05.2021 відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу після перерахунку пенсії з 01.04.2019 по 31.12.2020. Разом з тим, відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно частини другої статті 42 зазначеного Закону, з урахуванням стажу і заробітної плати за 24 місяці страхового стажу, оскільки на думку пенсійного органу від попереднього перерахунку не пройшло 2 роки, тобто відсутній страховий стаж 24 місяці. Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернулась до суду із цим позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 27.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін та проведення судового засідання.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 19.10.2021 надав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№59775), в якому зазначає, що на підставі заяви позивача від 05.05.2021, рішенням від 06.05.2021 їй здійснено перерахунок пенсії за віком з 01.05.2021 відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV, після чого розмір пенсії збільшився, стаж роботи склав 49 років 2 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу становить 0,49167. Так, перерахунок пенсії було здійснено з урахуванням страхового стажу без врахування заробітної плати за період з 01.04.2019 по 31.12.2020, тобто за 21 календарний місяць, оскільки звіт за 1 квартал 2021 року роботодавцем було подано після звернення позивача за перерахунком, а саме 07.06.2021. Вказує на те, що на момент проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати були відсутні відомості про нарахування та сплату ЄСВ в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, на підставі даних з якого обчислюється пенсія.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Приписами частини четвертої статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , з 05.05.2009 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

05.05.2021 позивач звернулася до Управління з заявою про здійснення перерахунку пенсії, встановленого зразка відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1, на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На підставі вищевказаної заяви та згідно рішення від 06.05.2021, з 01.05.2021 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії за віком позивача відповідно до частини четвертої статті 42 Закону 1058-IV, після чого розмір пенсії збільшився, стаж роботи склав 49 років 2 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу становить 0,49167.

Перерахунок пенсії було здійснено з урахуванням страхового стажу без врахування заробітної плати за період з 01.04.2019 по 31.12.2020, тобто за 21 календарний місяць, оскільки звіт за 1-й квартал 2021 року роботодавцем було подано після звернення позивача за перерахунком, а саме - 07.05.2021.

09.07.2021 позивач звернулася із заявою до Управління про відкликання своєї заяви про проведення перерахунку пенсії від 05.05.2021.

Листом від 22.07.2021 її було повідомлено, що ані Законом 1058, ані Порядком №22-1 не передбачено відкликання заяв про призначення, перерахунок пенсії. Заяви, що подаються особами відповідно до Порядку №22-1, реєструються в електронному журналі звернень та розглядаються у 10-денний термін після їх надходження.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1058-ІV).

Згідно зі статтею 1 Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Чинним механізмом нарахування пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-УІ (далі - Закон №1058) передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) відповідно до статей 24 та 25 Закону, середньомісячний заробіток застрахованої особи та коефіцієнт заробітку, що визначаються відповідно до статті 40 Закону.

Згідно частини першої статті 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною третьою статті 24 Закону №1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Судом встановлено, що 05.05.2021 позивач звернулася до Управління з заявою про здійснення перерахунку пенсії, встановленого зразка відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1, на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Дана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Положенням статті 42 Закону 1058-IV передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

На підставі вищевказаної заяви та згідно рішення від 06.05.2021, з 01.05.2021 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії за віком позивача відповідно до частини четвертої статті 42 Закону 1058 , після чого розмір пенсії збільшився, стаж роботи склав 49 років 2 місяці 11 днів, коефіцієнт стажу становить 0,49167.

Перерахунок пенсії було здійснено з урахуванням страхового стажу без врахування заробітної плати за період з 01.04.2019 по 31.12.2020, тобто за 21 календарний місяць, оскільки звіт за 1-й квартал 2021 року роботодавцем було подано після звернення позивача за перерахунком, а саме - 07.05.2021.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1) рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З 1 січня 2021 року набули чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та до Податкового кодексу України, якими запроваджено подання щокварталу (замість щомісячної) єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб. Подання такої звітності (податкового розрахунку) здійснюється у строки, встановлені Податковим кодексом України, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Єдиний соціальний внесок нараховується та сплачується, як і раніше, щомісячно, проте відомості про його сплату надходять до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, на підставі даних з якого обчислюються пенсії, тобто після завершення терміну здачі звіту - 40 календарних днів.

Тобто, на момент проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати були відсутні відомості про нарахування та сплату ЄСВ в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, на підставі даних з якого обчислюються пенсії.

Як встановлено вище та не є спірним, 09.07.2021 ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління про відкликання своєї заяви про проведення перерахунку пенсії від 05.05.2021.

Листом від 22.07.2021 її було повідомлено, що ані Законом 1058, ані Порядком №22-1 не передбачено відкликання заяв про призначення, перерахунок пенсії. Заяви, що подаються особами відповідно до Порядку №22-1, реєструються в електронному журналі звернень та розглядаються у 10-денний термін після їх надходження.

Суд також звертає увагу, що заява ОСОБА_1 від 05.05.2021 на момент її відкликання вже була розглянута відповідачем, та було прийнято відповідне рішення про здійснення перерахунку та виплату пенсії в новому розмірі.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як орган державної влади, під час вирішення питання щодо перерахунку пенсії позивача на підставі її заяви від 05.05.2021, діяло в межах повноважень, в порядку та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у частині першій статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, питання розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 06.12.2021.

Суддя М.С. Лазаренко