Рішення від 25.11.2021 по справі 923/1294/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2021 року Справа № 923/1294/21

Господарський суд Херсонської області у складі судді Ярошенко В.П., за участю секретаря судового засідання Борхаленко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Херсонської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави в особі

позивача: Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область), м. Херсон

до відповідача: Військової частини НОМЕР_1 , с.Раденськ Цюрупинського району Херсонської обл.

про зобов'язання вчинення дій по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та приведення земельної ділянки в належний стан

за участю представників сторін:

прокурор - Зубков В.С.

від позивача: Березанський Д.М. - уповн. предст.

від відповідача: Кіщак Ю.І. - уповн. предст.

Херсонська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави в особі позивача: Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) звернулась до Господарського суду Херсонської області із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просить суд зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та привести земельну ділянку площею 8,89 м2 за адресою: Херсонська область, с. Раденськ у належний стан.

Ухвалою суду від 30.09.2021 року позовну заяву Херсонської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного округу залишено без руху.

Ухвалою суду від 30.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено перше засідання по справі на 28.10.2021.

Ухвалою суду від 20.10.2021 року призначено судове засідання у справі на 25.11.2021.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

У призначеному судовому засіданні представник відповідача визнав позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення і повідомлено представникам сторін про дату складення повного рішення

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача, суд

встановив:

На обліку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Херсона (далі за текстом рішення - КЕВ м. Херсона) перебуває земельна ділянка за адресою: Херсонська область, с. Раденськ (кадастровий номер 6525083500:03:007:0738) загальною площею 17,2 га із цільовим призначенням - для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України.

З метою виконання розпорядження першого заступника начальника Головного КЕУ ЗСУ від 27.05.2016 № 303/1/4/447 щодо виконання директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 12.05.2016 № Д322/1/9/ДСК в зоні відповідальності Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління сформовано військову частину НОМЕР_1 , яка дислокується у с. Раденськ Херсонської області.

Відповідно до Відомості наявності та використання земельних ділянок (форма 405), яка передбачена Інструкцією з обліку земельних ділянок в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, затвердженою Наказом Міністра оборони України від 22.12.2011 № 795, земельна ділянка з кадастровим номером 6525083500:03:007:0738 площею 17,2 га використовується військовою частиною НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЗК України вказана земельна ділянка відноситься до земель оборони.

На підстав Наказу ДЕІ Південного округу від 20.09.2021 № 1184-06/2-22, 21.09.2021 у військовій частині НОМЕР_1 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За результатами цієї перевірки складено Акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства військовою частиною НОМЕР_1 від 21.09.2021 № 06/1-14/732/21, яким встановлено, що на території військової частини, а саме на відстані 30 метрів від їдальні, в межах комплексу будівель та споруд, що перебувають на балансі вказаної військової частини, було виявлено місце розміщення твердих побутових відходів, розмірами 2,6*3,4 м, площею 8,89 м2, яке не обладнане відповідно до вимог чинного законодавства.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища військовій частині НОМЕР_1 надано припис від 21.09.2021 № 06/1-14/732/21 зі встановленим терміном усунення порушень до 24.09.2021.

28.09.2021 прокурором Херсонської СП ВОС на території військової частини НОМЕР_1 було проведено огляд зазначеної в Акті ДЕІ Південного округу земельної ділянки, що засмічена твердими побутовими відходами, та встановлено, що виявлені порушення не було усунуто.

Дані обставини стали підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.

Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

За приписами ст.ст. 2, 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-XII державній охороні і регулюванню використання на території України підлягає навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Згідно пункту д) ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки

Пунктами з), т) ч.1 ст. 17 Закону України «Про відходи» визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; «виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами».

Згідно ч.ч. 1, 4, 7 ст. 33 Закону України «Про відходи», зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Згідно з приписами статті 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням, дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку та забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Першою частиною ст. 45 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

За змістом статей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Зважаючи на це, Акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Військовою частиною НОМЕР_1 від 21.09.2021 № 06/1-14/732/21 є належним доказом у справі, який встановлює факти забруднення та засмічення відповідачем земель.

Пунктом 4 частини 2 статті 16 ЦК України, серед способів захисту цивільних прав та інтересів визначено відновлення становища, яке існувало до порушення.

Таким чином, беручи до уваги наявні в матеріалах справи пояснення та докази сторін, визнання позову відповідачем, господарський суд, оцінюючи за своїм переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що відповідач порушив вимоги природоохоронного законодавства, відтак позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та правомірними.

Щодо підстав звернення з даним позовом до суду прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область).

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

За приписами ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі, обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Підстави для звернення до суду прокурора визначені у ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до норм якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 у справі № 3-рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до приписів зазначених нормативних актів законодавець наділяє прокурора повноваженнями по представництву інтересів держави лише за умови їх порушення або загрози порушення та виключно у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) у разі відсутності органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції яких належить захист інтересів держави у відповідній сфері; 3) у випадку відсутності в органу повноважень щодо звернення за захистом інтересів до суду.

Інтереси держави повинні насамперед захищати відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор, який не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень. Водночас, щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор, реалізуючи представницькі повноваження, виконує субсидіарну роль та замінює в судовому провадженні суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно, а також у випадку відсутності такого органу.

Херсонська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону звернулась до суду з цим позовом, діючи в інтересах держави в особі ДЕІ Південного округу, як контролюючого органу в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів.

Згідно пп. 10, 11 розділу II Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затверджене Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, Держекоінспекція округу розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції та вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

ДЕІ Південного округу 21.09.2021 провела позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства військовою частиною НОМЕР_1 , за наслідками якої встановила факти засмічення частини земельної ділянки твердими побутовими відходами, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяно шкоду.

Водночас, ДЕІ Південного округу (яка є уповноваженим органом у спірних правовідносинах), будучи обізнаною про наявність порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища під час використання земельної ділянки військовою частиною НОМЕР_1 , заходи представницького характеру з питань захисту інтересів держави в сфері охорони навколишнього природного середовища, не вжила.

На виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» Херсонська СП ВОС повідомила ДЕІ Південного округу про порушення вимог законодавства внаслідок засмічення земельної ділянки та про представництво прокуратурою інтересів держави у формі звернення до суду з цим позовом.

У відповіді на вказаний лист ДЕІ Південного округу не надала інформацію про вжиті нею заходи представницького характеру щодо захисту інтересів держави внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища під час використання земельної ділянки військовою частиною НОМЕР_1 .

Отже, невжиття ДЕІ Південного округу заходів щодо захисту інтересів держави внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища під час використання земельної ділянки військовою частиною НОМЕР_1 , після того, як їй стало відомо про порушення інтересів держави - засмічення вказаної земельної ділянки твердими побутовими відходами, кваліфікується як бездіяльність вказаного органу.

З огляду на зазначене, судом встановлено, що саме пасивна поведінка позивача після отримання повідомлення про порушення інтересів держави і стала підставою для представництва Прокурором інтересів держави та звернення до суду з таким позовом.

Прокурор при поданні позовної заяви навів підставу для представництва інтересів держави (нездійснення захисту інтересів держави позивачем); навів підстави для звернення з позовом (засмічення земельних ділянок), чим обґрунтував порушення інтересів держави.

Таким чином, прокурор, звертаючись з позовом, зазначив підстави для представництва прокурором інтересів держави та підтвердив їх наявність.

Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 129, 232-240 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) вчинити дії по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства та привести земельну ділянку площею 8,89 м2 за адресою: Херсонська область, с. Раденськ у належний стан.

3. Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону (вул. Пироговська, 11, м. Одеса, 65012, ДКСУ, м. Київ, код банку 820172, р/р UА208201720343170001000082762, КЕКВ 2800, ідентифікаційний код 38296363) судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складання повного тексту рішення 06.12.2021.

Суддя В.П.Ярошенко