Справа № 758/14391/21
Провадження № 2а/758/430/21
06 грудня 2021 року суддя Подільського районного суду м.Києва Скрипник О. Г. , розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про усунення недоліків за позовом ОСОБА_1 до інспектора БЗС бат. 2 роти Зелі Ю.В. Управління патрульної поліції у м. Києві про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
11.10.2021 року до Подільського районного суду м. Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до інспектора БЗС бат. 2 роти Зелі Ю.В. Управління патрульної поліції у м. Києві про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2021 року зазначену позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано час для усунення недоліків, а саме: заплатити судовий збір та наданий п'ятиденний строк на усунення зазначених недоліків.
Зазначеною ухвалою суду було визначено, що відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та згідно з постановою Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 року у справі № 543/775/17 за подання позовної заяви про скасування постанови про адміністративне правопорушення належить сплачувати судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 грн.
До заяви ОСОБА_1 про усунення недоліків додана квитанція про сплату судового збору у розмірі 363,20 грн, з посиланням на те, що судовий збір сплачений з урахуванням коефіцієнту 0,8 від встановленої законом суми у зв'язку з поданням до суду процесуальних документів в електронному вигляді.
При цьому, позивачем не враховано, що пунктом 2 параграфа 2 «Прикінцеві положення» розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі - Закон) встановлено, що оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи має, серед іншого, містити інформацію про підпункти, пункти цього розділу, які вводяться в дію у зв'язку з початком функціонування відповідної підсистеми (модуля) ЄСІТС.
У оголошенні, опублікованому в газеті «Голос України» № 168 (7668) від 4 вересня 2021 року про початок функціонування підсистем ЄСІТС, не міститься інформації про ведення в дію підпункту «б» підпункту 1 пункту 17 параграфа 1 розділу 4 розділу VII «Перехідні положення» Закону щодо застосування коефіцієнту 0,8 для пониження розміру ставки судового збору при подачі документів в електронній формі.
Таким чином, відповідна норма не набрала чинності у порядку, встановленому Законом. Відтак, при поданні до суду процесуальних документів в електронній формі не застосовується понижуючий коефіцієнт ставки судового збору, на даний час.
Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовна заява повинна бути повернута позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Керуючись ст. 159 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора БЗС бат. 2 роти Зелі Ю.В. Управління патрульної поліції у м. Києві про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали.
СуддяО. Г. Скрипник