02.12.2021 Справа № 756/16724/21
Унікальний № 756/16724/21
Провадження № 3/756/8488/21
Іменем України
02 грудня 2021 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Белоконна І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої на посаді Провідного фахівця з публічних закупівель Київського психоневрологічного інтернату,
за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП України, суд
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 26-135/2021 пр від 26.10.2021 ОСОБА_1 працює на посаді Провідного фахівця з публічних закупівель Київського психоневрологічного інтернату. Головним державним аудитором відділу контролю у соціальній галузі Північного офісу Держаудитслужби Єфремовою Ією Вікторівною при проведенні контрольного заходу з 01.01.2018 по 30.06.2021 за адресою: м. Київ, Оболонський район, вул. М. Юнкерова, 37 ревізії фінансово-господарської діяльності Київського психоневрологічного інтернату за період з 01.01.2018 по 30.06.2021, результати якої викладено в акті ревізії від 04.10.2021 № 06-30/477, виявлено порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII на момент проведення процедури закупівлі, у редакції станом на 02.04.2020, зокрема:
- за ідентифікатором закупівлі UA-2020-04-15-001745-а (код закупівлі - ДК 021:2015-45450000-6: Інші завершальні будівельні роботи, очікувана вартість предмета закупівлі 1000000,0 грн з ПДВ, в порушення вимог п. 1 ст. 30 Закону № 922 Тендерна пропозиція учасника (переможця) торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» не була відхилена, як така, що не відповідала умовам тендерної документації (у т. ч. порушувала вимоги ч. 13 п. 2 ст. 22 Закону № 922) та п. 2, 3 ст. 17 цього Закону, а саме: учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» під час подання тендерних пропозицій (ТП) не оприлюднені передбачені п. 1 р. III ТД наступні документи: копія з оригіналу довідки з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами та копія з оригіналу довідки з обслуговуючого банку про наявність відкритих поточних рахунків. Зазначені документи оприлюднені Учасником після кінцевого строку подання тендерних пропозицій (кінцевий строк подання ТП 04.05.2020, документи подані (оприлюднені) 05.05.2020 та 06.05.20201 що також, є порушенням п.2 ст. 22 Закону № 922 та п. 1. р. IV ТД;
- в порушення вимог ч. 10 п. 1 та п. 2 ст. 17, ч. 13 п. 2 ст. 22 Закону № 922-VIII та п. 8 Додатку № 2 ТД, п. 5 р. III, п. 1. р. IV ТД довідки про наявність антикорупційної програми та про відсутність заборгованості зі сплати податків та зборів довільної форми подані та оприлюднені учасником торгів TОВ «Атлант Євро-Буд» після закінчення строку подання тендерних пропозицій 09.05.2020, (кінцевий строк подання ТП: 04.05.2020);
- в порушення вимог пп. 4 п. 2 Додатку № 3 Учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» у складі ТП не оприлюднений Статут або інший установчий документ;
- в порушення п. 2, п. 3 р. V ТД та Додатку № 5 ТД учасником ТОВ «Атлант Євро-Буд» у складі ТП не оприлюднений проект Договору;
- в недотримання вимог п. 6 р. І ТД учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» оновлена тендерна пропозиція в зв'язку зі зміною ціни оприлюднена під час укладення договору (05.05.2020), а не протягом 5 днів з та повідомлення про намір укласти договір із можливістю відхилення ТП, тобто не пізніше 26.04.2020;
- Ліцензія на проведення будівельних робіт ТОВ «Атлант Євро-Буд» оприлюднена за відсутністю Додатку щодо переліку виду робіт на які надано дозвіл, що є порушенням п. 4 Додатку № 1 ТД.
Також переможцем торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд», в порушення вимог п. 2, 3 ст. 17 Закону № 922 та п. 8 Додатку № 2 ТД довідка з Податкової служби (що учасник не має заборгованості із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)) оприлюднена за відсутністю підпису і печатки відповідного органу/нотаріально звірена копія або електронного підпису. Пунктом 8 Додатку № 2 ТД передбачене, що: «Переможець торгів на виконання вимоги, статті 17 Закону повинен надати оригінал або нотаріально звірену копію довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), видана відповідним органом Державної фіскальної служби, що діє станом на дату подання документа».
Окрім того згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 26-136/2021 пр від 26.10.2021 ОСОБА_1 працює на посаді Провідного фахівця з публічних закупівель Київського психоневрологічного інтернату. Головним державним аудитором відділу контролю у соціальній галузі Північного офісу Держаудитслужби Єфремовою Ією Вікторівною при проведенні контрольного заходу з 01.01.2018 по 30.06.2021 за адресою: м. Київ, Оболонський район, вул. М. Юнкерова, 37 ревізії фінансово-господарської діяльності Київського психоневрологічного інтернату за період з 01.01.2018 по 30.06.2021, результати якої викладено в акті ревізії від 04.10.2021 № 06-30/477, виявлено порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII на момент проведення процедури закупівлі, у редакції станом на 02.04.2020, зокрема:
- за ідентифікатором закупівлі UA-2020-04-02-001038-a (код закупівлі - ДК 021:2015-45450000-6: Інші завершальні будівельні роботи, очікувана вартість предмета закупівлі 700000,0 грн з ПДВ, в порушення вимог п. 1 ст. 30 Закону № 922-VIII Тендерна пропозиція учасника (переможця) торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» не була відхилена, як така, що не відповідала вимогам ТД (у т. числі: що порушувала вимоги ч. 13 п. 2 ст. 22 Закону № 922-VIII) та ст. 16, та п. 1, п. 2 ст. 17 цього Закону, а саме: учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» під час подання тендерних пропозицій (ТП) не оприлюднені передбачені ч. 6 п. 2 Додатку № З ТД документи, які мають бути надані учасником у складі тендерної пропозиції: оригінал довідки з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами та оригінал довідки з обслуговуючого банку про наявність відкритих поточних рахунків. Зазначені документи подані та оприлюднені Учасником після кінцевого строку подання тендерних пропозицій: 24.04.2020 (кінцевий строк подання ТП 20.04.2020), що є порушенням п. 2 ст. 22 Закону № 922-VIII та п. 9 р. III ТД;
- в порушення вимог пп. 4 п. 2 Додатку № 3 Учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» у складі ТП не оприлюднений Статут або інший установчий документ;
- в порушення вимог п. 1.3 Додатку № 3 щодо ст. 16 Закону № 922-VIII (кваліфікаційні критерії) про наявність документального підтверджені досвіду, виконання аналогічного договору та листи відгуки про виконану договорів в повному обсязі, із зазначенням номеру оголошення, не менше двох, учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд», поданий та оприлюднений лише один аналогічний договір укладений з Замовником (Інтернатом) у 2018 році щодо поточного ремонту корпусів;
- учасником торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд» під час подання ТП не оприлюднені оновлена тендерна пропозиція у зв'язку зі зміною ціни та відповідна кошторисна документація. Дані документи оприлюднені під час укладення договору (05.05.2020), а не протягом 5 днів з дня повідомлення про намір укласти договір із можливістю відхилення ТП, тобто не пізніше 26.04.2020, що не відповідає вимогам п. 6 р. І ТД;
- в порушення пунктів 2, 3 р. V ТД та Додатку № 5 ТД учасником ТОВ «Атлант Євро-Буд» у складі ТП не оприлюднений проект Договору;
- в порушення п. 1.1 Додатку № 4 ТД Ліцензія на проведення будівельних робіт ТОВ «Атлант Євро-Буд» оприлюднена за відсутністю Додатків щодо переліку виду робіт на які надано дозвіл.
Також переможцем торгів ТОВ «Атлант Євро-Буд», в порушення вимог п. 2, 3 ст. 17 Закону № 922-VIII та п. 8 р. III ТД, Довідка з Податкової служби (що учасник не має заборгованості із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) оприлюднена за відсутністю підпису і печатки відповідного органу/нотаріально звірена копія або електронного підпису.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнавала, та пояснила, що свої обов'язки Провідного фахівця з публічних закупівель Київського психоневрологічного інтернату виконувала сумлінно та жодних порушень законодавства про закупівлі не допускала.Пояснила, що з метою засвоєння виділених коштів та нагальної потреби на проведення робіт із капітального ремонту харчоблоку інтернату та у зв'язку з зим, що у процедурі закупівлі взяли участь тільки два учасники, нею було прийнято рішення визнати переможцем процедури закупівлі Учасника з найбільш економічно вигідною пропозицією та з кращим пакетом документів. Не надану Учасником ТОВ «Атлант Євро-Буд» інформацію була можливість перевірити у відкритих джерелах, враховуючи те, що ТОВ «Атлант Євро-Буд» вже брав участь у процедурах закупівель у установі ОСОБА_1 , завірена копія статуту, копія ліцензії з додатком зберігаються у замовника у паперовому вигляді. Відхилення всіх тендерних пропозицій призвело б процедуру закупівлі у статус такої, що не відбулася, якщо торги не відбуваються двічі застосовується переговорна процедура закупівлі, що призводить до втрат бюджетних коштів.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Європейський суд з прав людини у рішеннях від 07.11.2002 по справі «Лавентес проти Латвії» та від 08.02.2011 року по справі «Берктай проти Туреччини» наголосив, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву, що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумцій».
ОСОБА_1 повідомила суду, що визнавши переможцем найбільш економічно вигідну пропозицію (закупівля UA-2020-04-15-001745-а) ТОВ «Атлант Євро-Буд» було зекономлено 101 049,40 грн бюджетних коштів. Надані послуги ТОВ «Атлант Євро-Буд» були виконані у повному обсязі та належної якості. Відхилення пропозиції призвело б до значних втрат коштів державного бюджету та не освоєнню виділених бюджетних асигнувань.
У акті ревізії від 04.10.2021 № 06-30/477 не встановлено жодних порушень ТОВ «Атлант Євро-Буд» при виконанні підрядних робіт. Також органом перевірки не встановлено завищення ціни на проведення таких робіт ТОВ «Атлант Євро-Буд».
ТОВ «Атлант Євро-Буд» на етапі кваліфікації не були оприлюднені передбачені п. 1 р. ІІІ ТД наступні документи: копія з оригіналу довідки з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами та копія з оригіналу довідки з обслуговуючого банку про наявність відкритих поточних рахунків. ОСОБА_1 було прийнято рішення віднести вищезазначені недоліки до формальних (несуттєвих) помилок, що не нівелюють технічний потенціал та конкурентоздатність учасника та не відхиляти найбільш економічно вигідну пропозицію.
Довідка щодо антикорупційної програми надається, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом). Додатком № 3 «Технічне завдання» до тендерної документації оприлюднення Статуту або іншого установчого документу не вимагалося. Тендерною документацією замовника надання Учасниками проекту договору не вимагалося.
Учасником процедури закупівлі ТОВ «Атлант Євро-Буд» була надана скан - копія оригіналу Будівельної ліцензії, шо доводить про наявність у учасника дозвільного документу на провадження даного виду діяльності. Наявність ліцензії Замовник самостійно перевіряє на сайті ДАБІ.
Визнавши переможцем найбільш економічно вигідну пропозицію (закупівля UA-202O-04- 02-001038-а ) ТОВ «Атлант Євро-Буд» було зекономлено 10 616,00 грн бюджетних коштів. ТОВ «Атлант Євро-Буд» виконав свої зобов'язання за договором у повному обсязі та належної якості. Жодних порушень ТОВ «Атлант Євро-Буд» при виконанні своїх зобов'язань за наслідками укладеного договору за результатами вказаних торгів в акті ревізії від 04.10.2021 № 06-30/477, перевіряючим органом також встановлено не було.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Виходячи з принципу верховенства права конституційна презумпція невинуватості особи поширюється і на обвинувачення її у вчиненні адміністративного правопорушення.
При чому ЄСПЛ у справі «AllenetdeRibemont v. France» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчинення адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, беручи до уваги презумпцію невинуватості, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад та подія адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, оскільки винність останньої у судовому засіданні не доведена належними та допустимими доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 10, 164-14, 245, 251 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу та події адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту винесення.
Суддя: І.В. Белоконна