Провадження № 2/537/1620/2021
Справа № 537/5847/21
02.12.2021 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Маханькова О.В.,
секретаря судових засідань Костюкевич Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Крюківського районного суду м. Кременчука цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів житлової субсидії,-
Позивач Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів житлової субсидії.
В обґрунтування заяви зазначили, що ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , отримував житлову субсидію в управлінні соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області. Відповідно до рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 03.12.2020 «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання» назву управління змінено на управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (далі - управління або УСЗН), що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
Відповідно до заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідачу було призначено з 01.11.2018р. житлову субсидію. У подальшому житлова субсидія призначалася в автоматичному режимі без його звернення, що передбачено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) та у наступній редакції.
У своїй заяві від 27.11.2018 про призначення субсидії ОСОБА_1 зазначив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.), зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту.
У липні 2020 року, у зв'язку із виникненням у заявника додаткових джерел доходів, рішення комісії від 26.12.2018 № 27 було переглянуте та призначено ОСОБА_1 з травня 2020 року житлову субсидію на соціальну норму житла
У листопаді 2020 року, при автоматичному перерахунку житлової субсидії на опалювальний період, було з?ясовано, що заявник знятий з місця реєстрації по АДРЕСА_1 з червня 2019 року, про що не повідомив управління у передбачений законодавством строк.
Відповідно до п. 16 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку житлової субсидії, зокрема про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства.
Відповідно до п. 22 Положення у випадку, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, які зазначені в п. 16 Положення протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Внаслідок не надання ОСОБА_1 відомостей про обставини, які вплинули на призначення житлової субсидії, йому були надміру виплачені кошти субсидії за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 у розмірі 17,51 грн. та за період з 01.10.2019 по 31.10.2020 у розмірі 9815,86 грн.
Відповідач відмовився добровільно повернути кошти.
За таких обставин позивач вимушений був звернутися до суду для захисту своїх законних прав та обов'язків. Просив стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), надміру виплачені йому кошти субсидії в розмірі 9833,37 грн., з яких:
- 17,15 грн. за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 з перерахуванням на розрахунковий рахунок UA928201720343130006000078737 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач Мінсоцполітики України код ЄДРПОУ 37567866;
- 981586 грн. за період з 01.10.2019 по 31.01.2020 з перерахуванням на розрахунковий рахунок UA658201720355169010000040901 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗН Крюківського району код ЄДРПОУ 05385878.
Представник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, в судове засідання не з*явився по невідомій суду причині. Надав заяву про слухання справи без участі представника. Свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи. Заперечень проти позову не подав.
Згідно ст. 13 ЦПК України,суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 відповідно до заяви та декларації про доходи і витрати осіб від 27.11.2018 року звернувся до управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, щодо призначення йому житлової субсидії. Відповідно до рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 03.12.2020 «Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання» назву управління змінено на управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У своїй заяві від 27.11.2018 про призначення субсидії ОСОБА_1 зазначив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.), зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту.
У липні 2020 року, у зв'язку із виникненням у заявника додаткових джерел доходів, рішення комісії від 26.12.2018 № 27 було переглянуте та призначено ОСОБА_1 з травня 2020 року житлову субсидію на соціальну норму житла
У листопаді 2020 року, при автоматичному перерахунку житлової субсидії на опалювальний період, було з?ясовано, що заявник знятий з місця реєстрації по АДРЕСА_1 з червня 2019 року, про що не повідомив управління у передбачений законодавством строк.
Відповідно до п. 22 Положення у випадку, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, які зазначені в п. 16 Положення протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Внаслідок не надання ОСОБА_1 відомостей про обставини, які вплинули на призначення житлової субсидії, йому були надміру виплачені кошти субсидії за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 у розмірі 17,51 грн. та за період з 01.10.2019 по 31.10.2020 у розмірі 9815,86 грн.
Відповідач відмовився добровільно повернути кошти. На даний час борг не сплачено у повному обсязі.
У п. 127 Положення № 848 в редакції від 14.08.2019 № 807 зазначено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, у зв'язку з чим вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 10, 12, 141, 263-265 ЦПК України, ст. 16 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329), суд -
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), надміру виплачені йому кошти субсидії в розмірі 9833,37 грн., з яких:
- 17,15 грн. за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 з перерахуванням на розрахунковий рахунок UA928201720343130006000078737 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач Мінсоцполітики України код ЄДРПОУ 37567866;
- 9815,86 грн. за період з 01.10.2019 по 31.01.2020 з перерахуванням на розрахунковий рахунок UA658201720355169010000040901 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗН Крюківського району код ЄДРПОУ 05385878.
- 1233,75 грн. за період з 01.10.2019 по 01.01.2020 з перерахуванням на розрахунковий рахунок UA658201720355169010000040901 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗН Крюківського району код ЄДРПОУ 05385878.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір на користь позивача в розмірі 2270 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського Апеляційного суду протягом тридяти днів з дня його проголошення. Особа, яка брала участь у справі, але не була присутня при оголошенні рішення , може оскаржити рішення протягом 30 днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: О.В. Маханьков
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02.12.2021 року.