Справа № 127/15289/21
Провадження № 3/127/4658/21
"30" листопада 2021 р.м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шидловський О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №539680 від 17.05.2021 року вбачається, що 17.05.2021 року о 17 год. 00 хв., в м. Вінниці по вул. Хмельницьке шосе, 86, водій керував транспортним засобом «Opel Meriva», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння в установленому законодавством порядку проводився КНП ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР». Висновок №1282, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вини у вчиненні інкримінованого правопорушення не визнав, суду пояснив, що обставини справи, викладені у протоколі, не відповідають дійсності, оскільки він не керував транспортним засобом. При цьому, він неодноразово поліцейським зазначав, що не є водієм автомобіля. Однак, не приймаючи до уваги його пояснення, інспектор поліції йому зауважив, якщо він відмовиться від огляду в медичному закладі, в такому разі на нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП. У зв'язку з чим, він пройшов медичний огляд, після чого працівники поліції не приймаючи до уваги його доводи, що він не керував транспортним засобом склали на нього вищевказаний адміністративний протокол.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як встановлено судом, працівником поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №539680 від 17.05.2021 року відносно ОСОБА_1 , за те, що останній, 17.05.2021 року о 17 год. 00 хв., в м. Вінниці по вул. Хмельницьке шосе, 86, керував транспортним засобом «Opel Meriva», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння в установленому законодавством порядку проводився КНП ЦТЗ «Соціотерапія» ВОР». Висновок №1282, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.
Так, згідно п. 2.9а ПДР України, водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП вбачається, що відповідальність настає в разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під в впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під виливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичною чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Авшар проти Туреччини» в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування «поза розумним сумнівом». Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Отже, зазначене протоколі порушення ОСОБА_1 - п. 2.9а Правил дорожнього руху України, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП, підлягає доведенню «поза розумним сумнівом».
Однак, судом не встановлено, а працівниками поліції не доведено достовірного факту керування автомобілем «Opel Meriva», д.н.з. НОМЕР_1 , 17.05.2021 року о 17:00 год., в м. Вінниці по вул. Хмельницьке шосе, 86, саме ОСОБА_1 .
Разом з тим, доказів які б могли спростувати версію ОСОБА_1 , про те, що 17.05.2021 року о 17:00 год., він не керував автомобілем «Opel Meriva», д.н.з. НОМЕР_1 , в процесі судового розгляду не встановлено.
Сам ОСОБА_1 під час складання працівником поліції вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення (в письмових поясненнях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності), а також в судовому засіданні зазначив, що не перебував за кермом та не керував вищевказаним транспортним засобом в той момент, тобто 17.05.2021 року о 17:00 год.
Зазначені покази ОСОБА_1 в судовому засіданні є послідовними, логічними та узгоджуються з письмовими поясненнями, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з відповіді заступника начальника УПП у Вінницькій області Самарухи В. від 18.11.2021 року, відео з нагрудних камер поліцейських на яких зафіксовано обставини вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП гр. ОСОБА_1 - відсутній, оскільки строк зберігання відеозаписів становить з портативних та відео реєстраторів, установлених у службових транспортних засобах, БпЛА 30 діб.
Інших доказів, які б доводили факт керування ОСОБА_2 транспортним засобом Opel Meriva», д.н.з. НОМЕР_1 , саме 17.05.2021 року о 17 год. 00 хв. в м. Вінниці по вул. Хмельницьке шосе, 86, матеріали справи не містять.
Уповноважені особи підрозділу патрульної поліції, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №15289 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не встановили всіх обставин справи та не вжили інших заходів щодо об'єктивного визначення чи дійсно саме ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Враховуючи наведене та виходячи із вимог ст. 62 Конституції України, судом не встановлено достатньо доказів котрі б з достовірністю та об'єктивністю вказували на вчинення ОСОБА_1 «поза розумним сумнівом» адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо не доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності переконливих доказів вини ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що при розгляді справи не доведено, що в діях останнього, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 7, 130, 247, 283, 284 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: