3/130/1389/2021
130/3364/21
06.12.2021 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Заярний А.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який згідно протоколу проживає в АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. ст.183-1 КУпАП,
30.11.2021 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-2 КУпАП по факту несплати аліментів.
Ознайомившись із матеріалами справи приходжу до висновку, що даний протокол про адміністративне правопорушення не може бути предметом судового розгляду і підлягає поверненню у зв'язку з порушенням ч. 1 ст. 256 КУпАП за наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує таке питання, зокрема як: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Згідно з ч.ч. 2,3,4 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Вказані вимоги особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення дотримані не були, оскільки протокол про адміністративне правопорушення №62 від 26.11.2021 складений без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та доказів отримання останнім копії протоколу про адміністративне правопорушення до матеріалів не додано, пояснення та підпис ОСОБА_1 у протоколі відсутні, що є порушенням ст. 254 КУпАП. Докази направлення копії протоколу поштою ОСОБА_1 відсутні.
Відповідно до додатку 11 до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (далі - Інструкція), протокол про адміністративне правопорушення має містити відомості про документ, який посвідчує особу, коли і ким виданий, серія і номер. Дана інформація у протоколі про адміністративне правопорушення відсутня.
Відповідно до п. 4 Інструкції у разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручений особисто. Згідно з Інструкцією, у разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу. Такий виклик державного виконавця до протоколу не додано, акт державного виконавця про неявку до нього боржника без поважних причин не складено.
З матеріалів доданих до протоколу вбачається, що при його складенні особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, було позбавлено можливості надати свої пояснення до протоколу, йому не роз'яснено право на захист, оскільки останній не був належним повідомлений про час та місце складення протоколу.
Відповідно положень ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення. В протоколі про адміністративне правопорушення дату вчинення правопорушення вказано не вірно, так як за ст. 183-1 КУпАП, відповідальність наступає за вчинення тривалого діяння, тобто за період часу, а не вчинення діяння в конкретну дату його виявлення, а тому державним виконавцем в протоколі повинно бути зазначено дату його виявлення, а не дату, коли був складений протокол. Також у вказаному протоколі не зазначено місце вчинення правопорушення.
Із системного аналізу вищенаведених норм приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм Закону, що перешкоджає всебічному, об'єктивному і повному з'ясуванню всіх обставин, які мають значення для вирішення справи під час судового розгляду. За таких обставин, з метою повного, всебічного та правильного розгляду справи, не допущення порушення прав особи, відносно якої складено адміністративний протокол, матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП слід повернути для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 221, 256, 278, 280, 283-285 КУпАП
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Андрій ЗАЯРНИЙ