Справа № 602/1193/21
Провадження № 3/602/1138/2021
"30" листопада 2021 р. Лановецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Радосюка А. В.
при секретарі Майхрук Н.М.
за участю прокурора Дремлюги Р.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ланівці матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, тимчасово не працюючої, одруженої, на утриманні двоє неповнолітніх дітей , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ст. ч.1 ст.172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Карначівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, пп. 2-1 п.11 розділу XIII Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненн. І поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст..45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації ( з 01.01.2020 року до 01.06.2020 року), а саме 13.10.2021 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи особою, зазначеною у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме 01.12.2020 року припининяючи повноваження депутата Карначівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 19.10.2021 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» п.2 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції, а саме 01.12.2020 року припинивши повноваження депутата Карначівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 22.07.2021 року, подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, наступного року після припинення такої діяльності за минулий рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала і пояснила, що декларації на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції вона подала з запізненням у зв'язку відсутністю інтернету на її комп'ютері.
Прокурор в судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, та просила накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд, заслухавши думку правопорушниці, прокурора, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, за які передбачена відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП з огляду на наступне.
Відповідно до копії рішення першої сесії шостого скликання Карначівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області №1 від 15 листопада 2015 року «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Карначівської сільської ради та Карначівського сільського голови», визнано повноваження депутатів Карначівської сільської ради, в тому числі і ОСОБА_1 .
Відповідно до копії рішення другої сесії VIII скликання Збаразької міської ради Тернопільської області № VIII/2/9 від 15.12.2020 року «Про реорганізацію сільських рад», Збаразька міська рада вирішила почати процедуру реорганізації (припинення) юридичних осіб шляхом приєднання сільських рад до Збаразької міської ради, у тому числі і Карначівської сільської ради.
Про необхідність подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» є депутати місцевих рад.
Відповідно до пп.2-1 п.11 Розділу XIII ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID -19), яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст..45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 01 червня.
Частиною 3 ст.8 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до ЗУ «Прозапобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених Законом.
Згідно із абз.1 ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням).
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо застосування окремих положень ЗУ «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю №1 від 13.02.2020 року (які станом на 03.02.2021 року втратили чинність) декларація суб'єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності зазначеної у пунктах «а» та «в» п.2 ч.1 ст.3 Закону.
Аналогічні вимоги передбачено і у роз'ясненнях НАЗК щодо застосування окремих положень ЗУ «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані №1 від 03.02.2021 року.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» п.2 ч.1 ст.3 Закону, зобов'язані наступного року після припинення такої діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом Карначівської сільської ради, була зобов'язана з 00 год 00 хв. 01 січня 2020 року, протягом 152 календарних днів, тобто до 01 червня 2020 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік. Однак, така декларація ОСОБА_1 подана несвоєчасно, а саме 13.10.2021 року.
ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) протягом 20 робочих днів з дня такого припинення, тобто не пізніше 30.12.2020 року. Однак, така декларація ОСОБА_1 подана несвоєчасно, а саме 19.10.2021 року.
ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (після звільнення) до 01.04.2021 року. Однак, така декларація ОСОБА_1 подана несвоєчасно, а саме 22.07.2021 року.
Згідно листа НАЗК № 71-03/27283/20 від 24.06.2020 року «Про роботу інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено такі періоди під час яких виникали технічні несправності та перебої роботи ІТС Реєстру: з 21.00 год. 27.12.2019 року по 09.00 год. 28.12.2019 року; з 17.00 год. 03.01.2020 року по 12.00 год. 04.01.2020 року; з 09.00 год. 15.01.2020 року по 12.25 год. 15.01.2020 року; з 10.00 год. 11.03.2020 року по 16.00 год. 12.03.2020 року. У всі інші дні Реєстр функціонував та працював у штатному режимі.
В період з 01.01.2020 року до 01.06.2020 року у ОСОБА_1 було 152 календарних днів для заповнення та перевірки наявності на сайті декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, однак останньою раціонально вони для цього використані не були.
В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дату подачі декларації ОСОБА_1 за 2019 рік, а саме 13.10.2021 року, що підтверджується скріншотом сторінки інтернету з сайту НАЗК.
В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дату подачі декларації перед звільненням за період, не охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 , а саме 19.10.2021 року, що підтверджується скріншотом сторінки інтернету з сайту НАЗК.
Згідно листа НАЗК № 71-03/35108/21 від 21.05.2021 року «Про стан функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що у зв'язку з проведенням програмно-технічного обслуговування ІТС Реєстр, доступ до нього було обмежено 15.01.2021 року у період з 17.00 год. до 22.58 год., та 21.01.2021 року у період з 09.00 год. до 12.28 год. Також у зв'язку з проведенням пере налаштування комутаційного обладнання ІТС Реєстр, доступ до нього було обмежено 02.02.2021 року у період з 13.09 год. до 14.19 год. Через помилки у роботі програмного забезпечення ІТС Реєстр, у період з 15.43 год. по 22.02 год. 25.03.2021 року доступ до його публічної частини та частини для доступу до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування було частково обмежено. У розділі 11, поданих суб'єктами декларування в цей проміжок часу до ІТС Реєстр декларацій, відбулось некоректне відображення інформації у його публічній частині та персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування. Помилку із некоректним відображенням розділу 11 декларацій у публічній частині ІТС Реєстр було усунуто 26.03.2021 року о 15.00 год. Помилку із некоректним відображенням розділу 11 декларацій у персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування в ІТС Реєстр було усунуто 30.03.2021 о 14.54 год. Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС Реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр у період з 01.01.2021 року по 01.04.2021 року, не зафіксовано.
В період з 01.01.2021 року до 01.04.2021 року у ОСОБА_1 було 90 календарних днів для заповнення та подачі декларації, однак останньою раціонально вони для цього використані не були.
В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дату подачі електронної декларації (після звільнення) ОСОБА_1 , а саме 22.07.2021 року, що підтверджується скріншотом сторінки інтернету з сайту НАЗК.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як за ознаками несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушниці, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, а тому вважає за можливе піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі наведеного, керуючись ч.2 ст.36, ч.1 ст.172-6, ст. 40-1, ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
постановив:
Визнати винною ОСОБА_1 (мешканку с.Шили Кременецького району Тернопільської області, паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 гривні 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Лановецький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: А. В. Радосюк