Ухвала від 03.12.2021 по справі 9901/492/21

УХВАЛА

03 грудня 2021 року

Київ

справа №9901/492/21

адміністративне провадження №П/9901/492/21

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Коваленко Н.В. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу в частині,

УСТАНОВИВ:

29 листопада 2021 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі у тексті цієї ухвали також ОСОБА_1 , позивач) до Президента України (далі у тексті цієї ухвали також відповідач), у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 21.05.2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення у дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021) (далі також спірний, оскаржуваний Указ).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, Суд встановив, що позовну заяву подано із додержанням вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, та з дотриманням установленого законом строку звернення до суду. Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.

Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження згідно із частиною другою статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням норм частини п'ятої статті 262, частини другої статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд вважає, що справу належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п'яти суддів у судовому засіданні з повідомлення (викликом) учасників справи.

До позовної заяви ОСОБА_1 додано клопотання про залучення третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Кабінету Міністрів України (далі також КМУ), Служби безпеки України (далі також СБУ), Національного Банку України (далі також НБУ) та Ради національної безпеки і оборони України (далі - РНБО), оскільки саме ці органи вказані у пункті 3 рішення РНБО, уведеного в дію спірним Указом, як такі, що забезпечують реалізацію визначених у вищезгаданому рішенні РНБО санкцій. Крім того, як вбачається з рішення РНБО, введеного в дію спірним Указом, саме КМУ та СБУ до були внесені пропозиції щодо застосування санкцій відносно позивача, а безпосередньо РНБО є органом, рішення якого слугувало основою для оскаржуваного Указу.

Вирішуючи це клопотання, Суд керується частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно із частиною четвертою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

Ураховуючи, що предметом спору є Указ Президента України, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про накладення на позивача санкцій, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача в частині залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Раду національної безпеки і оборони України, оскільки судове рішення у цій справі може вплинути на стан та результати виконання останньою покладених на неї завдань та функцій.

Що ж стосується вимог клопотання про залучення у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Кабінету Міністрів України та Служби безпеки України, то такі вимоги є передчасними і задоволенню не підлягають, оскільки зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів не можливо точно встановити, яким саме органом було внесено пропозиції до РНБО стосовно застосування санкцій до ОСОБА_1 .

Такі обставини підлягають встановленню Верховним Судом під час розгляду цієї справи по суті спору, а тому питання про залучення до участі у розгляді цієї справи у якості третіх осіб Кабінету Міністрів України та Служби безпеки України не може бути вирішене на стадії відкриття провадження у справі.

Не підлягають задоволенню й вимоги клопотання позивача про залучення до участі у розгляді цієї справи третьою особою Національного банку України.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до пункту 3 рішення РНБО від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» Національний банк України забезпечує реалізацію і моніторинг ефективності санкцій, зокрема і тих, що стосуються ОСОБА_1 .

Однак, позивачем не наведено правовідносин за участю Національного банку України та сторонами, в яких у них можуть виникнути, змінитися чи припинитися конкретні права чи обов'язки щодо однієї зі сторін за рішенням суду у цій справі. Не вбачається наявності таких правовідносин й з матеріалів позовної заяви.

Викладені ж позивачем аргументи в обґрунтуванні вимог про залучення до участі у розгляді справи третьою особою Національного банку України з підстав того, що вищевказаний орган забезпечує реалізацію визначених у вищезгаданому рішенні РНБО санкцій, не містять посилань на те, на які саме права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у цій справі.

Поряд із цим, до початку першого судового засідання сторони, а також органи, які позивач просив залучити до участі у розгляді цієї справи у якості третіх осіб, вправі ініціювати повторний розгляд цього питання, навівши відповідні підстави для цього.

Крім того, ОСОБА_1 , посилаючись на неможливість самостійного отримання доказів, необхідних для повного та об?єктивного розгляду справи, заявив клопотання про витребування:

від Офісу Президента України;

- належним чином засвідчену копію оскаржуваного Указу Президента України;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Офісу Президента України та містять пропозиції Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України чи інших органів про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 , а також документів, на підставі яких РНБО прийняла рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а Президент України видав спірний Указ про введення цього рішення в дію;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Офісу Президента України та підтверджують фактичні дані та обставини, що стали підставою для внесення пропозиції та прийняття рішення про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Офісу Президента України та підтверджують вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених статтею 3 Закону України «Про санкції»;

від Ради національної безпеки і оборони України:

- належним чином засвідчену копію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» та додатків до нього;

- належним чином засвідчену копію протоколу та стенограми засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому було ухвалено рішення від 14.05.2021 про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та містять пропозиції Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України чи інших органів про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021), а також документів, на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а Президент України видав Указ від 21.05.2021 №203/2021 про введення цього рішення в дію;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та підтверджують фактичні дані та обставини, що стали підставою для внесення пропозиції Кабінетом Міністрів України та Службою безпеки України та прийняття рішення про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та підтверджують вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених статтею 3 Закону України «Про санкції»;

від Кабінету Міністрів України:

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Кабінету Міністрів України та містять пропозиції Кабінету Міністрів України чи інших органів про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021), а також документів, на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а Президент України видав Указ від 21.05.2021 № 203/2021 про введення цього рішення в дію;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Кабінету Міністрів України та підтверджують фактичні дані та обставини, що стали підставою для внесення пропозиції Кабінетом Міністрів України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Кабінету Міністрів України та підтверджують вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених статтею 3 Закону України «Про санкції»;

від Служби безпеки України:

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Служби безпеки України та містять пропозиції Служби безпеки України чи інших органів про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021), а також документів, на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а Президент України видав указ від 21.05.2021 № 203/2021 про введення цього рішення в дію;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Служби безпеки України та підтверджують фактичні дані та обставини, що стали підставою для внесення пропозиції Службою безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Служби безпеки України та підтверджують вчинення ОСОБА_1 дій, передбачених статтею 3 Закону України «Про санкції».

Вирішуючи вищезазначене клопотання, Верховний Суд виходить з того, що частинами першою та другою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Так, заявник просить витребувати докази у Офісу Президента України, від Служби безпеки України та Кабінету Міністрів України, однак суд відзначає, що з матеріалів позовної заяви не вбачається наявності правовідносин, які б охоплювалися предметом цього спору, і виникли за участю позивача і Офісу Президента України щодо видання оскаржуваного позивачем Указу в частині, яка стосується застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відносно ОСОБА_1 .

До того ж, з матеріалів позовної заяви не видається можливим точно встановити за пропозицією якого з органів, визначених у статті 5 Закону України «Про санкції» і вказаних у рішенні РНБО, введеним в дію спірним Указом, були застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) щодо ОСОБА_1 .

За таких обставин, враховуючи, викладені у клопотанні позивача про витребування доказів аргументи та заявлені ним вимоги, а також беручи до уваги вказані вище приписи процесуального закону, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення цього клопотання.

Зокрема, суд вважає за необхідне на підставі поданого позивачем клопотання витребувати:

від Президента України:

- належним чином засвідчену копію оскаржуваного Указу Президента України;

- належним чином засвідчені копії документів та інших доказів, які знаходяться у розпорядженні Президента України та були взяті ним до уваги при виданні оскаржуваного Указу, яким введено в дію рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» щодо ОСОБА_1 ;

від Ради національної безпеки і оборони України:

- належним чином засвідчену копію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» та додатків до нього в частині, яка стосується застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ;

- належним чином засвідчену копію протоколу та стенограми (або інших матеріалів фіксації) засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому було ухвалено рішення від 14.05.2021 про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та містять пропозиції органів, визначених у статті 5 Закону України «Про санкції», про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021), а також документів, на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а Президент України видав Указ від 21.05.2021 №203/2021 про введення цього рішення в дію;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та ідентифікують ОСОБА_1 як суб'єкта, до якого пропонувалося застосувати санкції та докази стосовно дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій до позивача.

Керуючись статтями 49, 80, 160, 161, 171, 241, 248, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

1. Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу в частині.

2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п'яти суддів.

3. Призначити справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 13 січня 2022 року о 12:00 в приміщенні суду за адресою: вул. Московська, 8, корпус 5, м. Київ, 01029.

4. Клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України, Національного Банку України та Ради національної безпеки і оборони України задовольнити частково.

5. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Раду національної безпеки і оборони України.

6. Клопотання ОСОБА_1 про витребування письмових доказів у Офісу Президента України, Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України та Служби безпеки України задовольнити частково.

7. Витребувати:

від Президента України:

- належним чином засвідчену копію оскаржуваного Указу Президента України;

- належним чином засвідчені копії документів та інших доказів, які знаходяться у розпорядженні Президента України та були взяті ним до уваги при виданні оскаржуваного Указу, яким введено в дію рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» щодо ОСОБА_1 ;

від Ради національної безпеки і оборони України:

- належним чином засвідчену копію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» та додатків до нього в частині, яка стосується застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ;

- належним чином засвідчену копію протоколу та стенограми (або інших матеріалів фіксації) засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому було ухвалено рішення від 14.05.2021 про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021);

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та містять пропозиції органів, визначених у статті 5 Закону України «Про санкції», про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, особа без громадянства) (пункт 235 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14.05.2021), а також документів, на підставі яких Рада національної безпеки і оборони України прийняла рішення від 14.05.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», а Президент України видав Указ від 21.05.2021 №203/2021 про введення цього рішення в дію;

- належним чином засвідчені копії документів, що знаходяться у розпорядженні Ради національної безпеки і оборони України та ідентифікують ОСОБА_1 як суб'єкта, до якого пропонувалося застосувати санкції та докази стосовно дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій до позивача.

8. Установити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу та третій особі.

9. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

10. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу та третій особі.

11. Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу та третій особі.

12. Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

13. Встановити третій особі п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання до суду пояснень щодо позову та документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів відповідачу та позивачу.

14. Встановити третій особі десятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду пояснень щодо відзиву та документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів відповідачу та позивачу.

15. Встановити позивачу триденний строк з дня отримання пояснень третьої особи для подання до суду відповіді на пояснення і документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді і доданих до неї доказів відповідачу та третій особі.

16. Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання пояснень третьої особи для подання до суду відповіді на пояснення і документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді і доданих до неї доказів позивачу та третій особі.

17. Повідомити сторони, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, вони подаються в оригіналі або у належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

18. Повідомити учасників справи, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за адресою на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет: http://supreme.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Н.В. Коваленко