Постанова від 30.11.2021 по справі 160/11954/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 160/11954/21

Суддя І інстанції Рябчук О.С.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Мельника В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» звернулося до суду з вищевказаним позовом, в якому просило:

- визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки;

- визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282882 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282883 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282884 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282885 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» судовий збір за розгляд даної справи у сумі 9080,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної служби України з безпеки на транспорті.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, відповідно до якого задовольнити у повному обсязі позовні вимоги.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що вагове обладнання, яким проводилося зважування автомобілів в пункті габаритно-вагового контролю, який розміщений на а/д М-18, 263 км 674м, не могло достовірно і належним чином провести чітке зважування автомобіля. Вказує на те, що при зважуванні вантажу відповідачем не враховано, що вантаж, який перевозився позивачем, відносить до сипучого, рухомого вантажу, що може переміщуватися по всім осям транспортного засобу під час руху. Зазначає про те, що відповідач не дав змогу позивачу надати пояснення щодо встановленого порушення, що призвело до порушення права на можливість захистити належним чином свої права та надати докази на спростування висновків, зазначених в актах перевірки відповідача.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» зареєстровано як юридична особа з 07.06.2007, код ЄДРПОУ 35201169 та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань має основний вид діяльності за КВЕД 49.41 вантажній автомобільний транспорт.

Відповідно до направлення на рейдову перевірку № 010349 від 26 квітня 2021 року старшим державним інспектором ВДК на АТ Департаменту державного контролю на транспорті Загорулько О.В., старшим державним інспектором ВДК за безпекою на транспорті у Запорізькій області Бобровим О.О. здійснювалась перевірка транспортних засобів щодо додержання вимог законодавства в сфері автомобільного транспорту за період з 26 квітня 2021 року до 30 квітня 2021 року за адресою: м. Запоріжжя, 263 км.-674м. а/д М-18, 297 км. а/д М-18, 469 км. + 542м. а/д Н-08.

30.04.2021 року Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було перевірено автомобілі марки RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , що належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест».

До перевірки було надано водійські посвідчення водіїв вказаних транспортних засобів, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів та товарно-транспортні накладні № Т-К 21/04-30, № Т-К 21/04-36, № Т-К 21/04-31, № Т-К 21/04-29 від 30.04.2021 року.

В ході проведення перевірки було здійснено ваговий контроль транспортних засобів та встановлено порушення норм, які зазначені в п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, а саме, навантаження на здвоєну вісь склало 28 660 кг при допустимій нормі 16 000 кг., що складає 79,13% перевищення параметрів від нормативу; навантаження на здвоєну вісь склало 29 710 кг. при допустимій нормі 16 000 кг., що складає 85,69% перевищення параметрів від нормативу; навантаження на дві здвоєні осі склало 18 990 кг. та 23 090 кг. при допустимій нормі 16 000кг., що складає 18,69% та 44,31% перевищення параметрів від нормативу; навантаження на здвоєну вісь склало 28 610 кг. при допустимій нормі 16 000 кг., що складає 78,81% перевищення параметрів від нормативу та було складено довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 30.04.2021 року за № № 045738, 045740, 045761, 045762.

Придніпровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки складено акти про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 30.04.2021 року за № № 027138, 027140, 027161, 027162 та, як додатки до актів, складено розрахунки плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно накладної від 30.04.2021р. № Т-К21/04-30 автомобілю RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_1 в сумі 1816,00 євро, згідно накладної від 30.04.2021р. № Т-К21/04-36 автомобілю RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_2 в сумі 1896,00 євро, згідно накладної від 30.04.2021р. № Т-К21/04-29 автомобілю RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_3 в сумі 1816,00 євро, згідно накладної від 30.04.2021р. № Т-К21/04-31 автомобілю RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_4 в сумі 1112,00 євро.

Вказані порушення відображено посадовими особами Придніпровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки в актах про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 30.04.2021 р. за №№ 275767, 275766, 275784, 275783.

Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі актів за №№ 275767, 275766, 275784, 275783 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було призначено з 10:00 24.06.2021 року.

За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24 червня 2021 року №№ 282882, 282883, 282884, 282885.

Не погоджуючись з винесеними постановами про накладення адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся з цим позовом до суду.

За наслідками перегляду судового рішення колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення № 103), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

У силу вимог підпунктів 15, 27 пункту 5 Положення № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

З наведеного вбачається, що відповідач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та нараховує відповідну плату за перевищення нормативів допустимої ваги транспортного засобу.

Отже, положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.

Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати від 12 лютого 2020 року у справі № 917/210/19.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), відповідно до частини дванадцятої статті 6 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частини перша та четверта статті 48 Закону № 2344-III закріплюють, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Положеннями абз.16 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком № 879, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007, пунктом 2 якого регламентовано, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотриманий визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.? ?

У силу вимог пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 встановлено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 4 Правил № 30 рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Так, єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306.

У відповідності до пункту 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

При цьому, згідно з пунктом 5 Правил № 30 рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними, і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9 - 13 цих Правил), здійснюється без дозволу, не надає права на рух автомобільними дорогами транспортних засобів з перевищенням виключно осьових навантажень без відповідного дозволу.

У відповідності до пункту 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.? ? Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Наведеними правовими нормами визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.

При цьому, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), у відповідності до пункту 4 якого державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з пунктом 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

Таким чином, виходячи із аналізу вищевказаних норм закону вбачається, що передбачено дві форми габаритно-вагового контролю: документальний та точний.

Згідно пункту 18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Також за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879).

Відповідно до абз.1, 2 п.16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації.

З матеріалів справи вбачається, що габаритно-ваговий контролю проводився у пункті габаритно-вагового контролю, який розміщений на а/д М-18, 263 км+ 674м., при проведенні вагового контролю посадовими особами Управління Укртрансбезпеки використовувались ваги автомобільні для зважування у русі ВА-Д, модель 20ВА-Д-1WWS-0,9, заводський номер 2051.

В матеріалах справи наявний сертифікат відповідності № UA.TR.113-0076/15F-20 від 17.09.2020 року, у графі «Застосовані стандарти» вказано, що при визначенні оцінки відповідності вищевказаних ваг застосовуються: ДСТУ OIML R 134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь. Частина 1. Загальні технічні вимоги та методи випробовувань» (OIML R 134-1:2006, IDT). ДСТУ 7363:2013 «Метрологія. Програмне забезпечення засобів вимірювальної техніки. Загальні технічні вимоги».

Також, до матеріалів справи надано декларацію про відповідність № 2051 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ваговимірювальні системи» від 17.09.2020 року, якою посвідчується, що ваги автомобільні 20ВА-Д-1WWS-0,9, заводський номер 2051, пройшли оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ № 94 за модулем В (перевірка типу).

Строк дії сертифіката відповідності № UA.TR.113-0076/15F-20 визначений до 17.09.2021 року, отже, сертифікат відповідності вказує на технічну справність вагового пристрою модель 20ВА-Д-1WWS-0,9, заводський номер 2051.

За наслідками проведення габаритно-вагового контролю було встановлено порушення норм, які зазначені в п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, а саме:

- на транспортному засобі RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_1 навантаження на осі склали 1) 8.09 т.; 2) 8,93 т.; 3) 14,69 т.; 4) 13,97 т., повна маса - 45,68 т., що перевищує вагові параметри від нормативу загальної маси на 14,20%, навантаження на здвоєнну вісь на 79,13%.

- на транспортному засобі RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_5 навантаження на осі склали 1) 10,21 т.; 2) 15,24 т.; 3) 14,47 т., повна маса - 39,92 т., що перевищує вагові параметри від нормативу навантаження на здвоєнну вісь на 85,69%.

- на транспортному засобі RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_3 навантаження на осі склали 1) 7,41 т.; 2) 8,41 т.; 3) 14,10 т.; 4) 14,51 т., повна маса - 44,43 т., що перевищує вагові параметри від нормативу загальної маси на 11,08%, навантаження на здвоєнну вісь на 78,81%.

- на транспортному засобі RENAULT К 440 за номерними знаками НОМЕР_3 навантаження на осі склали 1) 9,44 т.; 2) 9,01 т.; 3) 11,58 т.; 4) 11,51 т., повна маса - 42,08 т., що перевищує вагові параметри від нормативу загальної маси на 5,20%, навантаження на здвоєнну вісь на 18,69% і 44,31% відповідно.

Зазначені транспортні засоби належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест».

Згідно з абз.3 п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Відповідно до п.п.21, 22, 25-27 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Так, посадовими особами Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було віднесено транспортні засоби позивача до великовагового та складено акти про перевищення транспортними засобами нормативних вагових параметрів від 30.04.2021 р. за №№ 275767, 275766, 275784, 275783.

В свою чергу, відповідно до пунктів 26, 27 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Отже, при розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, уповноважена особа має всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, зокрема на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

При цьому, розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт має здійснюватися з дотриманням прав особи, яка притягається до відповідальності, зокрема з попереднім її повідомленням про дату, час та місце розгляду справи.

З матеріалів справи вбачається, що на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» були надіслані повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, яка призначена на 26.06.2021 року о 10:00 год.

Однак, в матеріалах справи відсутні докази отримання таких повідомлень позивачем.

За відсутності таких доказів неможливо стверджувати по належне повідомлення позивача про дату, час і місце розгляду справи.

За приписами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Отже, в даному випадку і, на що не звернув увагу суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову, що станом на час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, у відповідача були відсутні докази щодо обізнаності позивача відносно дати, часу та місця її розгляду.

Відтак, з огляду на вказані обставини, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24 червня 2021 року №№ 282882, 282883, 282884, 282885 були прийняті відповідачем з порушенням Порядку № 1567, що свідчить про їх протиправність та необхідність скасування.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат, суд керується приписами ст. 139 КАС України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, ст. 286, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки;

Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282882 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282883 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282884 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест»;

Визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №282885 від 24 червня 2021 року у сумі 34000,00 грн., яка пред'явлена Товариству з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна група «Трансстройінвест» сплачений судовий збір у розмірі 22700,00 грн.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 30.11.2021 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.В. Сафронова

суддя В.В. Мельник