Постанова від 23.11.2021 по справі 340/5245/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 340/5245/20

Суддя І інстанції - Брегей Р.І.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Мельника В.В.,

за участю секретаря судового засідання Солодкової К.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна-Сервіс» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Україна-Сервіс» звернулося до суду з вищевказаним позовом в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 23 жовтня 2020 року №00001230900, яким до ТОВ фірма «Україна-Сервіс» застосовано штрафні санкції у сумі 250000 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує на безпідставність викладених в акті перевірки висновків про порушення положень законодавства, якими регулюється порядок реалізації пального у разі зупинення дії ліцензії в зв'язку з несвоєчасною сплатою, оскільки чинним законодавством не передбачено сплата штрафних санкцій у разі відсутності інформації про чергову сплату за ліцензію, що також підтверджується відповіддю ДПС України, що розміщена на її офіційному сайті в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, розділі питання-відповіді, категорія 113.05). Також посилається на те, що розпорядження про зупинення дії ліцензії підприємство не отримувало. Таким чином вважає, що фінансова санкція за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії застосована до нього безпідставно, оскільки у спірному періоді у Товариства була наявна ліцензія, дію якої було призупинено, а не анульовано.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись із судовим рішенням Головне управління ДПС у Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції року та прийняти нове рішення, яким відмовити задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що позивачу відповідним розпорядженням від 27.07.2020 № 812-р дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було зупинено за нездійснення чергового щорічного платежу, в подальшому 01.09.2020 року вказану ліцензію було анульовано. Враховуючи такі обставини реалізацію позивачем пального в період з 31.07.2020 по 07.08.2020 року відбувалася без наявної діючої ліцензії за що передбачена відповідальність ст. 17 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 р. Вказує, що суд першої інстанції при задоволенні позову керувався формальними підставами, так як особа яка отримала поштову кореспонденцію на адресу ТОВ «Україна-Сервіс» нібито не перебувала у трудових відносинах з товариством. При цьому суд не взяв до уваги, що податковий орган зі свого боку виконав усі вимоги чинного законодавства оскільки відповідно до ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п. 42.4 цієї статті, надіслані за адресою ( місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованими листом з повідомленням про вручення або особистого вручення платнику податку (його представнику). Таким чином відповідальним за отримання кореспонденції є позивач адже за його юридичною адресою було направлено поштову кореспонденцію, отже податковий орган зі свого боку виконав усі вимоги законодавства, проте судом першої інстанції даний факт не взято до уваги.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу ТОВ «України-Сервіс» просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до положень ст. 229 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна-Сервіс» є роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30).

Товариство отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №1103031401900003 з терміном дії з 01 липня 2019 року до 01 липня 2024 року.

Відповідно до наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 08.09.2020 року № 1023 була проведена фактична перевірка ТОВ «Україна-Сервіс» з питань дотримання вимог законодавства України у сфері обігу пального.

За результатами фактичної перевірки складено акт від 24.09.2020 № 96/11-28-09-01/31111365, яким встановлено, що ТОВ «Україна-Сервіс» мало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 11200314201900184 терміном дії 26.07.2019 по 26.07.2024р. Однак згідно із розпорядження ТУ ДПС у Кіровоградській області від 27.07.2020 №812-р дію вищевказаної ліцензії було призупинено. Дане розпорядження направлено листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу ТОВ «УКРАЇНА-СЕРВІС», яке отримано суб'єктом господарювання 30.07.2020 (згідно з повідомлення про вручення поштового відправлення).

Вказаним актом встановлено порушення ТОВ «Україна-Сервіс» вимог ч.20 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 р. «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» в частині роздрібної торгівлі пальним без наявності діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

На підставі вказаного акту перевірки контролюючим органом було прийняте податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2020 року №00001230900 яким до позивача на підставі 54.3 пункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України, абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 р. «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» застосовано штрафну санкцію у розмірі 250000 грн.

Як вбачається матеріалів справи, оскаржуване податкове повідомлення-рішення базуються на висновках акту перевірки про відсутність у позивача права на здійснення роздрібної торгівлі пальним у період призупинення дії ліцензії.

З матеріалів справи вбачається, що 27 липня 2020 року контролюючий орган прийняв розпорядження №812-р про зупинення дії ліцензії, так як не сплачено черговий платіж (а.с.84).

Розпорядження направлено поштовим зв'язком з повідомленням про вручення (а.с.84 (на звороті)).

У повідомленні про вручення зазначено, що кореспонденцію отримала особа на прізвище « ОСОБА_1 » 30 липня 2020 року.

27 серпня 2020 року Управління прийняло розпорядження №926-р про анулювання дії ліцензії (а.с.85).

Розпорядження направлено поштовим зв'язком з повідомленням про вручення (а.с.85 (на звороті)).

У повідомленні про вручення зазначено, що кореспонденцію отримала особа на прізвище « ОСОБА_2 » 01 вересня 2020 року.

01 вересня 2020 року Товариство сплатило платіж за ліцензію, а 03 числа того ж місяця і року подало заяву про отримання нової ліцензії (а.с.89-90).

Платник податків отримав ліцензію 03 вересня 2020 року (а.с.9-14).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що приписами частини 49 статті 15 Закону України № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 р. встановлено, що дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.

Розпорядження про зупинення дії ліцензії отримала особа, яка не перебувала в трудових чи інших відносинах з платником податків. Поштове підприємство не пояснило як таке могло статися. Отже, дія ліцензії не зупинялась в період з 31 липня по 07 серпня 2020 року, що дозволяло Товариству реалізовувати пальне споживачам.

Колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції що стали підставою для задоволення позовних вимог безпідставними виходячи з наступного.

Релевантними до спірних правовідносин є положення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481).

Так, порядок роздрібної торгівлі пальним урегульовано статтею 15 Закону № 481.

Вказаною нормою передбачено, зокрема, що роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно зі статтею 15 Закону №481 ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Частиною другою статті 17 Закону №481 передбачено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.

Судом встановлено, що ТОВ «Україна-Сервіс» отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 11200314201900184 з терміном дії 26.07.2019 по 26.07.2024р..

Однак, у зв'язку з несплатою позивачем дію вказаної ліцензії було призупинено розпорядженням ГУ ДПС у Кіровоградській області від 27.07.2020 року № 812-р.

Розпорядження № 812-р від 27.07.2020 року про призупинення терміну дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було направлено на юридичну адресу ТОВ «Україна-Сервіс» : с. Великі Трояни, Благовіщинський район, Кіровоградська обл. рекомендованими листом з повідомленням, яке отримано 30.07.20 року особою «Буднек».

Розпорядженням ГУ ДПС України у Кіровоградській області №926 від 27.08 2020 року ТОВ «Україна-Сервіс» дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним анульовано.

Отже, період з 30 липня 2020 року (день отримання позивачем рішення про призупинення дії ліцензії) по 27 серпня 2020 року (день анулювання ліцензії) є періодом, під час якого дію ліцензії ТОВ «Україна-Сервіс» було призупинено.

Позивачем не спростовується, що у вказаний період, а саме з 31.07.2020 р. по 07.08.2020 року Товариство здійснювало роздрібну торгівлю пальним; вказаний факт підтверджується також відомостями з інформаційної бази даних ДПС України ІС «Податковий блок».

В той же час, позивач наполягає, що підставою для застосування до суб'єкта господарювання фінансових (штрафних) санкцій згідно з частиною другою статті 17 Закону №481 є відсутність відповідної ліцензії, тоді як у ТОВ «Україна-Сервіс» така ліцензія була не анульована, а наявна і її дію було лише призупинено.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 17 Закону №481, позивач наголошує, що здійснення торгівлі пальним за умови наявності призупиненої ліцензії не є підставою для застосування до Товариства штрафних санкцій, передбачених вказаною нормою.

На спростування зазначеної позиції позивача колегія суддів зазначає наступне.

Так, у розумінні статті 1 Закону №481 ліцензією є документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

У свою чергу, призупинення ліцензії - це тимчасове позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження зазначеної в ліцензії діяльності у разі несплати чергового платежу за ліцензію.

Анулювання ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії.

Отже, анулювання ліцензії та призупинення дії ліцензії є заходами впливу на суб'єкта господарювання, які різняться строком застосування, але є тотожними за своїми правовими наслідками у вигляді позбавлення такого суб'єкта права на провадження зазначеної у ліцензії діяльності.

Відповідно до статті 15 Закону №481 дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету.

Дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.

Виходячи з аналізу вказаних положень правових норм у їх системному зв'язку, колегія суддів приходить до висновку, що словосполученням «без наявності ліцензії» у статті 17 Закону №481 законодавець позначив також обставини, за яких відбувається втрата юридичної сили (тимчасова чи постійна) виданою попередньо ліцензією - зокрема, призупинення дії ліцензії.

Отже, суб'єкт господарювання, здійснюючи роздрібну торгівлю пальним у період призупинення дії відповідної ліцензії, вчиняє порушення, передбачене частиною другою статті 17 Закону України №481.

За таких колегія суддів приходить до висновку, що застосована до ТОВ «Україна-Сервіс» спірним рішенням санкція відповідає суті виявленого контролюючим органом порушення.

З приводу доводів позивача щодо неналежного повідомлення товариства про призупинення терміну дії ліцензії, колегія суддів колегія суддів зазначає наступне.

Податковим законодавством встановлено правила направлення та вручення податковим органом рішень, повідомлень про проведення перевірки та інших документів. Згідно із приписами статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу (п.42.1).

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (п. 42.2).

З матеріалів справи вбачається, що розпорядження № 812-р від 27.07.2020 року про призупинення терміну дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було направлено на юридичну адресу ТОВ «Україна-Сервіс» : с. Великі Трояни, Благовіщинський район, Кіровоградська обл. рекомендованими листом з повідомленням, яке отримано 30.07.20 року особою «Буднек».

Зазначені обставини свідчать, що контролюючим органом виконано законодавчо покладений на нього обов'язок щодо належного повідомлення платника податків про наявність розпорядження про призупинення дії ліцензії.

При цьому слід зазначити, що перевірка повноважень особи, яка отримала поштову кореспонденцію від імені юридичної особи знаходиться поза межами компетенції контролюючого органу, і такий обов'язок на контролюючий орган податкове законодавство не покладає , а тому в даному випадку відсутні підстави для висновку про неналежне повідомлення ТОВ «Україна-Сервіс», до яких помилково дійшов суд першої інстанції без врахування положень ст. 42 ПК України.

За таких обставин висновок суду першої інстанції про, те, що дія ліцензії не зупинялась в період з 31 липня по 07 серпня 2020 року, що дозволяло Товариству реалізовувати пальне споживачам, не відповідає дійсним обставинам справи, а тому ці обставини не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись п.2 ч.1 ст. 315, ст.ст. 317, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна-Сервіс» - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.В. Сафронова

суддя В.В. Мельник