Постанова від 03.12.2021 по справі 520/2844/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 р. Справа № 520/2844/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Русанової В.Б. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2021, головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О., м. Харків, по справі № 520/2844/2020

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - ГУ ПФУ у Харківській області, відповідач), в якому, з урахуванням уточнень, прийнятих судом, просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Харківській області щодо неперерахування і непроведення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) виплати з 25 квітня 2019 року пенсії інваліда війни та учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 р. у справі № 520/5989/19, щомісячно - у розмірі 20865 грн. (4173 х 5) та починаючи з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн. (4723 х 5) з урахуванням виплачених сум, і в подальшому виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року довічно;

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Харківській області щодо нарахування ОСОБА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 25 квітня 2019 року пенсії інваліда війни та учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби на підставі підзаконного акту постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, виходячи з розрахунку середнього заробітку у співвідношенні до відсотка втрати працездатності, всупереч частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 р. у справі №520/5989/19;

- визнати незаконним та таким, що не відповідає нормі частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенню Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішенню Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019р. у справі №520/5989/19 акт індивідуальної дії Головного управління ПФУ в Харківській області - Розпорядження, дата-час розрахунку: 06.09.2019 11:25 Ізюмське об'єднане управління ПФУ Рішення 963140107094 Заявник ОСОБА_1 , про перерахунок пенсії у розмірі з розрахунку середнього заробітку у співвідношенні до відсотка втрати працездатності на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Харківській області (Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) вчинити дії та провести ОСОБА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) нарахування та виплати з 25 квітня 2019р. пенсії інваліда війни та учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час виконання військової служби, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 прямої дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 та Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 р. у справі №520/5989/19, щомісячно - у розмірі 20865 грн. (4173 х 5) та починаючи з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн. (4723 х 5) з урахуванням виплачених сум, і в подальшому виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року довічно;

- стягнути з Головного управління ПФУ в Харківській області 33609 грн. завданої моральної шкоди;

- зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;

- допустити негайне виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог вказав на протиправність здійсненого відповідачем перерахунку його пенсії з 25 квітня 2019, виходячи з розрахунку середнього заробітку у співвідношенні до відсотка втрати працездатності на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року № 543 (із застосуванням формули, передбаченої Порядком № 1210), оскільки такий суперечить приписам частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенню Конституційного Суду України від 25 квітня 2019, а також рішенню Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 року у справі № 520/5989/19.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 по справі №520/2844/2020 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5 Держпром, під. 3, пов. 2, 61022) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення, порушення норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 по справі № 520/2844/2020 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що пенсія позивачу повинна обчислюватися виходячи з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати саме на підставі ч.3 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як норми прямої дії, а не постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, яка не може мати вищої юридичної сили над вказаним законом, тим більше, що застосування такої постанови фактично звужує права позивача на отримання пенсії в належному розмірі та суперечить рішенню Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 року у справі № 520/5989/19, яким відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У зв'язку з чим вказує, що розмір його пенсії, зокрема, з 15.07.2019 має становити щомісячно - 20865 грн (4173*5), а починаючи з 1 січня 2020 - 23615 грн (4723*5) з урахуванням виплачених сум.

05.11.2021 до суду від позивача надійшло клопотання, в якому він наводить обґрунтування неправомірності вчинених відповідачем дій щодо перерахунку його пенсії аналогічні тим, що містяться в апеляційній скарзі. При цьому наголошує, що ефективним способом захисту його порушеного права в даному випадку буде саме покладення на відповідача обов'язку провести перерахунок пенсії позивача без застосування формули, встановленої Порядком №1210. Розгляд справи просив проводити без його участі.

Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення серії НОМЕР_2 від 05.12.2019 року.

Згідно з положеннями ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 року по справі №520/5989/19 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (64309, Харківська область, м. Ізюм, проспект Незалежності, 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано Рішення від 30.05.2019 року № 65 Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області "Про відмову в перерахунку пенсії згідно Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р (112019)".

Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління ПФУ Харківської області провести з 25.04.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" та Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р (112019), справа № 3-14/2019(402/19, 1737/19).

Вказане рішення не було оскаржено в апеляційному порядку та 15.08.2019 року набрало законної сили.

Під час розгляду справи № 520/5989/19 судом було встановлено, що згідно довідки МСЕК серія ХАР-04 № 019565 від 19.04.2006 року, встановлена 3 група інвалідності безстроково, захворювання пов'язано з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно Довідки № 231, виданої взамін військового квитка Ізюмського міськвоєнкому, позивач - ОСОБА_1 , приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з 04.05.1986 року по 07.06.1986 року. Згідно Довідки від 29 січня 1996 року № 1/67 Управління внутрішніх справ Харківської області управління пожежної охорони з 04 травня 1986 року по 07 червня 1986 року позивач приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у складі батальйону воєнізованої пожежної охорони МВС СРСР в/ч 104602 (6184). Згідно Довідки № 112 від 07.05.1993 року Ізюмського міськвоєнкому "приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС з 04.05.1986 року по 07.06.1986 року, підстава: військовий квиток НОМЕР_3 ".

На виконання вказаного рішення суду відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 25.04.2019 року виходячи з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, за формулою визначеною Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, що не заперечувалось позивачем у адміністративному позові.

Також судом встановлено, що на звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області направило лист №21/П-14 від 31.01.2020 року, в якому повідомило, що з 25.04.2019 року позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії з відповідним розрахунком.

Окрім цього, позивачу направлено протокол перерахунку пенсії - дата-час розрахунку: 06.09.2019 11:25 за рішенням 963140107094, заявник ОСОБА_1 , позивачу проведено відповідні перерахунки пенсії з 25.04.2019 року, 01.07.2019 року, 01.12.2019 року.

Не погоджуючись із проведеним відповідачем перерахунком його пенсії, а саме із застосуванням положень п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі використаній в пункті 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210, суд першої інстанції виходив з наявності у відповідача обов'язку застосовувати вказану формулу, оскільки вказана постанова Кабінету Міністрів України № 1210 визначає механізм обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийнята з метою практичної реалізації норми закону, а саме частини 3 статті 59 Закону №796-XII, а відтак в частині встановлення формули їй не суперечить.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 25 квітня 2019 року щомісячно - у розмірі 20865 грн. (4173 х 5) та починаючи з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн. (4723 х 5) з урахуванням виплачених сум, і в подальшому виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року довічно, суд зазначив, що вказана формула та заборгованість, нарахована по ній, не відповідають приписам законодавства та не можуть бути застосовані при визначенні розміру пенсії позивача, а також вказав на передчасність таких позовних вимог, оскільки останні заявлені на майбутнє.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів зазначає, що спір по справі виник внаслідок незгоди позивача із застосуванням відповідачем під час здійснення перерахунку його пенсії, проведеного на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 по справі №520/5989/19, приписів п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210, а також внаслідок різного тлумачення сторонами підстав для подальших перерахунків пенсії позивача у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.01.1991 р. (далі - Закон №796-XII) кожного наступного (відповідного) року в разі зміни розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом, як норми прямої дії. При цьому, позивач вважає, що має беззаперечне право на такий перерахунок в силу вказаного рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 по справі №520/5989/19.

Разом з цим, слід зауважити, що у справі №520/5989/19 позивачем не заявлялися позовні вимоги та відповідно не вирішувалися судом питання щодо подальшого перерахунку пенсії позивача у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII кожного наступного (відповідного) року в разі зміни розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом, як норми прямої дії.

Отже, твердження позивача про наявність обов'язку у відповідача на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 по справі №520/5989/19 здійснювати в подальшому при зміні мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного року є хибним та таким, що не відповідає обставинам у справі.

Матеріалами справи підтверджено, що перерахунок пенсії проведено на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 по справі № 520/5989/19, після чого розмір пенсії на теперішній час складає 6708,70 грн.

Колегія суддів зазначає, що на час апеляційного перегляду справи вона не може оминути наявності правового висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.04.2021 у справі № 520/12609/19 щодо обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно з ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII з 26 квітня 2019 року, та прийняття рішення, яке б йому суперечило.

Так, за змістом вказаного судового рішення суду касаційної інстанції серед іншого було вирішено питання щодо наявності у особи, яка отримує пенсію по інвалідності, як і позивач відповідно до вимог статті 54 Закону № 796-XII, право на призначення пенсії по інвалідності на підставі положень частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ.

Згідно з ч.3 ст.59 Закону № 796-XII (з урахування рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі № 1-р(ІІ)/2019) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З посиланням на ч.3 ст. 54 Закону № 796-XII Верховний Суд зазначив, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами КМУ з відповідних питань.

Постановою КМ України від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджено Порядок № 1210, пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-XII.

Застосування формули, передбаченої Порядком № 1210, при обчисленні розміру пенсії узгоджується також зі змістом частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ, що передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, відповідно до правової позиції Верховного суду, викладеної у вказаній постанові Закон № 796-XII та Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) не містять положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Нова (остання) редакція частини третьої статті 59 Закону № 796-XII лише розширила перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а також змінила величину (розрахунковий покажчик) для обчислення пенсії, але не запровадила (не встановила) новий розмір пенсії.

До внесення змін до Закону № 796-XII і викладу частини третьої статті 59 цього Закону в новій редакції, а також до Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019, № 1-р(ІІ)/2019, які в загальному підсумку розширили перелік осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, і включили до кола цих осіб військовозобов'язаних, призваних на військові збори, чи осіб начальницького і рядового складу інших військових формувань, обрахування і призначення пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, приміром для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, провадилися відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, але не встановленої законом на 1 січня відповідного року, а з мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження. Для такого обчислення і призначення пенсії застосовувався Порядок № 1210.

Розширення кола осіб, які мають права на призначення пенсії по інвалідності з тієї самої кратності і бази обчислення, але зміненої величини (розміру мінімальної заробітної плати) обчислення, без зміни умов та порядку обчислення на підставі закону не дає жодних підстав вважати, що законодавець наче запровадив розмір пенсії по інвалідності в твердих (абсолютних) числах й водночас відмовився й скасував розрахунок пенсії за формулою, передбаченою Порядком № 1210.

Колегія суддів зазначає, що формула, передбачена пунктом 9-1 Порядку № 1210 (зі змінами), і положення Порядку не скасовані та є чинними.

Отже, пенсія позивача, що призначена на підставі частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, має розраховуватись виключно з урахуванням встановленої п. 9-1 Порядку № 1210 формули.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів зазначає, що підстави для перерахунку пенсії позивача, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII (як норми прямої дії) з 01.01.2021, у зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати, без застосування формули, зазначеної в Порядку № 1210, із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 та № 543 від 26.06.2019, відсутні.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що дії ГУ ПФУ у Харківській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача із застосуванням формули, зазначеної в Порядку № 1210, із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 та № 543 від 26.06.2019 є такими, що вчинені з дотриманням критеріїв, встановлених ч.2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим відсутні підстави для визнання таких дій протиправними а також для визнання протиправною бездіяльності Головного управління ПФУ в Харківській області щодо неперерахування і непроведення ОСОБА_1 пенсійної виплати з 25 квітня 2019 щомісячно - у розмірі 20865 грн. (4173 х 5) та починаючи з 1 січня 2020 року у розмірі 23615 грн. (4723 х 5) з урахуванням виплачених сум, і в подальшому виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року довічно, що зумовлює відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині, а також свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вчинити вказані дії щодо перерахунку пенсії позивача, як таких, що є похідними від наведених вище.

У зв'язку з наведеним, враховуючи встановлення судом обставин щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог щодо неправомірності дій відповідача в частині проведення перерахунку пенсії позивача із застосуванням формули, зазначеної в Порядку № 1210, із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 та № 543 від 26.06.2019, колегія суддів не вбачає підстав і для задоволення позовних вимог про стягнення з ГУ ПФУ у Харківській області моральної шкоди.

Колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (№ 65518/01; пункт 89), “Проніна проти України” (№ 63566/00; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (RuizTorijav.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ч.4 ст.229, ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 по справі № 520/2844/2020 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді В.Б. Русанова С.П. Жигилій