Рішення від 02.12.2021 по справі 520/20622/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

02 грудня 2021 року № 520/20622/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у відмові проведення з 05.03.2019 перерахунку основного розміру пенсії, раніше нарахованої на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р., згідно нової Довідки про розмір грошового забезпечення, складеної Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, складеної Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, здійснити з 05.03.2019 р. перерахунок та виплату основного розміру раніше призначеної на підставі постанови Кабінету міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. пенсії, де основний розмір пенсії визначити без обмежень максимального розміру як 86 відсотків від грошового забезпечення, що враховує: посадовий оклад, оклад за військовим званням; відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, премії та сплатити заборговану суму на користь згідно проведеного перерахунку із урахуванням раніше виплачених сум;

встановити судовий контроль відповідно до статті 382 КАС України за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати в встановлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач отримав від ХОТЦК та СП нову довідку № ФХ-116072 від 30.07.2021року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою щодо перерахунку основного розміру пенсії і надав оновлену довідку. Проте перерахунок пенсії за оновленою довідкою відповідач не здійснив, що зумовило звернення до суду з позовом.

Ухвалою від 23.10.2021 у справі відкрито провадження в порядку, визначеному ст. 263 КАС України, встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на адміністративний позов. Копія ухвали отримана відповідачем 10.11.2021 , що підтверджується підписом уповноваженої особи на повідомленні про вручення поштового відправлення.

25.11.2021 відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки виданої у 2018 році. Визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача. Після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, яким внесено зміни до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-XII, підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. Отже, саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону України № 2262-XII, але в будь-якому випадку з урахуванням закріплених в Преамбулі Закону України № 2262-XII вимог щодо гідного пенсійного забезпечення у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення. Крім того, відповідач зазначив, що вказані зміни до Закону України № 2262-XII не визнавалися неконституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин. За таких обставин, визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для ГУПФУ обов'язку повторно провести перерахунок пенсії позивача.

У період з 24.11.2021 по 30.11.2021 головуюча по справі перебувала у відпустці.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

ХОТЦК та СП складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку № ФХ-116072 від 30.07.2021 р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р. для перерахунку пенсії з зазначенням відповідних складових.

В подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № ФХ-116072 від 30.07.2021.

Листом № 13299-21067/С-02/8-2000/21 від 01.10.2021 ГУ ПФУ в Харківській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі по тексту Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі - Постанова №103) було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, визнано протиправними на нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45 від 13 лютого 2008 року.

Зазначене рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, набрало законної сили 05 березня 2019 року, на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін. При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Так, відповідно до ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.1,3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи зміст означених вище норм, слід дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як: 1) відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і 2) рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019 року) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Проте відповідачем вказане право не реалізовано, отже, має місце протиправна бездіяльність як зовнішня форма поведінки, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, але фактично не були здійснені.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі нової довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.07.2021 № ФХ-116072 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити відповідний перерахунок та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В частині вимог зобов'язання відповідача здійснити перерахунок основного розміру пенсії виходячи з 86 % розміру грошового забезпечення, на підставі довідки від 30.07.2021 № ФХ-116072 суд зауважує, що позивачу відмовлено в проведенні перерахунку, отже питання розміру відсотків грошового забезпечення не розглядалось. Таким чином, вимоги позивача в цій частині звернені на майбутнє і задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Також суд зазначає, що відповідно до частини 1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи ст.14 КАС України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 9, 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.07.2021 № ФХ-116072 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.07.2021 № ФХ-116072 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

В частині інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківські області судовий збір у розмірі 445 (чотириста сорок п'ять) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України.

Суддя Зоркіна Ю.В.