Рішення від 03.12.2021 по справі 520/19173/21

889Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 р. № 520/19173/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії ОСОБА_1 , як прийомній матері дитини-інваліда.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці сел.Коломак, Богодухівського району, Харківської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП- НОМЕР_1 дострокову пенсію, як прийомній матері дитині-інваліда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з дня звернення 23 червня 2021 року.

В обґрунтування позову зазначено, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії ОСОБА_1 , як прийомній матері дитини-інваліда є протиправними та такими, що порушують права позивачки на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 06.10.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача 28.10.2021 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження Коломацької районної державної адміністрації №105 від 09.06.2015 року було утворено приємну сім'ю за заявою позивачки та ОСОБА_3 . Їм передано на виховання та спільне проживання до приємної сім'ї малолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від якої відмовилися та покинули у пологовому будинку її біологічні батьки: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Також судом встановлено, що свою відмову від виховання і малолітньої доньки вони виклали у відповідній спільній заяві, справжність підписів в якій засвідчено 28.10.2014 року приватним нотаріусом Близнюківського районного нотаріального округу Харківської області .

Державна реєстрація народження покинутої батьками дитини була проведена відповідно до розпорядження Близнюківської райдержадміністрації Харківської області № 403 від 09.09.2014 року, за заявою відповідальної особи служби у справах дітей.

17 жовтня 2014 р. новонароджена та покинута у пологовому будинку дитина - ОСОБА_2 , через важкий стан її здоров'я була госпіталізована 30.08.2014р. в КЗОЗ обласна дитяча клінічна лікарня №1, про що свідчить Акт від 17.10.2014р.

Також судом встановлено, що розпорядженнями Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області №483 від 03.11.2014р., №535 від 08.12.2014р., новонародженій дитині, залишеній в закладі охорони здоров'я надано статус дитини позбавленої батьківського піклування та влаштовано до будинку дитини м. Харкова.

Крім цього судом встановлено та вказана обставина не заперечувалась позивачем по справі, що прийомна дитина з червня 2015 року живе в повноцінній сім'ї позивача, де для неї створені належні умови для всебічного розвитку.

Отже суд зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є приємною дитиною в розумінні ст. 256-3 Сімейного кодексу України, а не усиновленою в розумінні ст. 207 Сімейного кодексу України.

Також судом встановлено, що позивачка у зв'язку з досягненням віку 50 років, та наявності страхового стажу більше 29 років, особисто звернулась із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі Відповідач) про призначення дострокової пенсії, як матері дитини-інваліда з дитинства, що вбачається з розписки - повідомлення про прийняття заяви та документів від 23.06.2021 року № 1059.

Не отримавши ніякого рішення чи повідомлення з цього приводу на протязі 30 днів, позивачка 24.07.2021 року звернулася за роз'ясненнями до Пенсійного фонду України.

27 серпня 2021 року, відповідачем було надано письмову відповідь від 19.08.2021 вих.№10656-17164/Т-03/08-2000/21у вигляді листа, та рішенням № 203850001656 від 30.06.2021 року, відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно з п. 3 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитина не є усиновленою.

Суд зазначає, що принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV (надалі за текстом - Закон № 1058). Саме цим Законом встановлений порядок та умови призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до ст. 1 Закону №1058, пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 5 Закону № 1058 передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Виключно цим Законом визначаються коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Як було встановлено вище ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 23.06.2021 року звернулася до відповідача з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як матері особи з інвалідністю з дитинства. До заяви позивачем надані документи, необхідні для призначення пенсії цієї категорії осіб.

Так згідно з п.3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому, до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Суд аналізуючи вище вказані положення зазначає, що законодавець чітко визначив два критерії, а саме це коло осіб які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, а саме:

- мають матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку:

- батько якщо виховання дитини з інвалідністю здійснювалось їм.

А також обов'язковою умовою є той факт, що саме матір'ю (батьком) виховувались особи з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку.

Суд зазначає, що законодавство України не містить визначення терміну «мати» але визначення мати дає Академічний тлумачний словник згідно якого це - жінка стосовно дитини, яку вона народила.

Враховуючи вище викладене суд зазначає, що позивачка не є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Крім цього суд зазначає, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 не є усиновленою дитино, оскільки не набула згідно положень СК України прав члена сім'ї (доньки) позивача на підставі рішення суду, а отже і позивачка не набула прав та обов'язків по відношенню до члена сім'ї.

Відповідно до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

2) документи про стаж;

3) підтвердження заробітної плати;

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю (при призначенні пенсії згідно з абзацом першим пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058).

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 до заяви про призначення дострокової пенсії за віком додаються, зокрема, документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю, за необхідності заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку.

Оскільки як було встановлено судом вище ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є членом приємної сім'ї не є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також остання не є усиновленою дитиною про що відучать данні свідоцтві про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі батьки матір'ю зазначена ОСОБА_5 , суд приходить до виноску, що позивачка не є особою яка згідно положень п.3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на призначення дострокової пенсії.

Крім цього суд зазначає, що відповідно до пункту 2.18 Порядку №22-1, визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Відповідно до положень ст. 115 Закону № 1058 та Порядку № 22-1 для призначення дострокової пенсії необхідно надати висновок лікарсько-консультаційної комісії, що ОСОБА_2 має медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

За змістом п.3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058 обов'язковою умовою для призначення дострокової пенсії за віком є виховання матір'ю (батьком) осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку.

Відповідно до ч. 12 ст. 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів затверджує Кабінет Міністрів України.

Одним із повноважень лікарсько-консультативних комісій, визначених Положенням про лікарсько-консультативну комісію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року № 917, є надання висновку, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною з інвалідністю до досягнення шестирічного віку.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , визнано інвалідом з дитинства.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно беручи до уваги викладене, та вказані вище норми права, що діють в системі пенсійного забезпечення та пенсійного страхування суд приходить до висновку, що Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 30.06.2021 №203850001656 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком винесено правомірно та на підставі положень чинного законодавства, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх,м. Харків,61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.