01 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/10380/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство «Шахта №9 «Нововолинська» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, пенсійний орган), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство «Шахта №9 «Нововолинська» про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» згідно із статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язати відповідача зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи позивача у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року та здійснити з урахуванням вказаного стажу з 01 квітня 2021 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум заробітної плати) пенсії згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та пільгових умов згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року працював у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» (правонаступником якої є ДП Шахта №9 «Нововолинська») на посаді гірничого робітника з ремонту гірничих виробок та після звільнення звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На звернення позивача, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 05 квітня 2021 року №0300-0305-8/15682 повідомило, що перерахунок розміру пенсії проведено з 01 квітня 2020 року з урахуванням страхового стажу та зараховано період роботи з 01 вересня 2016 року по 31 жовтня 2017 року відповідно до сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України та зараховано до пільгового стажу по Списку №1, однак до такого стажу не зараховано період роботи у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року, оскільки підприємство не сплачувало єдиний соціальний внесок.
На думку ОСОБА_1 , відсутність сплаченого ЄСВ не може позбавити його конституційного права на соціальний захист, зокрема права на соціальні виплати у визначеному законодавством розмірі, а наявність заборгованості у ДП Шахта №9 «Нововолинська» по страховим внескам не може бути підставою для відмови у перерахунку його пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе саме підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Як слідує з довідки форми ОК-5 у лютому 2019 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата роботодавцем. Крім того, спірний період роботи підтверджується довідкою ВП Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідник записів у ній від 17 березня 2021 року № 83, а нарахування та виплата заробітної плати з нарахуванням ЄСВ - довідкою про доходи від 07 вересня 2021 року №165 виданою ДП «Шахта №9 «Нововолинська».
Наголошує, що не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства зі страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу позивача періодів його роботи на такому підприємстві, відтак, наявні всі підстави для зарахування до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах період роботи у ВП Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», а саме з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року, з огляду на що просить позов задовольнити.
У відзиві на позовну заяву від 22 жовтня 2021 року №0300-0802-5/42601, ГУ ПФУ у Волинській області позовних вимог не визнало, мотивуючи тим, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач дострокової пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22 лютого 2019 року.
Згідно з матеріалами пенсійної справи розмір пенсії позивача визначено з врахуванням страхового стажу 29 років 6 місяців 29 днів, з них: 13 років 6 місяців21 днів - пільговий стаж роботи по Списку №1.
ОСОБА_1 26 березня 2021 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням стажу набутого після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форми ОК-5) на дату звернення за перерахунком пенсії за віком на пільгових умовах наявна інформація щодо нарахованих сум заробітної плати протягом періодів роботи позивача підземним гірником у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» з 31 жовтня 2017 року по лютий 2021 року
Зазначає, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески, з огляду на що при обчисленні розміру пенсії позивачу не враховано страховий стаж з 31 жовтня 2017 року по 29 лютого 2021 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля» через відсутність інформації про сплату страхових внесків за даними персоніфікованого обліку.
З урахуванням зазначеного уважає, що зазначений період не може бути зарахований до страхового стажу позивача, з огляду на що просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 40-44).
Державне підприємство «Шахта №9 «Нововолинська» у поясненнях третьої особи від 12 жовтня 2021 року №323-09 повідомило, що позивач дійсно перебував у трудових відносинах з підприємством як найманий працівник, має відповідний стаж, що підтверджується записами у трудовій книжці. За весь період роботи на підприємстві йому виплачувалася заробітна плата, на яку нараховувалися відповідні внески. Виплата нарахованого єдиного внеску здійснюється одночасно з виплатою заробітної плати працівникам. Зазначає, що ДП «Шахта №9 «Нововолинська» на підставі бухгалтерських та інших документів за період роботи позивача на підприємстві нараховувала йому заробітну плату і відповідно з неї вираховувала єдиний соціальний внесок і спрямовувала у державний бюджет, що підтверджується, наданою позивачем довідкою про доходи від 07 вересня 2021 року №165 (арк. спр. 32).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (арк. спр. 27).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року вирішено судовий розгляд даної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України (арк. спр. 81).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач дострокової пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22 лютого 2019 року.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 , 21 серпня 1989 року позивач прийнятий на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» підземним електрослюсарем 3-го розряду з повним робочим днем під землею, з 24 вересня 2013 року - підземним гірником з ремонту гірничих виробів 3-го розряду з повним робочим днем від землею (арк. спр 8-9, 61-65).
ОСОБА_1 23 березня 2021 року звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (арк. спр. 50-51).
За результатами розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ у Волинській області листом від 05 квітня 2021 року №0300-035-8/15682 повідомило, що відповідно заяви позивача проведено перерахунок розміру пенсії з 01 квітня 2020 року з урахуванням страхового стажу та зараховано період роботи з 01 вересня 2016 року по 31 жовтня 2017 року відповідно до сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. При цьому згаданий період зараховано до пільгового стажу по Списку №1 згідно довідки від 29 березня 2021 року №98 уточнюючої особливий (пільговий) характер роботи.
Отже, тривалість страхового стажу на даний час складає 31 рік 8 місяць 17 днів, з них: 14 років 7 місяців 8 днів - пільговий стаж роботи по Списку №1; навчання за фахом -1 місяць 11 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,31667). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 9722,62 грн, який обчислено за період роботи з 01 травня 1991 року по 30 квітня 1996 року та за весь період роботи з 01 липня 2000 року по 31 жовтня 2017 року з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016 - 2018 - 6188,89 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,57098). Враховуючи персональні дані щодо страхового стажу та заробітку розмір пенсії за віком складає 3078,86 грн (9722,62 грн х 0,31667) та підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає (арк. спр. 10).
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спірні відносини врегульовані Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) та Законом України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI).
Закон №1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону №345-VI його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За приписами статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Такі ж самі умови для виплати у зазначеному розмірі пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею, встановлені абзацом третім частини першої статті 28 Закону №1058-IV.
Отже, з наведеного слідує, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в розмірі, передбаченому статті 8 Закону №345-VI, є зайнятість на підземних роботах за Списком №1 повний робочий день не менш як 15 років (для чоловіків).
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»).
Згідно з пунктами 2, 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Пунктом 20 Порядку №637 обумовлено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як установлено судом, ОСОБА_1 з 22 лютого 2019 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач дострокової пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з матеріалами пенсійної справи розмір пенсії позивача визначено з врахуванням страхового стажу 29 років 6 місяців 29 днів, з них: 13 років 6 місяців 21 днів - пільговий стаж роботи по Списку №1.
Суд зазначає, що виконувана ОСОБА_1 робота у спірний період у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» передбачена Списком №1, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461 (розділ І підрозділ 1). Період роботи підтверджується записами трудової книжки, а також довідками роботодавця від 17 березня 2021 року №83 та від 29 березня 2021 року №98 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (арк. спр. 15-16, 66-69).
Наказами по ВП «Шахта №9 «Нововолинська» від 24 січня 2000 року №23-К, від 28 травня 2015 року №131, від 23 вересня 1994 року №412а-К, від 31 травня 2010 року №85, від 27 травня 2020 року №128 1 за результатами атестації робочих місць затверджено перелік робочих місць, професій і посад, працівників, котрим призначене пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1, зокрема, гірник підземний, гірник по ремонту гірничих виробок (арк. спр. 70-72).
Отже, наведені докази підтверджують стаж позивача на підземних роботах за Списком №1 та з урахуванням безспірного стажу 13 років 6 місяців 21 днів пільговий стаж становить більше 15 років, тобто, умова для перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI виконується.
Як убачається із листа ГУ ДПС у Волинській області від 24 травня 2021 року №8627/6/03-20-24-03, наданого на адвокатський запит, проведеним аналізом картки особового рахунку ВП Шахта №9«Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» встановлено, що єдиний внесок ВП Шахта №9«Нововолиінська» ДП «Волиньвугілля» не сплачено за період з грудня 2017 року. Враховуючи викладене, підстав для зарахування перерахованих коштів за період з 11 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року ВП Шахта №9«Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на сплату страхових внесків за ОСОБА_1 немає (арк. спр. 14).
Таким чином, період роботи позивача з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року на посаді підземним гірником з ремонту гірничих виробів 3-го розряду з повним робочим днем від землею на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не був зарахований до пільгового стажу позивача виключно з тих підстав, що за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування (частина перша статті 21 Закону №1058-IV).
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абзац десятий частини третьої статті 24 Закону №1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою, дванадцятою статті 20 Закону №1058-IV встановлено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
На переконання суду, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за вказані періоди не може бути підставою для не зарахування таких до страхового стажу під час визначення пільгового стажу для призначення пенсії позивачу.
Порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд зазначає, що фактично внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 березня 2020 року по справі №535/1031/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а..
Згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за період з 01 листопада 2017 року по 31 грудня 2020 року відсутня (арк. спр. 12-13, 54-57).
Разом з тим, як установлено судом у вказаний період позивач працював на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» підземним гірником з ремонту гірничих виробів 3-го розряду з повним робочим днем від землею, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 та за вказаний період йому була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, що підтверджується довідкою про доходи від 07 вересня 2021 року №165, виданою ДП «Шахта №9 «Нововолинська» (арк. спр. 13), тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до пільгового стажу позивача вказані періоди роботи при проведенні перерахунку призначеної йому пенсії.
При цьому суд зауважує, що відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за спірний період лише з тих підстав, що сплачені ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» зараховані на погашення боргу підприємства з єдиного внеску у порядку календарної черговості його виникнення, не може бути підставою для позбавлення пенсіонера права на пенсію у відповідному розмірі з урахуванням періоду його трудової діяльності, оскільки застрахована особа не відповідає за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків.
Суд наголошує, що механізм державного соціального страхування передбачає державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх конституційних прав, а тому позивач не може бути позбавлений права на отримання соціальних гарантій через те, що орган, відповідальний за повноту та своєчасність сплати страхових внесків, своєчасно не вжив дієвих заходів, що призвело до порушення гарантованого державою права на отримання позивачем належної пенсії із солідарної системи з урахуванням страхового стажу. Застраховані особи самостійно, без сприяння державних органів, позбавлені можливості безпосередньо і оперативно впливати на повноту і своєчасність сплати роботодавцями страхових внесків.
Таким чином, висновки відповідача про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI у зв'язку із відсутністю у нього пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1 не менше 15 років є безпідставними, а незарахування до його пільгового стажу періоду роботи з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року на посаді підземним гірником з ремонту гірничих виробів 3-го розряду з повним робочим днем від землею на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» з підстав відсутності відомостей про сплату роботодавцем страхових внесків не узгоджуються з наведеними вище нормами чинного законодавства та порушує державні гарантії на пенсійне забезпечення позивача.
Отже, слід дійти висновку про протиправність дій відповідача щодо незарахування періоду роботи з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року до пільгового стажу для перерахунку призначеної пенсії за віком та зобов'язання останнього зарахувати цей період роботи до пільгового страхового стажу.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що позивач на даний час отримує пенсію за віком на пільгових умовах, а 26 березня 2021 року звернувся із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 8 Закону, за наслідками розгляду якої листом від 05 квітня 2021 року №0300-035-8/15682 відповідач повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною першою статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зважаючи на те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 26 березня 2021 року, то з урахуванням правил, установлених частиною першою статті 45 Закону №1058-IV, такий перерахунок йому слід здійснити з 01 квітня 2021 року.
Отже, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що для належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій щодо незарахування до пільгового стажу для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком періоду роботи з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля»; зобов'язати відповідача провести позивачу з 01 квітня 2021 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зарахувавши до пільгового страхового стажу період роботи з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля».
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 17 вересня 2021 року №35 (арк. спр. 6) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 26).
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державне підприємство «Шахта №9 «Нововолинська» (45325, Волинська область, село Литовеж, вулиця Шахтарська, будинок 37, ідентифікаційний код юридичної особи 41936988) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо незарахування до пільгового стажу для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком періоду роботи з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 квітня 2021 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового страхового стажу період роботи з 01 листопада 2017 року по 31 березня 2021 року у Відокремленому підрозділі «Шахта №9 «Нововолинська» Державного підприємства «Волиньвугілля».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 01 грудня 2021 року.