02 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8688/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (філія ГСЦ МВС), Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач 1) про визнання протиправними дій щодо скасування державної реєстрації транспортного засобу 06.05.2020, вчиненої щодо автомобіля марки «RENAULT MASTER», VIN код НОМЕР_1 , 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованого згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 24.07.2018 за ОСОБА_1 ; зобов'язання відновити державну реєстрацію автомобіля марки «RENAULT MASTER», VIN код НОМЕР_1 , 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованого згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 24.07.2018 за ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки «RENAULT MASTER», VIN код НОМЕР_4 , 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований згідно Свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 24.07.2018. Зазначений транспортний засіб було придбано 24.07.2018 позивачем у ТОВ «Домінант-Трейдер» (м. Житомир).
27.07.2021 представником позивача спрямовано адвокатський запит №01-Дан/21 від 27.07.2021 начальнику регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (філію ГСЦ МВС) з питань скасування реєстрації транспортного засобу марки «RENAULT MASTER», VIN код НОМЕР_4 , який належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
05.08.2021 надійшла відповідь на вказаний адвокатський запит, якою підтверджено скасування державної реєстрації транспортного засобу марки «RENAULT MASTER», VIN код НОМЕР_4 , який належить ОСОБА_1 на підставі листа та вищевказаної постанови слідчої Л.Перевишко, та додано копію висновку РСЦ від 06.05.2020 №31/3-1171.
Придбавши вказаний автомобіль у ТОВ «Домініант-Трейдер», позивач подав для державної реєстрації транспортного засобу усі належним чином оформлені документи. Зауважень щодо поданих документів відповідач не висловив; державна реєстрація транспортного засобу була здійснена. Крім того, при проведенні державної реєстрації автомобіль оглядався судовим експертом-криміналістом на предмет встановлення достовірності номерів агрегатів автомобіля і наданим документам, та який також, зауважень не висловив.
Проте, надалі відповідач без належних на те правових підстав, (зокрема на які посилається у своєму «Висновку...») керуючись лише постановою слідчого у кримінальному провадженні, у якому розслідується ухилення від сплати податків ТОВ «Домінант -Трейдер» при ввезенні на митну територію України транспортних засобів, скасував державну реєстрацію вказаного автомобіля. Позивач вважає, що у такий спосіб відповідач грубо порушив його права та здійснив протиправне втручання у його право власності.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву, представник відповідача 1 позов не визнає повністю та вважає, що пред'явлені позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення, оскільки 27.04.2020 до РСЦ МВС у Волинській області надійшов лист заступника начальника 1-го ВРКП СУ ФР ТУ ДФС у Житомирській області, підполковника податкової міліції Людмили Перевишко за вих. №353/5/06-30- 23-01 від 10.04.2020 щодо організації виконання Постанови слідчого слідчої групи - заступника начальника першого відділу РКП СУ ФР ТУ ДФС у Житомирській області про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки RENAULT MASTER, кузов № НОМЕР_4 .
Слідчим управлінням фінансових розслідувань ТУ ДФС у Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32020060000000003 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.01.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження встановлено, що службові особи ТОВ «Домінант-Трейдер» (код ЄДРПОУ 40762719) протягом 2017-2018 років, при ввезенні на митну територію країни автотранспортних засобів марки MAN, DAF, RENAULT, NISSAN, OPEL, IVECO вносили неправдиві відомості в документи, що надавались під час розмитнення таких транспортних засобів, в результаті чого ухилились від сплати податків на суму 8216152 грн, тобто вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України.
Згідно з зібраними доказами встановлено, що ТОВ «Домінант-Трейдер» по підроблених документах, а саме свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу на іноземній мові - НОМЕР_5 , імпортувало вантажний автомобіль марки RENAULT MASTER, кузов № НОМЕР_4 , який перебував в експлуатації за межами України,
До вище зазначеної постанови про скасування державної реєстрації транспортного засобу додано копію висновку експерта Житомирського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС від 01.04.2020 №6/3-95. У вказаному висновку зазначено, що на експертизу було надано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації, яке видане на транспортний засіб марки RENAULT MASTER, з реєстраційним номером НОМЕР_5 упаковане у паперовий конверт. Експертизою встановлено, що бланк наданого свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації, яке видане на транспортний засіб марки RENAULT MASTER, з реєстраційним номером НОМЕР_5 не відповідає аналогічним документам, шо знаходяться в офіційному обігу; відбитки штампів «Волинська митниця ДФС, під митним контролем» та «Житомирська митниця ДФС, під митним контролем» на свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації, яке видане на транспортний засіб марки RENAULT MASTER, з реєстраційним номером НОМЕР_5 , нанесені контактним способом з використанням штампів.
Згідно з ЄДР МВС транспортний засіб марки RENAULT MASTER, кузов № НОМЕР_4 був зареєстрований 24.07.2018 в територіальному сервісному центрі 0742 РСЦ МВС у Волинській області на підставі вантажної митної декларації від 23.07.2018 №101070000/2018/025663, виданої Житомирською митницею та договору купівлі-продажу від 24.07.2018 №240718-1, укладеному у суб'єкта господарювання ТОВ «ДОМІНАНТ-ТРЕЙДЕР». Під час реєстрації було видане свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_3 та державний номерний знак НОМЕР_2 .
Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 затверджено «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок), згідно з пунктом 1 якого визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків».
Пунктом 8 цього Порядку встановлено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Пунктом 29 Порядку передбачено, що у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 Порядку у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та, за наявності, транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування.
Згідно із ст. 110 КПК України постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням наявних документів та відомостей з ЄДР МВС та керуючись п. 12, 13 розділу 6 Положення про РСЦ МВС у Волинській області, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 № 1402 (у редакції наказу МВС України № 404 від 19.05.2017 прийнято рішення про скасування реєстрації транспортного засобу.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення співвідповідача у справі; залучено до участі у справі другого відповідача - Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, 14 Б, ідентифікаційний код юридичної особи 40112254) (далі - відповідач 2). Вирішено судовий розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії здійснювати спочатку, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін суддею одноособово.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.10.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (філія ГСЦ МВС), Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
04.11.2021 представником Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого остання заперечила проти задоволення позовних вимог з тих самих підстав, що й відповідач 1.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу - автомобіля марки RENAULT, модель - MASTER, тип спеціалізований вантажний фургон ізотермічний, 2013 року випуску, номер шасі (кузова рами) НОМЕР_4 , колір білий, реєстраційний номер НОМЕР_2 , про що свідчить свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 . З даного свідоцтва вбачається, що перша реєстрація даного транспортного засобу була здійснена 24.07.2018. Вказаний транспортний засіб ОСОБА_1 24.07.2018 придбав у ТОВ «Домінант-Трейдер».
09.04.2020 Головне управління ДФС у Житомирській області винесло постанову про скасування державної реєстрації транспортних засобів, якою скасовано державну реєстрацію вантажного автомобіля: - марка - RENAULT; - модель - MASTER; - номер кузова - НОМЕР_4 ; вирішено виконання постанови покласти на уповноважених осіб Територіального сервісного центру №0742 Регіонального сервісного центру у Волинській області (код ЄДРПОУ 40112254).
06.05.2020 Регіональним сервісним центром МВС України у Волинській області складено висновок за результатами розгляду Постанови слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Житомирській області про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки RENAULT MASTER, кузов № НОМЕР_4 , яким доручено ТСЦ0742 скасувати державну реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT MASTER, кузов № НОМЕР_4 проведену 24.07.2018.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 № 3477-IV передбачено, що суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади та об'єднань) є Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII (далі - Закон № 3353-XII, у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 34 Закон № 3353-XII визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків (частина перша).
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
У разі звернення особи, яка внесена до Єдиного реєстру боржників, для здійснення перереєстрації, зняття з обліку транспортного засобу з метою його відчуження територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України зобов'язані відмовити у вчиненні реєстраційної дії, про що не пізніше наступного робочого дня повідомити зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця із зазначенням відомостей про такий транспортний засіб.
Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників та належних користувачів ведеться Єдиний державний реєстр транспортних засобів, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.
Порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України. Для ведення відомчого обліку зареєстрованих транспортних засобів відповідними органами, якими вони зареєстровані, створюються уніфіковані автоматизовані електронно-облікові системи. Відомості відомчого обліку щодо зазначених транспортних засобів є складовою частиною Єдиного державного реєстру. У разі наявності будь-яких обтяжень, реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється виключно за умови надання згоди на це обтяжувачем (обтяжувачами).
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1988 №1388 (тут і далі - Порядок № 1388, у редакції, чинній станом на час реєстрації за позивачем автомобіля марки RENAULT MASTER, кузов № НОМЕР_4 ).
Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини)(абзац перший пункту 7 Порядку № 1388).
За змістом пункту 8 Порядку № 1388 Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»).
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:
договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;
укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;
договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою;
договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;
свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;
рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;
рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;
копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;
довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;
акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;
митна декларація (450-2012-п) на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;
договір фінансового лізингу;
акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи органу доходів і зборів, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.
Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у уповноважених органах МВС, не допускається.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку № 1388 (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Аналіз наведеної правової норми дає підстави для висновку, що зняття з обліку транспортного засобу може бути здійснено у разі:
1) встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів;
2) виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами;
3) виявлення транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням.
Тобто, на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.
Саме встановлення факту реєстрації транспортного засобу по підроблених документах зумовило зняття його з реєстрації.
Як було зазначено вище, підставою для скасування реєстрації транспортного засобу стала постанова Головного управління ДФС у Житомирській області від 09.04.2020 про скасування державної реєстрації транспортних засобів, якою скасовано державну реєстрацію вантажного автомобіля: - марка - RENAULT; - модель - MASTER; - номер кузова - НОМЕР_4 .
Факт підроблення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на іноземній мові - НОМЕР_5 , яке було надане при реєстрації транспортного засобу, підтверджено висновком експерта №6/3-95 від 01.04.2020, а саме судовим експертом Максимом Яновичем зазначено, що бланк наданого свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації, яке видане на автомобіль «RENAULT MASTER» з реєстраційним номером НОМЕР_5 та номером шасі НОМЕР_4 , не відповідає аналогічним документам, що знаходяться в офіційному обігу.
Слід зазначити, що сам факт підробки свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу в рамках даної справи сторонами не заперечується.
З огляду на викладене суд вважає, що встановивши факт державної реєстрації транспортного засобу марки RENAULT, модель - MASTER, тип спеціалізований вантажний фургон ізотермічний, 2013 року випуску, номер шасі (кузова рами) НОМЕР_4 за позивачем за фіктивними (підробленими) документами, відповідач в межах своїх повноважень та з дотриманням норм чинного законодавства, склав мотивований висновок про скасування реєстрації зазначеного транспортного засобу.
Той факт, що судова технічна експертиза свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Швейцарської Конфедерації, яке видане на автомобіль «RENAULT MASTER» з реєстраційним номером НОМЕР_5 та номером шасі НОМЕР_4 була проведена в рамках кримінального провадження, по якому на час розгляду даної адміністративної справи ще не винесене остаточне рішення суду, не спростовує самого факту підробки цього свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, встановленого зазначеною судовою технічною експертизою.
Відповідні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 31.01.2020 у справі № 140/2101/18, від 05.03.2020 у справі №804/928/18, від 31.03.2020 у справі №140/1321/19, від 12.11.2020 у справі 420/6350/19, 18.11.2021 у справі № 320/3884/20 і суд у цій справі не знаходить підстав для відступлення від вказаної правової позиції.
Суд звертає увагу на те, що визначений у пункті 40 Порядку №1388 механізм скасування державної реєстрації автомобілів внаслідок виявлення підробки ідентифікаційних номерів складових частин автомобіля або підробки документів, використаних при його реєстрації (перереєстрації), направлений не на припинення права власності, оскільки державна реєстрація (перереєстрація) автомобілів сама по собі не породжує права власності на автомобілі, що реєструється, а направлений на унеможливлення використання такого автомобіля на дорогах загального користування.
Отже, суд вважає, що Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області, враховуючи постанову Головного управління ДФС у Житомирській області від 09.04.2020 про скасування державної реєстрації вантажного автомобіля: - марка - RENAULT; - модель - MASTER; - номер кузова - НОМЕР_4 , правомірно виніс висновок про скасування державної реєстрації даного транспортного засобу.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що скасовуючи державну реєстрацію транспортного засобу - вантажного автомобіля: - марка - RENAULT; - модель - MASTER; - номер кузова - НОМЕР_4 , Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відтак, не підлягає до задоволення також і похідна позовна вимога щодо зобов'язання поновити державну реєстрацію вказаного автомобіля за позивачем, а тому суд відмовляє у задоволенні позову повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Волинській області (філія ГСЦ МВС) (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, 145, ідентифікаційний код юридичної особи 4361197), Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, 14 Б, ідентифікаційний код юридичної особи 40112254) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський