22 червня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-1804/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора м. Кременчука в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці Полтавської області до Приватного підприємства "Кран-сервіс" про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
29 квітня 2010 року в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Кран-сервіс" про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 4532 грн 62 коп.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що відповідач в порушення вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” несвоєчасно сплачує страхові внески до Пенсійного фонду України, у зв'язку із чим виникла недоїмка, яка підлягає стягненню одночасно із застосованими фінансовими санкціями.
Прокурорв судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, надіслав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив, клопотань та заперечень не надав.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними матеріалами.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Кран-сервіс" зареєстроване як юридична особа 08.07.1998 року виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради на підставі розпорядження № 803-Р, ідентифікаційний код 25172475.
Відповідно до ст.ст. 14, 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV (надалі -Закон) Приватне підприємство "Кран-сервіс" є страхувальником -платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці Полтавської області з 13.07.1998 року, що підтверджується довідкою від 23.04.2010 року № 3208/03-21.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено ст.ст. 19, 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400, а саме, 33,2% від фонду оплати праці та 2%, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Згідно з п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для Приватного підприємства "Кран-сервіс" є календарний місяць.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем самостійно обчислено та подано до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці Полтавської області розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з грудня 2009 року по березень 2010 року на загальну суму 4129 грн 96 коп.
Рішенням № 1533 від 18.09.2009 року до відповідача застосовано фінансову санкцію в розмірі 1281 грн 76 коп. та нараховано пеню в розмірі 2557 грн 23 коп.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з грудня 2009 року по березень 2010 року та штрафні санкції згідно рішення № 1533 були сплачені в сумі 3436 грн 33 коп.
Частиною 1 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.
Згідно ч. 2 ст. 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Таким чином, відповідач має непогашену заборгованість із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вищезазначений період в розмірі 4532 грн 62 коп. (7968 грн 95 коп. - 3436 грн 33 коп.), що підтверджується витягом з облікової картки страхувальника, тому позовні вимоги про стягнення вказаної суми підлягають задоволенню.
Повноваження прокурора звертатися до суду в інтересах держави передбачені ч. 2 ст. 61 КАС України, ч. 2 ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Заступника прокурора м. Кременчука в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці Полтавської області до Приватного підприємства "Кран-сервіс" про стягнення боргу по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Кран-сервіс" (м. Кременчук, вул. Леонова, 6, р/р 26001010816980 в Полтавська філія КБ "Фінанси та кредит", МФО 331564, код ЄДРПОУ 25172475) на користь Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці Полтавської області (р/р 25601312303 в ОПЕРВ Полтавського облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 331467, код ЄДРПОУ 22529698) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 4532 грн 62 коп. (чотири тисячі п"ятсот тридцять дві гривні шістдесят дві копійки).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010 року.
Суддя А.Б. Головко