22 червня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-1669/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
за участю:
представника позивача - Дербеньов О.В.,
представника відповідача - Мельников О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Селянського фермерського господарства "Надія" до Глобинського районного центру зайнятості про скасування рішення, -
23 квітня 2010 року Селянське фермерське господарство "Надія" (надалі - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинського районного центру зайнятості (надалі - відповідач) про скасування рішення Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (Глобинського районного центру зайнятості) від 16.12.2009 року про стягнення з Селянського фермерського господарства "Надія" заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) в розмірі 552 грн. 81 коп., пені в розмірі 158 грн. 38 коп. та штрафу за неповне перерахування страхових внесків в розмірі виявленого фонду оплати праці (прихованої) суми, що становить 27879 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що Глобинським районним центром зайнятості проведено перевірку Селянського фермерського господарства "Надія", за результатами якої складено акт № 87 від 01.12.2009 року, у якому зафіксовано, що відповідачем виявлена заборгованість зі сплати страхових внесків господарства, порушення позивачем строків реєстрації платників внесків. Вважає рішення Глобинського районного центру зайнятості від 16.12.2009 року безпідставним, оскільки відповідач отримав інформацію від державного реєстратора щодо реєстрації позивача, разом з тим, не взяв господарство на облік. Зазначає, що факти щодо приховування заробітної плати спростовуються довідкою Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі, де зазначено, що позивач перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі з 26.04.1996 року. Вважає, що відповідач не виконав своїх обов'язків щодо взяття на облік позивача, ухилився від взаємодії з іншими страховими фондами, чим штучно створив фіктивну ситуацію щодо приховування заробітної плати Селянським фермерським господарством "Надія".
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх запереченнях посилався на те, що за результатами проведеної 01.12.2009 року позапланової перевірки Селянського фермерського господарства "Надія" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття до Фонду за період з 19.03.1996 року по 30.09.2009 року, встановлено, що протягом всього періоду проведення господарської діяльності до моменту реєстрації у Фонді - 25.11.2009 року позивач не звітувався та не сплачував до Фонду страхові внески, що є порушенням вимог Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Згідно із п. 7.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339, Глобинським РЦЗ прийнято рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків та 17.12.2009 року вручено керівнику господарства. На виконання даного рішення позивачем перераховано кошти, разом з тим на час розгляду справи заборгованість позивача перед Фондом становить 27879 грн.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Селянське фермерське господарство "Надія" зареєстроване Глобинською районною державною адміністрацією Полтавської області 19.03.1996 року, свідоцтво серії АОО № 586514, ідентифікаційний код 23815348.
25.11.2009 року позивач звернувся до Глобинського районного центру зайнятості із заявою з проханням зареєструвати платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, копія якої наявна у матеріалах справи
На підставі даної заяви Селянське фермерське господарство "Надія" взяте на облік Глобинським районним центром зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 25.11.2009 року, персональний номер 16031526, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника страхових внесків, копія якого наявна у матеріалах справи.
01 грудня 2009 року відповідно до наказу Глобинського РЦЗ № 176 від 06.11.2009 року на підставі направлення від 01.12.2009 року за № 2625 працівниками Глобинського районного центру зайнятості була проведена позапланової перевірки Селянського фермерського господарства "Надія" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття до Фонду за період з 19.03.1996 року по 30.09.2009 року.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті № 87 від 01.12.2009 року порушення позивачем строку реєстрації платників внесків, виявлено несплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Акт вручено керівнику позивача 01.12.2009 року, що підтверджується відміткою про його отримання та підписом на примірнику відповідача.
16 грудня 2009 року директором Глобинського районного центру зайнятості винесено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу на загальну суму 28590 грн. 19 коп.
Позивач не погодився з вищевказаним рішенням та оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 2 статті 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" (у редакції, що діяла на момент реєстрації позивача) селянське (фермерське) господарство реєструється як платник внесків на державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування України за своїм місцем розташування, у встановленому порядку сплачує внески на державне соціальне страхування на всі види заробітків за членів селянського (фермерського) господарства та осіб, які працюють в ньому за трудовим договором (контрактом, угодою).
Із 2003 року набрав чинності Закон України "Про фермерське господарство", пунктом 2 статті 34 якого на фермерське господарство покладено обов'язок у встановленому законом порядку зареєструватися як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Відповідно до статті 34 Закон України "Про фермерське господарство" члени фермерського господарства і особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпеченню в порядку, встановленому законом. Час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.
Отже, Селянське фермерське господарство "Надія" повинно було сплачувати страхові внески, незалежно від того, використовується для здійснення господарської діяльності наймана праця інших осіб, чи ні.
Посилання представника позивача про те, що державний реєстратор зобов'язаний був передати відповідним органам, в тому числі і до Фонду, відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи судом оцінюється критично, виходячи з наступного.
На момент реєстрації Селянське фермерське господарство "Надія" 19.03.1996 року Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", на який посилається позивач в позовній заяві, не діяв. Державний реєстратор не міг надати жодних відомостей відповідним органам, оскільки до 2004 року не існувало закону, який би покладав на нього такий обов'язок.
Абзацом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхувальники, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", повинні подати заяву про взяття їх на облік як платників страхових внесків до робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Зазначені страхувальники беруться на облік не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання такої заяви.
Доводи позивача щодо ухилення відповідача від взаємодії з іншими страховими фондами не спростовують вимог законодавства України щодо обов'язку Селянського фермерського господарства "Надія" щодо його реєстрації та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Абзацом 4 частини 1 статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що у разі ухилення страхувальників, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", від взяття на облік як платників страхових внесків або несвоєчасного подання заяви до робочих органів виконавчої дирекції Фонду про взяття на облік, на них накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які підлягають сплаті за період ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" від 21.11.1997, № 665/97-ВР частину 4 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" викладено у такій редакції: підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, повинні зареєструватися у місцевих центрах зайнятості за місцезнаходженням як платники зборів до державного фонду сприяння зайнятості населення, щомісяця у повному обсязі надавати їм інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та дані про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників згідно з формами державної статистичної звітності та первинного обліку, затвердженими Державним комітетом статистики України. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, неподання статистичних даних або подання їх недостовірними чи із запізненням тягнуть за собою накладення на службових осіб штрафу у розмірі, передбаченому законодавством України.
На момент прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в редакції від 02.03.2000, № 1533-III пунктом 1 частини 2 статті 35 цього Закону на роботодавця покладався обов'язок зареєструватися у виконавчій дирекції Фонду за місцем свого знаходження як платник страхових внесків у 10-денний строк з дня отримання ним свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або з дня укладення трудового договору з найманим працівником.
Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Згідно з частиною 5 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхові внески, які відповідно до цього Закону підлягають сплаті із сум виплат (доходу) за період з дня виникнення у страхувальника зобов'язання щодо взяття на облік як платника страхових внесків до дня його реєстрації в робочих органах виконавчої дирекції Фонду, сплачуються (стягуються) на загальних підставах відповідно до цього Закону за весь зазначений період.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Згідно статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
З огляду на вищевикладене, оскільки позивач порушив строк реєстрації як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, не подавав розрахункові відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та не сплачував страхові внески, суд приходить до висновку про те, що Глобинським районним центром зайнятості правомірно винесено рішення від 16.12.2009 року про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу на загальну суму 28590 грн. 19 коп.
З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову Селянського фермерського господарства "Надія" до Глобинського районного центру зайнятості про скасування рішення - відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2010 року.
Суддя А.Б. Головко