Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
25 червня 2010 р. Справа № 2а-4131/10/1470
Суддя Мавродієва М.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом СПД ОСОБА_1 АДРЕСА_1
до ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" Громадянська, 40 (вул. Потьомкінська, 12 ),Миколаїв,54000
провизнання нечинним та скасування Протоколу (рішення) Комісії №485 від 16.06.2010 року; визнання нечинним та скасування рахунку №44/6214 від 16.06.2010; визнання дій (бездіяльності) працівників відповідача не правомірними
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою до ВАТ ЕК «Миколаївобленерго»про визнання нечинним та скасування Протоколу (рішення) Комісії №485 від 16.06.2010 року; визнання нечинним та скасування рахунку №44/6214 від 16.06.2010; визнання дій (бездіяльності) працівників відповідача не правомірними.
З матеріалів позовної заяви виходить, що позивач згідно з протоколом засідання комісії ВАТ ЕК «Миколаївобленерго»№485 від 16.06.2010 року використовував постійний магніт, за допомогою якого впливав на лічильний механізм розрахункового лічильника з метою зниження показників засобу обліку. Позивач не згоден з діями відповідача та оскаржує їх до суду.
Відповідно до частини 1 статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пункт 1 статті 3 КАС України визначає, що адміністративна справа -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує протокол засідання комісії ВАТ ЕК «Миколаїволенерго», складеного за наслідками розгляду акту про порушення «Правил користування електроенергією»споживачем ФОП ОСОБА_1
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено Законом України «Про електроенергетику».
Вказаний закон визначає електричну енергію як товарну продукцію, призначену для купівлі-продажу; енергопостачальників як осіб, які купують електричну енергію на цьому ринку з метою продажу її споживачам; постачання електричної енергії - надання електричної енергії споживачу за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору; а споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Згідно статті 26 Закону України «Про електроенергетику», споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що відповідач у справі не виконує владних управлінських функцій відносно позивача, не наділений владними управлінськими функціями, у тому числі не виконує делегованих повноважень інших суб'єктів владних повноважень, а вживає заходи, пов'язані із правовідносинами споживання електричної енергії - товарної продукції, встановлені відповідними правилами, оскільки ця сфера господарювання регулюється державою нормативними актами, прийнятими уповноваженими органами.
Тобто, ВАТ ЕК «Миколаїволенерго»не є суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах, і фактично ставиться питання про захист інтересів позивача у сфері цивільних відносин.
У зв'язку з цим суд доходить висновку про відсутність публічно-правового спору , у зв'язку із чим справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки такий спір належить розглядати в порядку господарського судочинства, виходячи із суб'єктного складу сторін.
Згідно п.1 ч.1 ст.109 КАС України, у разі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Відповідно до п.1 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановлено цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Згідно п.4 ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.В. Мавродієва