79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
24 березня 2010 р. № 2а-1720/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Запотічного І.І.
при секретарі - Жарській І.М.
за участю представника позивача Тенета Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
УПФУ в Золочівському районі Л/о
до ГУЮ у Л/о в особі ВДВС ГУЮ у Л/о
про про скасування постанови ,
ДПІ у Дрогобицькому районі (надалі-ДПІ) звернулося з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Відкритого акціонерного товариства ?Рембуд?, просить стягнути борг в розмірі 29 580,57 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несплачено до бюджету податковий борг, який підтверджується податковою декларацією з податку на прибуток, податковим розрахунком земельного податку, розрахунком суми податку з власників транспортних засобів, актом про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати комунального податку та земельного податку, корінцями податкових повідомлень-рішень та податкових вимог форми ?Ю2?.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, повідомлений про розгляду справи.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами справи, відповідно до ст. 71 КАС України.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 19 березня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Заслухавши пояснення учасника процесу, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - Відкрите акціонерне товариство ?Рембуд? зареєстроване Виконавчим комітетом міської ради народних депутатів 25.09.1996 року, ідентифікаційний код 03331223, що підтверджується Довідкою з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців та перебуває на податковому обліку в ДПІ.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року № 1251-XII з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №1251) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, а відповідно до ст. 20 даного Закону контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом.
Як встановлено в судовому засіданні ДПІ встановлено порушення відповідачем Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000 року (далі-Закон № 2181) про що складено Акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати комунального податку та земельного податку від 08.04.2009 року № 384/15-3/03331223 в якому зазначено, що платником несвоєчасно сплачено комунальний податок та земельний податок на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення: № 0001011503/0 від 09.04.2009 року на суму 21,07 грн. та № 0001001503/0 від 09.04.2009 року на суму 957,87 грн. відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181. Також на підставі акту перевірки від 27.01.2009 року № 105/1503/3331223 винесено податкове повідомлення-рішення: № 0000161503/0 від 05.02.2009 року за платежем збір за забруднення навколишнього природнього середовища на суму 170,00 грн.
Крім того, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем несплачено до бюджету податковий борг, який підтверджується власноручно поданими податковою декларацією з податку на прибуток, податковим розрахунком земельного податку, розрахунком суми податку з власників транспортних засобів.
Згідно п.1.2 ст.1 Закону № 2181, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітний) період (календарний місяць, календарний квартал, календарний рік) день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків і підлягає сплаті.
Відповідно п.п. 5.4.1 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
На виконання ст. 6 Закону № 2181 ДПІ відповідачу було надіслано першу і другу податкові вимоги: № 1/602 на суму 2 855,45 грн.; №2/717 на суму 6 024,91 грн. про факт узгодження податкового боргу та виникнення права податкової застави на активи та вимогою терміновою сплати сум податкового боргу.
У відповідності до вимог ст.10 Закону України ?Про державну податкову службу в Україні? від 4 грудня 1990 року N 509-XII Державні податкові інспекції в районах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Докази вжиття відповідачем заходів погашення боргу в матеріалах справи відсутні.
Оскільки відповідач господарську діяльність проводив в порушення вимог чинного законодавства, про розгляд справи повідомлений належним чином, не вживає заходів щодо погашення заборгованості, а тому суд приходить до висновку про обгрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору не належить стягувати з відповідача, оскільки позивачем не понесені.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративні судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства ?Рембуд? на користь Державного бюджету України заборгованість в сумі 29 580,57 грн.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24.03.2010 року.
Суддя Запотічний І.І.