Постанова від 25.05.2010 по справі 2а-1673/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2010 року < Текст > Справа № 2а-1673/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді О.В. Конишева,

при секретарі судового засідання С.А. Данилова

за участю представників від:

позивача ОСОБА_1 довіреність №417 від 09.04. 2010

відповідача Жовтоножко Д.Ф. довіреність № 10875/10/10 від 09.11.2010

Красавцева Н.М. довіреність №2684/10/10 від 03.06.2010

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя №0001832380 від 02.11.2009, №0002342380 від 24.12.2009 та №0002332380 від 24.12.2009.

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя №0001832380 від 02.11.2009, №0002342380 від 24.12.2009 та №0002332380 від 24.12.2009.

Позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Зокрема зазначивши, що чек РРО на суму 25,40 грн. був роздрукований своєчасно і без порушення норм ст. 3 Закону України «Про застосування РРО...» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР і відповідно застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 127 грн., передбаченою п.1 ст. 17 Закону № 265 вважає неправомірним.

Присутність всіх книг обліку розрахункових операцій, які своєчасно зареєстровані, прошнуровані у відповідності до Порядку №614, також вказує на те, що жодним законодавчим документом не передбачено щомісячне або будь-яке інше заповнення книги обліку розрахункових операцій.

Нарахування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 340 грн. позивач вважає неправомірним, оскільки фактично при перевірці не було встановлено факту використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання.

Крім того, позивач не згоден з висновками перевіряючих щодо встановленого порушення не щоденного друкування на РРО фіскальних звітних чеків. Але, так дійсно звіт №1487 за 20.04.2009 був роздрукований 21.04.2909 о 09:46 - до початку роботи РРО наступного дня.

Також позивач зазначає, що обов'язок ведення книги обліку доходів та витрат, ведення обліку товарів на складах для фізичних осіб - платників єдиного податку не передбачено чинним законодавством і тому вважає, що порушення п.12 ст. 3 Закону України №265/95 не відбулось.

Враховуючи вищевикладене, позивач поросить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а саме: визнати нечинними рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя №0001832380 від 02.11.2009, №0002342380 від 24.12.2009 та №0002332380 від 24.12.2009.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених в запереченнях на позов, вважає оскаржуване рішення таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та просить відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя було проведено дві позапланові виїзні перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами вказаних перевірок Відповідачем було складено:

- Акт (довідка) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №00169/08/25/23/НОМЕР_1 від 20.10.2009;

- Акт (довідка) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №0228/08/25/23/НОМЕР_1 від 12.12.2009.

На підставі Акту від 20.10.2009 було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001832380 від 02.11.2009 (далі - рішення № 0001832380) на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1086,10 грн.

На підставі Акту від 12.12.2009 було винесено два рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій:

№ 0002342380 від 24.12.2009 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7131,50грн. та № 0002332380 від 24.12.2009 на суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9000,05 грн.

Судом встановлено, що за результатами адміністративного оскарження до ДПА рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишено без змін.

Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР, визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та зазначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Статтею 2 цього ж Закону, визначено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

В п. 2 ст. 3 зазначеного Закону, зазначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальній режим роботи реєстратори розрахункових операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбаченим цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункті); видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п.п.4.4. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614 зазначено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Крім того, правилами роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженими наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 219, встановлено: розрахунки за продукцію й надані послуги в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюються за готівку та/або в безготівковій формі (платіжні картки, платіжні чеки тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система тощо) або зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

В закладах (підприємствах) самообслуговування й магазинах кулінарних виробів розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) видається споживачеві після оплати вартості продукції готівкою.

В закладах (підприємствах) з обслуговуванням офіціантами оплата вартості продукції здійснюється споживачем безпосередньо офіціанту відповідно до рахунка, який виписується на бланку встановленої форми.

Після розрахунку офіціантом споживачеві надається розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція).

Матеріалами справи встановлено, що в акті перевірки від 20.10.2009 зазначено, що розрахунковий документ був роздрукований тільки після того, як посадові особи органу ДПС пред'явили посвідчення та розпочали перевірку. Крім того, в запереченнях та додаткових поясненнях позивачем не заперечується про здійснення розрахункової операцій з порушеннями чинного законодавства та зазначається: «Фактично, чек РРО на повну суму покупки був роздрукований після закінчення розрахункових операцій».

Пунктом 2 Порядку №614, визначено, що книга ОРО реєструється на кожний реєстратор розрахункових операцій, перед реєстрацією книги ОРО суб'єкт господарювання повинен забезпечити:

- шнурування книги ОРО;

- послідовне нумерування її сторінок;

- установлення на неї засобу контролю таким чином, щоб унеможливити розшнурування книги без порушення цілісності засобу контролю;

- здійснення на титульній сторінці книги записів, що містять дані про СГ (назва та адреса господарської одиниці, назва СГ, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ чи номер за ДРФО), кількість сторінок, номер установленого засобу контролю, дані про РРО (модифікація РРО, заводський і фіскальний номери РРО, версія програмного забезпечення).

Книга ОРО вважається зареєстрованою після виконання всіх дій, передбачених пунктами 2.4 - 2.9 зазначених правил, а при здійсненні підприємницької діяльності не за місцем реєстрації книги ОРО - після виконання всіх дій, передбачених пунктами 2.4 - 2.10.

Крім того, пункт 7.5 цього Порядку, використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:

- наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

- підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;

- щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо;

Судом встановлено, що під час проведення перевірки встановлено використання незареєстрованої книги обліку розрахункових операцій, оскільки КОРО №0825001153/3 зареєстрована у ДПІ Заводського району 09.04.2009 року, а щоденне виконання записів про рух готівки виконувалось з 01.04.2009 року.

В п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зазначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Так перевіркою встановлено не щоденне друкування фіскальних звітних чеків. Крім того, адміністратор кафе ОСОБА_5 в своїх поясненнях до Акту перевірки від 20.10.2009 зазначає, що у зв'язку з великою кількістю відвідувачів кафе у вечорі 20.04.2009, роздрукування фіскального звітного чека відбулось наступного дня 21.04.2009.

П. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленого законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які, відповідно до законодавства оподатковуються за правилами що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 цього ж Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Крім того форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначена Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 21.04.1993 № 12.

Пунктом 4 Указу Президента України від 03.07.1998 № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» визначено, що форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Пунктом 8 наказу Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 № 599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі», передбачено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи «період обліку», «витрати на виробництво продукції», «сума виручки (доходу)», «чистий доход».

Книга повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.

Судом встановлено, що книгу доходів та витрат підприємця не було надано працівникам органу ДПС для перевірки, про що було зроблено запис до акту перевірки.

Крім того, в своїх поясненнях до акту перевірки ОСОБА_4 пояснила, що зазначену книгу доходів та витрат вона втратила 23.10.2009. Також це підтверджується постановою Заводського РОЗГУ ГУМВД у Запорізькій області від 01.12.2009 про відмову в порушенні кримінальної справи щодо втрати книги доходів та витрат підприємця, що міститься в матеріалах справи. Заява щодо реєстрації нової книги обліку доходів та витрат підприємця, у зв'язку із втратою попередньої, до органів ДПІ надійшла лише 15.12.2009.

Відповідно до п.2.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 від 15.12.2004 підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Згідно із п.2.6. цього Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватись. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначених у відповідних касових (розрахункових) документах.

Крім того, щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, передбачено вимогами п.7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 №614.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995 встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Так судом встановлено, що працівниками ДПІ при проведені перевірки встановлено не оприбуткування готівки у повній сумі їх фактичних надходжень до книги обліку розрахункових операцій на підставі фіскального звітного чеку РРО, а саме Z-звіт за 11.12.2009 № 1644 на суму 1800,01 грн. не занесене до Розділу 2. «Облік руху готівки та сум розрахунків», що є порушенням п.п.2.2.,2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 15.12.2004 №637.

Крім того, в поясненнях до Акту перевірки від 12.12.2009 бармен - касир ОСОБА_8 порушення щодо не прибуткування готівки в КОРО № 0825001153/3 пояснює тим, що не встигла занести суму виторгу за 11.12.2009, згідно Z-звіту № 1644 у зв'язку з великим обсягом роботи.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

Таким чином, доводи позивача спростовуються вищевикладеними обставинами.

Отже суд беручи до уваги вищезазначене вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №№0001832380 від 02.11.2009, №0002342380 від 24.12.2009 та №0002332380 від 24.12.2009 є обґрунтованими, висновки акту є правомірними та не вбачає підстав для задоволення вимог позивача, а відтак приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160- 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова виготовлена у повному обсязі 08.06.2010.

Суддя /підпис/ О.В. Конишева