Україна
14 червня 2010 р. справа № 2а-10553/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Потапенко О.М.
за участю представника позивача - Кравченка В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку справу за адміністративним позовом прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Мангушського комунального підприємства «Комунальник» про стягнення штрафу у розмірі 5100 грн. ,
Прокурор м. Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Мангушського комунального підприємства «Комунальник» про стягнення штрафу у розмірі 5100 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що постановою № Д-516 від 19.02.2010 року Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області до Мангушського комунального підприємства «Комунальник» застосовано штраф у розмірі 5100,00 грн.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності прокурор суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор м. Горлівки представляє інтереси держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», яке в свою чергу є суб'єктом владних повноважень.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за № 929 від 07.08.1996 року, наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 03 листопада 2006 року «Про державний енергетичний нагляд», та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго» та його територіальних структурних підрозділів.
Головною метою діяльності Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни, а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії».
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, посиленню впливу на суб'єктів електроенергетики та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання і споживання енергії та забезпечення споживачами технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок та теплових мереж.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частина 1 статті 9 зазначеного Закону визначає, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, визначеному законодавством України, а частина 5 статті 9 цього ж Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухиляння від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідач Мангушське комунальне підприємство «Комунальник» діє на підставі статуту, та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 17).
15.09.2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду Маріупольського відділення інспекції Держенергонагляду у Донецькій області було видано відповідачу припис № ДМ 124 № 682/2, на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання» та акту № ДМ 124 № 682 від 15.09.2008 року, яким останнього зобов'язано виконати заходи щодо усунення порушень діючого законодавства з теплоенергетики, термін виконання найбільш тривалого заходу - 02.10.2009 року.
Актом обстеження № 02/17-0084 від 18.11.2009 року державним інспектором Маріупольського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової інспекції в Донецькій області було встановлено невиконання відповідачем вимог припису № ДМ 124 № 682/2 від 15.09.2008 року.
На підставі акту перевірки 02/17-0084 від 18.11.2009 року начальник Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області - старший державний інспектор з енергетичного нагляду за невиконання припису Держенергонагляду прийняв постанову № Д-516 від 19 лютого 2010 року, якою на Мангушське комунальне підприємство «Комунальник» накладено штраф у сумі 5100 грн. (а.с.15). Вказану постанову надіслано відповідачеві листом №15-33/520 від 19.02.2010 р. (а.с.16), та отримано ним 01.03.2010 р. (а.с.16- зворотній бік).
Відповідальність визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312. Згідно пункту 5 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки та оформлюється постановою.
Згідно ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 15 днів з моменту отримання постанови про його накладення, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
На час розгляду справи відповідачем суму штрафу не сплачено.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути штрафні санкції у сумі 5100 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити позов прокурора м. Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національної енергетичної компанії «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Мангушського комунального підприємства «Комунальник» про стягнення штрафу у розмірі 5100 грн.
Стягнути з Мангушського комунального підприємства «Комунальник» (87400, Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Поштова, 14, поточний рахунок 26006060010119 в ДРУ Приватбанку, МФО 335496, код ЄДРПОУ 32796420) на користь державного бюджету (р/р 3118106700330 УДК Першотравневого району ДУ ДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686851, отримувач - державний бюджет Першотравневого району) суму штрафних санкцій в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 14 червня 2010 року.
Повний текст постанови складений 18 червня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.