15 червня 2010 р. м. Вінниця Справа № 2-а-1971/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні
за участю представників сторін:
позивача : Соломахи Максима Володимировича
відповідача : Сироватко Володимира Дмитровича
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: управління Пенсійного фонду України у Староміському районі м. Вінниці
до: Вінницької установи виконання покарань управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області (№1)
про: відшкодування пільгової пенсії за списком №1
13 травня 2010 року управління Пенсійного фонду України у Староміському районі м. Вінниці (УПФ України у Староміському районі) звернулося в суд з позовом до Вінницької установи виконання покарань управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області (№1) (Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1), Установа) про стягнення заборгованості на покриття витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної на пільгових умовах за списком №1, за період з січня 2009 року по березень 2010 року включно в розмірі 16023 грн 85 коп.
Зазначало, що Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) зареєстрована в УПФ України у Староміському районі м. Вінниці і є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Станом на 29 квітня 2010 року за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пільгової пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилаючись на те, що розрахунки на підставі яких проводиться сплата відповідачем отримані, але в добровільному порядку заборгованість ними не погашена, що тягне за собою несвоєчасну виплату непрацездатним громадянам пенсій, право на які гарантовано Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами, а також посилаючись на те, що ними додатково вжиті заходи до повідомлення Установу про наявність заборгованості та вимогу про її сплату, - управління Пенсійного фонду України просило стягнути 16023 грн 85 коп. в судовому порядку.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.
В судовому засіданні представник УПФ України у Староміському районі м. Вінниці - завідувач юридичного сектору М.В.Соломаха (доручення на а.с. 30) позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник Вінницької УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) - виконуючий обов'язки юрисконсульта В.Д.Сироватко (довіреність на а.с. 29) в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав наведених у запереченнях, що долучені до матеріалів справи та надані докази (а.с. 16-19). Додатково пояснив, що Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) є бюджетною установою і повністю утримується за рахунок коштів Державного бюджету, а відповідно до пункту 6 статті 2 Бюджетного кодексу України є неприбутковою організацією.
У відповідності до Інструкції щодо застосування кодів економічної класифікації видатків бюджету, видатки на відшкодування бюджетними установами пільгових пенсій при достроковому виході на пенсію передбачені за кодом економічної класифікації 1341 «Виплата пенсій та допомоги». Проте, кошторисом на утримання Установи на 2009 рік і в тимчасових кошторисах на 2010 рік кошти на виплату пенсій та допомоги за вказаним кодом економічної класифікації не виділені.
Оскільки Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) є розпорядником коштів нижчого рівня, то кошториси на утримання Установи доводяться управлінням Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області.
Отже, відповідно до Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», вони у бюджетному запиті на 2009 рік передбачали кошти на відшкодування пільгових пенсій в сумі 20,4 тис. грн., а на 2010 рік - кошти в сумі 22,8 тис. грн. Проте, фінансування на вказані цілі не надійшло.
За таких обставин, Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) звернулася з листом до УПФ України у Староміському районі м. Вінниці в якому зазначила причини затримки перерахування коштів на відшкодування по пільгових пенсіях та виникнення заборгованості й повідомила, що у разі надходження коштів, позивача буде додатково проінформовано.
Більше того, Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) неодноразово зверталася до вищестоящої організації щодо виділення коштів на вказані цілі.
Спрямувати (виділити) інші кошти на вищезазначені цілі з інших джерел фінансування (кодів економічної класифікації), Установа немає права, оскільки це буде бюджетним правопорушенням згідно із Бюджетним кодексом України
Таким чином, за вказаних обставин по даним бухгалтерського обліку Установи заборгованість відсутня.
Суд заслухав пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, повно, всебічно й об'єктивно дослідив надані у справу докази, на підтвердження та спростування вимог, надав їм юридичну оцінку, виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (Закон №400) встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) зареєстрована, як юридична особа виконавчим комітетом Вінницької міської ради 12 грудня 2003 року, про що видано свідоцтво серії А01 №520603 (а.с. 20).
Згідно з довідкою Головного управління статистики у Вінницькій області від 28 вересня 2009 року, Установа внесена до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, вид діяльності якої - діяльність у сфері юстиції та правосуддя; медична практика (а.с. 31).
Таким чином, Вінницька УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, у якого, зокрема, об'єктом стягнення є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ до досягнення працівниками підприємства - відповідача пенсійного віку.
Так, колишньому працівнику Установи ОСОБА_3 призначена та виплачується пенсія на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Дані обставини підтверджуються розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а також карткою особового рахунку платника (а.с. 8, 10).
Відповідно до наданого УПФ України у Староміському районі розрахунку ціни позову, відповідач має заборгованість по сплаті витрат на виплату та доставку цієї пенсії за період з січня 2009 року по березень 2010 року включно в розмірі 16023 грн 85 коп. (а.с. 7).
Як зазначалось вище, відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17 лютого 2000 року вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17 лютого 2000 року №1461-ІІІ, норму що регулювала дане питання у статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені пункту 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених статтею 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні до об'єкта оподаткування, який передбачено статею 2 цього Закону. Суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16 січня 2003 року №36 (Постанова №36), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01 серпня 1992 року №442 (Постанова №442) керівники підприємств та організацій всіх форм власності й господарювання зобов'язані провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням.
Підтвердженням спеціального трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний запис у трудовій книжці працівника або уточнююча довідка підприємства, надання яких визначено пунктами 3, 20, 23 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зазначеним вище особам пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на зазначених роботах у розмірі 20% з наступним збільшенням її щороку на 10% до 100% розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року (Інструкція).
Згідно з пунктом 6.8 Інструкції підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Відповідно до пункту 6.4 зазначеної вище Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії.
Таким чином, фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підтверджуються згідно поданих розрахунків та карток особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Таким чином, заборгованість Вінницької УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) перед УПФ України у Староміському районі м. Вінниці по відшкодуванню пільгової пенсії ОСОБА_3 за списком №1 за період з січня 2009 року по березень 2010 року включно в розмірі 16023 грн 85 коп. знайшла підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.
Посилання представника відповідача на відсутність кошторисних призначень та бюджетного фінансування по пільговим пенсіям, суд вважає безпідставними та до уваги не приймає, оскільки ці обставини не позбавляють Вінницьку УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) від обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Тобто, в жодному із наведених вище Законів та підзаконних нормативно-правових актах не зазначено про встановлення будь-яких пільг платникам чи залежності сплати витрат від будь-яких обставин. Навпаки, чинне законодавство передбачає обов'язок сплати та порядок його виконання, що і наведено судом.
Більше того, суд приймає до уваги і те, що Інструкцією щодо застосування кодів економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Державного казначейства України від 25 листопада 2008 року №495, зареєстрованою Міністерством юстиції України 27 січня 2009 року за №79/16095, видатки на відшкодування бюджетними установами пільгових пенсій при достроковому виході на пенсію передбачені за кодом економічної класифікації 1341 «Виплата пенсій та допомоги».
З наданих відповідачем кошторису на 2009 рік та тимчасових кошторисів на І квартал 2010 року й ІІ квартал 2010 року вбачається наявність такої економічної класифікації та дійсно нульові показники щодо їх фінансування (а.с. 23, 24, 25).
Про виділення коштів на вказані цілі Вінницькою УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1), як розпорядником коштів нижчого рівня подавалися бюджетні запити на 2009 та 2010 роки (а.с. 26, 27).
Крім того, за відсутності відповідного фінансування Установа зверталася до вищестоящої організації про виділення коштів, а на повідомлення УПФ України у Староміському районі про сплату боргу по пільговій пенсії ОСОБА_3 від 15 квітня 2010 року №511/06-40/03-5 (а.с. 5), листом від 19 квітня 2010 року №16/3124 повідомляли, що вони є бюджетною організацією, а тому видатки на їх утримання проводяться за рахунок коштів Державного бюджету України. В бюджетних запитах на 2009 та 2010 роки Установа планувала проводити розрахунки у УПФ України у Староміському районі по відшкодуванню заборгованості за виплачені пенсії. Із запланованих у минулому році 31 тис. грн. фактично надійшло коштів у сумі 1,3 тис. грн., які й були перераховані до управління Пенсійного фонду. В поточному році в тимчасових кошторисах, які доводяться управлінням Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області видатки на оплату пільгових пенсій не передбачались (а.с. 28).
Тобто, наведене свідчить про визнання відповідачем обов'язку щодо сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1, вжиття ними заходів до проведення відповідного фінансування, не заперечення факту у випадку надходження таких коштів сплатити заборгованість до управління Пенсійного фонду.
Неналежне виконання Вінницькою УВП УДД України з ПВП у Вінницькій області (№1) вимог чинного пенсійного законодавства негативно впливає на фактичну реалізацію положень Конституції України й суттєво зачіпає інтереси держави, наносить шкоду законним правам та інтересам громадян, які потребують соціального захисту.
Відповідно до покладених на територіальний орган Пенсійного фонду України завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Не сплачені та (або) несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у судовому порядку.
В таких адміністративних справах за зверненням суб'єкта владних повноважень з позовом до фізичної чи юридичної особи у випадках, визначених законом, адміністративний суд надає упереджувальний захист правам, свободам та інтересам особи. При цьому, щоб не допустити зловживань суб'єкта владних повноважень та можливих порушень прав, свобод чи інтересів, Конституцією та законами України встановлено судовий контроль за вжиттям таких заходів. Адміністративний суд у зазначених справах, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, перевіряє, зокрема, чи не буде порушено (у тому числі безпідставно обмежено) права, свободи та інтереси осіб у разі задоволення адміністративного позову суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що вимоги УПФ України у Староміському районі м. Вінниці є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та знайшли підтвердження в матеріалах справи, а також враховуючи те, що на час вирішення справи, докази про сплату відповідачем заборгованості відсутні, суд вважає за доцільне позов задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Вінницької установи виконання покарань управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області (№1) (вул. Островського, 2, м. Вінниця, Вінницька область, 21000, п/р 35214004000008, Управління Державного казначейства, МФО 802015, код ЄДРПОУ 08562602) на користь управління Пенсійного фонду України у Староміському районі м. Вінниці заборгованість на покриття витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної ОСОБА_3 на пільговій умові за списком №1 за період з січня 2009 року по березень 2010 року включно в розмірі 16023 грн 85 коп. (шістнадцять тисяч двадцять три гривні вісімдесят п'ять копійок).
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 21.06.10
Суддя Чудак Олеся Миколаївна
15.06.2010