вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
15.06.10Справа №2а-14335/09/10/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі судового засіданні - Левченко Д.С.,
за участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - Потлог Л.В., довіреність № б/н від 12.11.09 року, Горник О.М., довіреність від 12.11.09 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Керченського міського центру зайнятості
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-порт»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - ОСОБА_4,
про стягнення,
Керченський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фоззі-порт» про стягнення незаконно виплаченої безробітному ОСОБА_4 суми забезпечення у зв'язку з неповідомленням про його прийняття на роботу у розмірі 2309,41 гривень. Вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідачем до Центру зайнятості не були надані у встановленому законом порядку відомості про працевлаштування ОСОБА_4, який знаходився на обліку в центрі зайнятості, як безробітний, у зв'язку з чим йому безпідставно було виплачено матеріальну допомогу у розмірі 2309,41 гривень.
Ухвалою суду від 31.03.10 року до участі у справі залучено фізичну особу ОСОБА_4, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місто проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. Раніше у судовому засіданні, що відбулося 31.03.10 року представник позивача підтримав позовні вимоги, з підстав наведених у адміністративному позові та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували надали до суду письмові заперечення, в яких зазначили, що з позовними вимогами не погоджуються, посилаючись на те, що сума матеріального шкоди, що була спричинена позивачу у вигляді безпідставних виплат у розмірі 2309,41 гривень, повинна бути стягнена на підставі ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» безпосередньо із застрахованої особи, тобто з ОСОБА_4. Крім того, пояснили, що у зв'язку з відпусткою працівника, який займався наданням відомостей до Центрів зайнятості про прийняття на роботу працівників, підприємство не надало в установленому порядку відомості стосовно ОСОБА_4, але з врахуванням того, що даний працівник перебував з підприємством у трудових відносинах лише на протязі двох тижнів, вважають, що не повинні нести відповідальність та сплачувати незаконно виплачені безробітному ОСОБА_4 суми забезпечення у зв'язку з неповідомленням про його прийняття на роботу у розмірі 2309,41 гривень.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, будучи належним чином та завчасно повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду письмові пояснення, у яких підтвердив факт працевлаштування у позивача, зазначив, що мало місце його стажування на підприємстві, тому вважає, що ніяких порушень ним допущено не було, а також просив розглядати справу за його відсутністю.
Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, про розгляд справи за їх відсутності, думку представників відповідача, керуючись ч.3 ст. 122, ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення ”№ 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Керченський міський центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року N 803-XII для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно з п.4 ст.18 Закону України "Про зайнятість населення" у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
За змістом ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 року центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином, судом встановлено, що Керченський міський центр зайнятості, реалізуючі свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб'єктом владних повноважень.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Крім того, згідно з п.9.11 Інструкції про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221 (надалі -Інструкція) усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Таким чином, судом встановлено, що Керченський міський центр зайнятості, являючись суб'єктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, пені і штрафів.
Згідно зі ст.2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року страхування на випадок безробіття здійснюється за принципами обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про зайнятість населення» держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно зі ст.7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року одним з видів забезпечення є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно з ч.3 ст. 22 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, був зареєстрований 12.11.2008 року у Керченському міському центрі зайнятості, та відноситься до застрахованих осіб, які мають право на матеріальне забезпечення, що підтверджується даними персональної картки № 015461508111200001 (а.с.6).
Наказом від 19.11.2008 року № НТ081119, ОСОБА_4 надано статус безробітного з 19.11.2008 року та призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі без урахування страхового стажу, а також розпочато виплати допомоги по безробіттю з 19.11.2008 року (а.с.7).
Судом встановлено, що 03.06.2009 року Кримським республіканським центром зайнятості для роботи по організації розшуку страхових випадків надіслані результати звірки з ДПІ за IV квартал 2008 року, відповідно до яких ОСОБА_4 у період з 15.12.2008 року ТОВ "Фоззі-порт" нарахована заробітна плата (а.с.19-20).
За цим фактом Керченським міським центром зайнятості було проведено перевірку та встановлено, що ОСОБА_4, який перебував на обліку в Керченському міському центрі зайнятості як безробітний з 19.11.2008 року по 10.07.2009 року та отримував за цей час матеріальну допомогу, та з 15.12.2008 року був прийнятий на роботу, працював та отримував доход - заробітну плату у ТОВ "Фоззі-Порт".
Так, відповідно до наказів ТОВ "Фоззі-порт" № 540/ФП5 к від 15.12.2008 року та № ФП/К-002704 від 24.12.2008 року ОСОБА_4 на підставі його заяви був прийнятий на роботу в ТОВ «Фоззі-Порт»на посаду охоронця з 15.12.2008 року, з окладом згідно штатного розкладу (а.с.49,50, 15). В період роботи ОСОБА_4 в ТОВ "Фоззі-порт" була виплачена заробітна плата за грудень 2008 року та січень 2009 року, що підтверджується розрахунковими листками ТОВ "Фоззі-порт" (а.с.16,17).
Наказами ТОВ "Фоззі-порт" № 1/ФП5 к від 02.01.2009 року та № ФП/К-000059 від 12.01.2009 року ОСОБА_4 був звільнений з посади на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України (за власним бажанням) (а.с.51,52,14).
Відповідно до наказу Керченського міського центру зайнятості від 13.08.2009 року № НТ090813 ОСОБА_4 припинено виплати по безробіттю та зняту його з обліку на підставі п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю, відповідно до абзацу 14 пп. 1 п. 20 Порядку з 10.07.2009 року та прийнято рішення повернути кошти за рахунок роботодавця (а.с.7 зворотна сторінка) .
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно з ч.2 ст.35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески; надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про прийняття на роботу працівників; заробітну плату працівників, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.
Пунктом 1.3. Інструкції передбачено, що роботодавцями являються власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи та фізичні особи, які використовуються найману працю.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом.
Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-порт" (ЄДРПОУ 32672889) є юридичною особою, зареєстрованою Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі 30.09.2003 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.54) та Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 01.12.2009 року (а.с.21).
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ "Фоззі-порт" являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
Відповідно до абзацу 3 частини 2 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року роботодавці юридичні особи набувають статусу платника страхових внесків до Фонду з дня взяття їх на облік.
Статтею 35 зазначеного Закону передбачені права та обов'язки роботодавця, зокрема, до обов'язків роботодавця віднесено надання відомостей до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування на випадок безробіття в установленому порядку про прийняття на роботу працівників.
Після надходження з ДПІ інформації про отримання ОСОБА_4 у період перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітного з 15.12.2008 року в ТОВ "Фоззі-порт" доходів - заробітної плати Керченським міським центром зайнятості 19.08.2009 року директору ТОВ "Фоззі-Порт" був надісланий лист № 06-4046, у якому відповідно до п. 4 ст. 35 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" запропоновано відшкодувати необґрунтовано виплачену суму допомоги з безробіття ОСОБА_4 у розмірі 2309,41 гривень.
Судом встановлено та підтверджено поясненнями представників відповідача, що ТОВ "Фоззі-порт" в порушення ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Керченському міському центру зайнятості відомості в установленому порядку про працевлаштування ОСОБА_4 не надавало.
Враховуючі, що зі змісту п.3 ч.2 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" надання виконавчій дирекції Фонду відомостей в установленому порядку про прийняття на роботу працівників є обов'язком роботодавця, суд не може прийнятті до уваги посилання відповідача на знаходження у відпустки працівника, якій займається наданням таких відомостей до Центрів зайнятості, оскільки надання таких відомостей є саме обов'язком підприємства- ТОВ "Фоззі-порт", а не окремих його працівників. При цьому обов'язок роботодавця повідомити виконавчу дирекцію Фонду про прийняття на роботу працівника не обмежується строком на який працівник приймається на роботу.
Таким чином, відповідач був зобов'язаний повідомити в установленому порядку державну службу зайнятості про прийняття на роботу працівника - ОСОБА_4, навіть у разі прийняття його на роботу на короткий строк.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" із роботодавця утримуються незаконно виплачена безробітному сума забезпечення у разі неповідомлення про його прийняття на роботу.
Відповідно даних про виконання платежів стосовно безробітного ОСОБА_4 (а.с.9-10) та довідки-розрахунку сум надлишкове виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_4 за період з 15.12.2008 року по 26.06.2009 року (а.с.18) Керченським міським центром зайнятості на ім'я безробітного ОСОБА_4 було перераховано матеріальної допомоги в сумі 2309,41 гривень.
Враховуючі, що заборгованість відповідача в розмірі 2309,41 гривень станом на день розгляду справи не сплачена в повному обсязі, вона підлягає стягненню з ТОВ "Фоззі-порт".
Доводи відповідача стосовно того, що стягнення безпідставно отриманого матеріального забезпечення позивачем повинно здійснюватися непосередньо з застрахованої особи суд не приймає до уваги, оскільки, дії позивача щодо стягнення безпідставно виплаченого безробітному ОСОБА_4 матеріального забезпечення, є такими, що здійснені у порядку, у спосіб та у межах компетенції, передбаченої чинним законодавством.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені у судовому засіданні 15 червня 2010 року. Постанова складена у повному обсязі та підписана 22 червня 2010 року.
На підставі зазначеного вище, керуючись ст. 160-163, 167 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Порт" (95000, АР Крим, м. Сімферополь, проспект Кірова/вулиця Одеська, 19/1; р/р №26003301031801 в ФАБ "Південний", МФО 384652; ЄДРПОУ 32672889) на користь Керченського міського центру зайнятості (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Кірова,5; р/р №37171001000358 в ГУДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 20708617, призначення платежу "Повернення безпідставно виплаченого матеріального забезпечення") незаконно виплачену безробітному ОСОБА_4 суму забезпечення у зв'язку з неповідомленням про його прийняття на роботу у розмірі 2309 (дві тисячі триста дев'ять) гривень 41 копійка.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кудряшова А.М.