Постанова від 20.04.2010 по справі 2а-380/10/11/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

20.04.10Справа №2а-380/10/11/0170

о 13 годині 44 хвилини

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю:

представника відповідача Бакієвої Л., довіреність № від 19.04.10р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекціої у м. Ялта АР Крим

до Закритого акціонерного товариства "Кримський міжнародний центр сейсмобезпеки"

про стягнення заборгованості перед бюджетом з земельного податку та фінансовим санкціям у сумі 131758,60грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Ялта АРК звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства "Кримський міжнародний центр сейсмобезпеки" про стягнення заборгованості перед бюджетом з земельного податку та фінансовим санкціям у сумі 131758,60грн.

Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - під розписку, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника, на задоволенні позовних вимог наполягав.

Представники відповідача проти позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Закрите акціонерне товариство "Кримський міжнародний центр Сейсмобезпеки" (код ЄДРПОУ 24025269) зареєстроване виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим 31.12.1996 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію та зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ №541-р (а.с.16).

Відповідач знаходиться на обліку платників податків у ДПІ в м. Ялта АР Крим.

Таким чином, відповідач є суб'єктом господарювання, платником податків, зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.

Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

На підставі Рішення Ялтинської міської ради №227 від 30.07.2004р. " Про передачу земельних ділянок в оренду ЗАТ "Кримський міжнародний центр сейсмобезпеки"" відповідачу передано в оренду земельні ділянки, про що укладений договір оренди від 14.06.2005р. № 040502100085.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і землекористувачі сплачують земельний податок. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні (ст. 5 Закону України “Про плату за землю”).

Згідно до ст. 15 Закону України “Про плату за землю” власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідачем самостійно надано 30.01.2009р. № 15806 податкову декларацію орендної плати на земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. (а.с.15).

Згідно з податковою декларацією орендної плати на земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, відповідачем нараховано до сплати за поточний рік сума у розмірі 274120,40грн., яка підлягає сплаті на протязі року щомісячно у сумі 22843,40грн.

Самостійно відповідачем 29.04.2009р. (п.п. №1 від 29.04.2009р.) сплачено земельний податок за 2009р. за період з січня до червня 2009р. у сумі 12000,00грн., тобто, за відповідачем, станом на 08.08.2009р. склалася податкова заборгованість з орендної сплати за землю у сумі 137060,40грн.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі - Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю”№2535-ХІІ від 03.07.1992 року контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Закон №2181 є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.2 ст.1 даного Закону встановлено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

У встановлені законом строки відповідач не сплатив податкове зобов'язання з орендної плати за землю за січень - червень 2009р. у сумі 125764,00грн., а відтак позовні вимоги в цієї частині є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідачем самостійно надано 24.01.2008р. № 1769 податкову декларацію орендної плати на земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008р., згідно якої відповідачем нараховано до сплати за поточний рік, у тому числі: за серпень та вересень у сумі по 19899,35грн. щомісяца.

08.01.2009р. посадовими особами позивача проведено невиїзну документальну перевірку дотримання відповідачем вимог податкового законодавства, за результатами якої складений акт № 6/24025269/15-3 від 08.01.2009р., яким зафіксовані порушення термінів сплати відповідачем земельного податку за серпень та вересень 2008р. (а.с.11).

Узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю за серпень 2008р. у сумі 19899,35грн. терміном сплати 30.09.2008р. сплачена:

- у сумі 19783,10грн. (п.д.№ 9830200117 від 31.10.2008р) - затримка платежу склала 31 календарний день;

- у сумі 116,25грн. (п.п. №50 від 28.11.2008р.) - затримка платежу склала 59 календарних дні.

Узгоджена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю за вересень 2008р. у сумі 19899,35грн. терміном сплати 30.10.2008р. сплачена:

- у сумі 19651,42грн. (п.п. №50 від 28.11.2008р.) - затримка платежу склала 29 календарних дні;

у сумі 247,93грн. (п.п. №46 від 30.12.2008р.) - затримка склала 61 календарний день.

Статтею 17 п. 17.1.7. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III встановлено, що коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

На підставі акту перевірки № 6/24025269/15-3 від 08.01.2009р., відповідно до п. 17.1.7. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III прийняті податкові повідомлення - рішення від 16.02.2009р. № 0000671503 на суму 1965,14грн. та № 0000681503 на суму 4029,46грн., яки отримані посадовою особою відповідача (а.с.10 зворотній бік).

Згідно з п.п. 16.1.1.ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181-III передбачено , що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня; відповідно до п.п.16.1.2. нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.

Позивачем, за порушення відповідачем строків сплати податкового зобов'язання за землю нарахована пеня у сумі 703,60грн., згідно розрахунку (а.с.7).

Таким чином, станом на 08.08.2009р. за відповідачем склалася заборгованість у сумі 1311758,60грн. (1965,14+4029,46+137060,40+703,60-12000,00)

Посилання відповідача на рішення Ялтинської міської ради № 181 від 29.01.2009р. про скасування рішення № 227 від 30.07.2004р., на підставі якого надано в оренду відповідачу земельні ділянки, як підставу звільнення відповідача від обов'язку зі сплати орендної плати за землю у порядку, визначеному Законом, суд вважає необгрунтованим, оскільки, винесення такого рішення не припиняє право відповідача на оренду (користування) земельною ділянкою. Крім того, відповідачем підтверджено у судовому засіданні, що рішенням Господарського суду АР Крим від14.05.2009р. та рішенням Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.08.2009р. рішення Ялтинської міської ради № 181 від 29.01.2009р. про скасування рішення № 227 від 30.07.2004р. - скасовано.

Відповідно до ч.5. ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Представником відповідача у судовому засіданні підтверджено, що договір оренди земельної ділянки, на підставі якого ним були визначені податкові зобов'язання , діяв протягом 2009 року.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону №2181 передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умовами попереднього і повного відшкодування їх вартості.

Статтею 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.

Таким чином, позовні вимоги позивача засновані на законі, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 20.04.2010 року.

У повному обсязі постанову складено 21.04.2010 року.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Кримський міжнародний центр сейсмобезпеки" (код ЄДРПОУ 24025269) податкову заборгованість з орендної плати за землю у сумі 131758 (сто тридцять одна тисяча) 60 копійок до міського бюджету м. Ялта на р/р 33217812700039, код платежу 13050200 в УГК в АР Крим, МФО 824026, ЗКПО 34740850.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги поставно, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Москаленко С.А.