Постанова від 16.02.2010 по справі 2а-916/10/9/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

16.02.10Справа №2а-916/10/9/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С., Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2

до Сакської районної державної адміністрації АР Крим

про визнання незаконною відмову та спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

Суть спору: ОСОБА_2 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сакської районної державної адміністрації АР Крим про визнання незаконною відмови в погодженні місця розташування земельної ділянки та зобов'язання виконати дії, щодо погодження місця розташування земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва.

Також позивач надав клопотання про забезпечення позову, шляхом заборони відповідачу вчиняти дії щодо розпорядження землями, на яких розташована земельна ділянка, відносно якої подана заява про її вибір.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.01.10р.позивачу було відмовлено у задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову (а.с. 23).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Стаття 121 Земельного кодексу України передбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земельних ділянок державної або комунальної власності, зокрема для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.

Позивач явку свого представника у судове засідання не забезпечив про час, день та місце його проведення був повідомлений належним чином. Надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.

Відповідач позовну заяву та матеріали до неї отримав 25.01.10р., однак у зв'язку з відсутністю коштів в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не представив.

Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Сакської районної державної адміністрації АР Крим із заявою про вибір місця розташування земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, загальною площею 0,0600га., розташованої південно-західніше смт. Новофедорівка, за межами населених пунктів, на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим. До заяви були надані ксерокопія паспорту, ксерокопія ідентифікаційного коду, письмове обґрунтування необхідності надання земельної ділянки, а також зафіксоване на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки та її розмір.

Листом від 23.10.09р. за № 01.3-7/2085 Сакська районна державна адміністрація, повідомила ОСОБА_2, що розглянувши заяву про погодження місця розташування земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва розташованої південно-західніше смт. Новофедорівка, за межами населених пунктів, на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим та за результатами розгляду відповідач відмовляє в задоволенні вказаної заяви у зв'язку з тим, що дана земельна ділянка зайнята КП «Водолій» (а.с.8).

Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки у власність проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно з нормами, що регулюють загальний порядок надання земельних ділянок у власність або у користування (статті 118, 123 Земельного кодексу України), питання про відведення земельної ділянки розглядається відповідними органами у місячний строк зі дня подання відповідної заяви або клопотання і оформлюється відповідним рішенням цих органів.

Крім того, статтею 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, відповідно до якого громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної державної адміністрації за місцезнаходженням земельної ділянки, при цьому вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (норма статті 118 ЗК України застосовується в редакції на дату виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом “б” частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для індивідуального дачного будівництва у розмірі не більше 0,10 гектара.

Частинами 4, 7, 10 статті 151 Земельного кодексу України передбачено, що особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Клопотання щодо вибору місця розташування земельних ділянок за рахунок земель, вилучення (викуп) яких провадиться Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою Автономної Республіки Крим, подаються відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Після отримання висновків органів, зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Відповідно до частини 12 статті 151 Земельного кодексу України спори, пов'язані з вилученням (викупом) та вибором земельних ділянок, вирішуються в судовому порядку.

Згідно статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрації у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.

Відповідно до статті 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, м. Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Згідно з пунктом 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади, тобто райдержадміністрації.

Відмову Сакської райдержадміністрації від 23.10.09р. ОСОБА_2 у погодженні місця розташування спірної ділянки суд не може визнати обґрунтованою і законною з наступних підстав.

Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України громадянин України має право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 0,10 га для ведення індивідуального дачного будівництва.

Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України “Про місцеві державні адміністрації”.

Так, відповідно до положень статті 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

З положень вказаних норм вбачається, що відповідач, отримавши заяву особи, зацікавленої в отриманні земельної ділянки у власність, повинен розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі розпорядження.

Як свідчать матеріали справи Сакська районна державна адміністрація АР Крим, отримавши заяву ОСОБА_2 про вибір місця розташування земельної ділянки, за результатами її розгляду прийняла рішення про відмову у задоволенні заяви у вигляді листа від 23.10.09р. №01.3-7/2085, який спрямувала позивачу та вважає форму прийнятого рішення належною, зазначивши, що рішення у вигляді розпорядження видаються лише у разі позитивного вирішення питання.

Проаналізувавши норми Земельного кодексу України та Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, суд приходить до висновку, що направлення відповідачем позивачу листа від 23.10.09р. №01.3-7/2085 не може свідчити про прийняття відповідачем відповідного рішення з розгляду питання про надання земельної ділянки у порядку та спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

Такі обставини свідчать про неприйняття відповідачем рішення у встановленому Земельним кодексом України порядку та спосіб, що встановлені законом, зв'язку з чим суд приходить до висновку про наявність з боку відповідача протиправної бездіяльності з розгляду звернення позивача про вибір місця розташування земельної ділянки, яка позбавляє позивача права на отримання від райдержадміністрації мотивованого рішення.

Судом встановлено, що органом виконавчої влади - Сакською районною державною адміністрацією в установленому порядку не розглянуто заяву позивача та не прийнято у встановленому порядку відповідного рішення про відмову або надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0600 га для індивідуального дачного будівництва, розташованої південно-західніше смт. Новофедорівка, за межами населених пунктів, на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим, у зв'язку з чим право позивача на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва підлягає судовому захисту.

Також суд визнає необґрунтованою відмову відповідача у листі №01.3-7/2085 від 23.10.09р., у якій він посилається на те, що спірна земельна ділянка не є вільною, оскільки, відповідно до листів Республіканського комітету по земельних ресурсах від 28.10.09р. №КО-31/1132/2 (а.с. 21), Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 19.10.09р. №5-12-4100/Щ-447 (а.с. 20), Сімферопольської міжрайонної природоохоронної прокуратури АР Крим від 30.10.09р. №2419 (а.с. 17) та Сакської міжрайонної прокуратури АР Крим від 08.10.09р. №899/09 (а.с. 18), зазначені землі КП «Водолій» в користування чи власність ніколи не передавалися, а були ним зайняті самовільно, з приводу чого природоохоронною прокуратурою порушені та розслідуються кримінальні справи.

Крім того, згідно статті 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів -накази, в той час як позивачу надано відповідь листом, який підписаний заступником голови Сакської райдержадміністрації, що не відповідає формі акту, який має право прийняти голова Сакської райдержадміністрації або його заступник.

Таким чином, Земельним Кодексом України чітко встановлені строки розгляду та прийняття рішення за заявою громадянина про погодження місця розташування земельної ділянки та надання йому дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки.

У той же час у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог у частині зобов'язання відповідача виконати дії щодо погодження місця розташування земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, оскільки для прийняття такого рішення необхідно дослідження усіх необхідних документів органами, зазначеними у ст. 151 ЗК України і тільки вже після цього відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно зі своїми повноваженнями, розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає відповідне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_2 про вибір місця розташування земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва та прийняття рішення у відповідності до норм діючого законодавства України з метою запобігання порушенню права.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Під час судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини.

Постанова оформлена та підписана 22.02.10р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Сакської районної державної адміністрації АР Крим від 23.10.09р. в погодженні місця розташування земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва, загальною площею 0,0600га., розташованої південно-західніше смт. Новофедорівка, за межами населених пунктів, на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим.

3. Зобов'язати Сакську районну державну адміністрацію АР Крим розглянути заяву ОСОБА_2 про вибір місця розташування земельної ділянки, загальною площею 0,0600га., розташованої південно-західніше смт. Новофедорівка, за межами населених пунктів, на території Оріхівської сільської ради Сакського району АР Крим для індивідуального дачного будівництва та прийняття рішення у відповідності до норм діючого законодавства України.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання її у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання у повному обсязі постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Суддя Цикуренко А.С.