Постанова від 21.01.2010 по справі 2а-13470/09/9/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.01.10Справа №2а-13470/09/9/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Семидвір'я-СПС"

до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим

про визнання протиправними та скасування рішень

за участю представників:

позивача - Казакова Н.В., довіреність №б/н від 14.01.10р.,

Бойко О.В., довіреність №б/н від 14.01.10р.,

відповідача - Кирюхіна Я.М., довіреність №1408/9/10 від 20.11.09р.;

Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.07.09р. №0003212303 та №0003202303. Позовні вимоги мотивовані тим, що вказані рішення були прийняті із порушенням норм Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.04р. №637 та Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.96р. №98/96-ВР.

Представники позивача у судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, наведених у запереченні на позов.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно п. 4 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах у містах здійснюють у межах свої повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням установленого порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використанням для розрахунків за товари, роботи і послуги.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").

Приватне підприємство «Семидвір'я-СПС» 15.09.05р. зареєстроване Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим у якості юридичної особи (а.с. 6).

04.07.09р. Працівниками ДПІ у м. Алушта АР Крим, відповідно до направлень на перевірку №613, 614 від 01.07.09р. проведена планова перевірка з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій кафе, розташованого за адресою: м. Алушта, с. Семидвір'я, пров. Можевеловий, 11-А, у якому здійснює господарську діяльність ПП «Семидвір'я-СПС».

За результатами перевірки складений акт №000423 від 04.07.09р., у якому встановлено порушення п. 9, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995р. №265/95-ВР, абзацу 3 п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.04р., ст. 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 01.06.2000р. №1775-ІІІ, що виразилося у неоприбуикуванні позивачем готівкових коштів у повному обсязі їх фактичного надходження у касу підприємства та порушення порядку використання торгового патенту (а.с. 7-8).

На підставі вказаного акту відповідачем були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.07.09р. №0003212303 на суму 1540,00грн.(а.с. 9) та №0003202303 на суму 320,00грн. (а.с. 10).

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою встановлений Положенням «Про ведення касових операцій в національній валюті України» затвердженим Постановою Правління Національного банку України від 15.12.04р. №637 (далі по тексту - Положення про ведення касових операцій).

Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95р. №436 (Далі Указ Президента України №436) встановлені штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлені Національним банком України .

Абзацом 3 п. 1 Указу Президента України №436 встановлено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються штрафні санкції у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Відповідно до п.1.2. Положення про ведення касових операцій встановлене поняття оприбуткування готівки, під яким розуміється проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Пунктом 3.1. Положення встановлено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 N 614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який розроблено на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, пп. 7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги КОРО.

Під час перевірки працівниками ДПІ у м. Алушта АР Крим було встановлено невнесення запису до КОРО 03.07.09р. на суму 308,00грн.

Матеріали справи свідчать про те, що позивачем 03.07.09р. вказана сума була проведена через касову книгу та за допомогою реєстратору розрахункових операцій, що підтверджується фіскальним звітним чеком №0012 (оборот а.с. 12) та видатковим касовим ордером №55 (а.с. 13-14).

Згідно п.7.16 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач, оформивши касові операції згідно з вимогами Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та Порядку застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 №614, не виконав у повному обсязі приписи п.2.6 Положення № 637 щодо запису зазначених готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій.

Касова книга -документ встановленої форми, яка застосується для здійснення первинного обліку готівки в касі. Форму касової книги встановлена наказом Міністерства статистики України від 15.02.1996 №51 “Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій”.

За неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки, відповідно до Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, тягне за собою застосування штрафних санкції - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Суд приходить до висновку, що відповідач, зафіксувавши невнесення позивачем 15.06.09р. запису у книзі обліку розрахункових операцій суму операції, не прийняв до уваги те, що отримання коштів було здійснено зі застосуванням РРО та внесенням їх у Z -звіт, що робить неможливим ухилення від сплати податків. Крім того, відповідач при проведенні перевірки не встановив факту ухилення позивача від сплати податків у зв'язку з отриманням коштів у сумі 308,00грн.

В акті ДПІ у м. Алушта АР Крим №000423 від 04.07.09р. було також вказано, що позивачем порушений порядок використання торгового патенту - на момент перевірки на доступному для огляду місці знаходилася копія торгового патенту, яка не була нотаріально завірена.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» №1775-ІІІ від 01.06.2000р., торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності.

Статтею 7 Закону №1775-ІІІ передбачено, що торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.

Наявність торгового патенту у позивача підтверджується актом перевірки ДПІ у м. Алушта АР Крим №000423 від 04.07.09р. (оборот а.с. 7).

У судовому засіданні представник відповідача підтвердив наявність патенту у позивача, проте зазначив, що оригінал патенту не знаходився на доступному для огляду місці.

Виходячи з положень норм Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» №1775-ІІІ від 01.06.2000р., суд приходить до висновку, що Закон не містить вимог щодо наявності копії патенту, завіреної нотаріально. Таким чином, встановлене відповідачем порушення не має законодавчого обґрунтування, а застосування штрафних санкцій - неправомірне.

За таких підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 25.01.10р.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 14.07.09р. №0003212303 на суму 1540,00грн. та №0003202303 на суму 320,00грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Цикуренко А.С.