Рішення від 24.06.2010 по справі 07/141-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2010 р. Справа № 07/141-10 (н.р. 16/247-09)

вх. № 4916/5-07 (н.р. 10671/6-16)

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Некрасенко О.Є., дов. № 1 від 03.01.10 р.;

відповідача - Зучек Є.Н., дов. № 01 від 11.01.10 р.;

3-ї особи - Рудевський В.В., дов. № 010/230/1926 від 04.03.08 р.

розглянувши справу за позовом Колективного підприємства "Харківспецсервіс", м. Харків 3-я особа Головне управління МНС в Харківській області

до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, м. Харків

про укладення договору оренди

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Колективне підприємство "Харківспецсервіс" звернувся до суду з позовом, з урахуванням заявлених та прийнятих судом уточнень, про визнання укладеним між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Харківській області та Колективним підприємством "Харківспецсервіс договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 254,1 кв.м., розміщених в двоповерховому будинку, розташованому за адресою Харківська область, Дергачівський район, сел. Чайковка, вул. Озерна, 20.

Ухвалою від 15.06.10 р. було задоволено клопотання позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління МНС України в Харківській області, яка в судовому засіданні 24.06.10 р. заявлені позовні вимоги підтримала, посилаючись на необхідність укладання спірного договору оренди та просила суд заявлені позовні вимоги задовольнити.

Відповідач відзив на позов не надав але в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував.

З*ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

01.09.09 р. листом № 105 та 30.10.09 листом № 139 позивач звернувся до відповідача з пропозицією передати в оренду нежитлові приміщення площею 254,1 кв.м., що знаходяться на балансі Головного управління МНС України в Харківській області та розташовані за адресою Харківська область, Дергачівський район, сел. Чайковка, вул. Озерна,20.

В підтвердження оцінки нежитлової будівлі літ. "А-2", розташованої за адресою Харківська область, Дергачівський район, сел. Чайковка, вул. Озерна, 20 позивачем було надано відповідачу звіт про оцінку нежитлової будівлі станом на 31.08.09 р.

Листом від 25.05.10 р. відповідач повідомив позивача про те, що статтею 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, Збройним Силам України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Державній службі спеціального зв*язку та захисту інформації України, правоохоронним та митним органам України надана можливість передачі в оренду нерухомого майна, що використовується зазначеними органами для здійснення своїх функцій, строком до 01.01.11 р.

Відповідно до ст. 287 ГК України та ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.

Згідно ч.2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" приватизації не підлягають об*єкти, що мають загальнодержавне значення та казенні підприємства.

Законом встановлено, що до об*єктів, що мають загальнодержавне значення, відносяться майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів ( робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення.

Загальнодержавне значення мають: а) об*єкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність та об*єкти права власності українського народу, майно , що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема, майно органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування..., крім майна щодо якого цим Законом встановлено особливості приватизації.

Відповідно до ст. 4 Закону України " Про оренду державного та комунального майна" цілісним майновим комплексом є господарський об*єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.

Враховуючи викладене, суд вважає, що окреме приміщення, яким є майно, що передається в оренду, як окреме приміщення, за своїм господарським призначенням, технічними ознаками не є цілісним майновим комплексом підприємства, так як не є господарським об*єктом, який виконує виробничі функції.

Крім того, обмеження, зазначені в ч.2 ст.5 Закону України "Про приватизацію державного майна" не поширюються на балансоутримувача спірного нерухомого майна, який є державною установою, а не підприємством, про майно якого йдеться в названій нормі.

Отже, суд не приймає заперечення відповідача щодо визначення приміщень площею 254,1 кв.м., розташованих за адресою Харківська область, Дергачівський район, сел. Чайковка, вул. Озерна, 20, які знаходяться на балансі ГУ МНС України в Харківській області, як об*єктів загальнодержавного значення, які не підлягають передачі в оренду.

Згідно ч.4 ст. 9 Закону України " Про оренду державного та комунального майна" у передачі в оренду об*єктів може бути відмовлено, якщо:

- було прийнято рішення про приватизацію або перед приватизаційну підготовку цих об*єктів;

- об*єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи місцевих органів влади;

- орган Антимонопольного комітету України не дає згоди з підстав, перелічених у абзацах другому - четвертому частини другої цієї статті;

- орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на виділення структурного підрозділу підприємства;

- з інших підстав, передбачених законами;

орендодавець, зазначений в абзацах другому та третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією.

Таким чином, до спірних правовідносин щодо оренди нежитлових приміщень загальною площею 254,1 кв.м., розміщених в двоповерховому будинку, розташованому за адресою Харківська область, Дергачівський район, сел. Чайковка, вул. Озерна, 20, жодна з підстав застосована бути не може.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендарями за цим законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.

Статтею 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями, відповідно до ст.6 цього Закону.

Таким чином, ініціатива позивача, який звернувся до відповідача з пропозицією укладання договору оренди нерухомого майна є законною і він, відповідно до зазначеної норми, може бути орендарем спірного нерухомого майна.

Як встановлено судом, незалежна оцінка об*єкту оренди відповідає "Методиці розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна" та вона прорецензована орендодавцем, відповідно до норм Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Наданий позивачем до справи текст договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 254,1 кв.м., розміщених в двоповерховому будинку, розташованому за адресою Харківська область, Дергачівський район, селище Чайковка, вул. Озерна,20, який, відповідно до умов ст. 181 ГК України, 30.10.09 р. листом № 139 було направлено позивачем відповідачу для підписання, відповідає умовам ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та типовому договору, форма якого затверджена Наказом Фонду Державного майна України від 23.08.00 р. № 1774 щодо істотних умов договору, проти яких відповідач заперечень не надав.

В судовому засіданні представник відповідача заявив про відсутність інших заяв від інших суб*єктів господарювання щодо оренди спірного майна. Єдиним заявником є Колективне підприємство "Харківспецсервіс", вимоги якого про визнання укладеним договору оренди суд визнає правомірними та підлягаючими задоволенню.

Керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 82-85 ГПК України, ст.ст. 181-287 ГК України , ст.ст.25, 16 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати укладеним між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області та колективним підприємством "Харківспецсервіс" договір оренди нежитлових приміщень площею 254,1 кв.м., розташованих за адресою Харківська область, Дергачівський район, сел. Чайковка, вул. Озерна, 20, що знаходяться на балансі ГУ МНС України в Харківській області.

Датою укладання зазначеного договору вважати дату набрання рішенням господарського суду Харківської області законної сили.

Суддя

Рішення підписано 29 червня 2010 року.