Справа № 717/1380/21
02.12.2021 року смт. Кельменці
Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого - судді Телешмана О.В.,
з участю:
секретаря судового засідання Глібіщук М.Л.
представник позивача - управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України Ватаманюк О.А. в судове засідання не з'явилася;
відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України подало до Кельменецького районного суду Чернівецької області позовну заяву, у якій просить стягнути з ОСОБА_1 шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, в розмірі 2516 гривень на користь Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області.
Розглянувши цивільну справу за позовом управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів,-
Представник управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України Ватаманюк О.А. в судове засідання не з'явилася, проте подала до суду заяву в якій просить розглянути справу за її відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 09 квітня 2020 року об 11 годині 25 хвилин на Дністровському водосховищі біля с. Вороновиця Дністровського району Чернівецької області, здійснював вилов риби забороненим знаряддям лову не передбаченим Правилами любительського і спортивного рибальства, а саме сіткою, чим грубо порушив п. 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства. При цьому виловив водні біоресурси (рибу) видів: плітка в кількості 29 екз. та окунь в кількості 3 екз. Своїми діями ОСОБА_1 заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 2516 гривень. Дані обставини встановлені постановою Кельменецького районного суду Чернівецької області по справі № 717/465/20 від 28 травня 2021 року.
Згідно ч. 6 ст. 82 ЦПК України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, ОСОБА_1 заподіяв шкоду державі на суму 2516 гривень, яка розрахована згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2011 року №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах України».
Заподіяну шкоду відповідач добровільно не відшкодував.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Згідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно до п.7 ч.3 ст. 29 та п.4.ч.1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. До надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позов Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України слід задовольнити повністю та стягнути з ОСОБА_1 2516 (дві тисячі п'ятсот шістнадцять) гривень шкоди та 2270 грн. судового збору.
На підставі ст. ст. 47,68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 2, 5, 12, 13, 15, 19, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 209, 258, 263, 264, 265,267 ЦПК України, суд, -
Позов Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України (код 37472282) до ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків та паспорт громадянина України невідомі, жителя АДРЕСА_1 ) про відшкодування шкоди - задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Кельменецької селищної ради Дністровського району Чернівецької області 2516 (дві тисячі п'ятсот шістнадцять) гривень в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної водним живим ресурсам.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України (код ЄДРПОУ 41163357) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень в рахунок відшкодування судових витрат, понесених по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 02.12.2021 року.
Суддя Телешман О.В.