Справа № 323/323/17
Провадження № 6/323/67/21
Іменем України
30.11.2021 р. м.Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі судді Фісун Н.В., за участю секретаря Мірошниченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції заяву Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Комишуваська селищна рада Запорізького району Запорізької області, Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області, відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) про заміну сторони виконавчого провадження, -
Заявник звернувся до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні № 59278096 Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області на його правонаступника Комишуваську селищну раду Запорізького району Запорізької області , в якій вказує, що постановою Верховного Суду від 20 червня 2018 року скасовано рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 17.07.2017 року та постанову Апеляційного суду Запорізької області від 21.12.2017 справі 323/323/17, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського Запорізької області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно сертифіката РН № 213194, виданого Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області 20 січня 2015 року, на право на земельну (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах.
17.04.2019 року Оріхівським районним судом Запорізької області був виданий виконавчий лист, на підставі якого постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 05.06.2019 року було відкрито виконавче провадження № 59278096.
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області не має можливості виконати рішення суду, оскільки 27.05.2021 року набрав чинності Закон України від 28.04.2021 року № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».
Після набрання чинності вказаним законом, землі державної власності сільськогосподарського призначення, які розташовані на території Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області, змінити свою форму власності з державної на комунальну. Тобто, землі, за рахунок яких повинна бути виконана постанова Верховного Суду від 20.06.2018 року по справі № 323/323/17 наразі належать до земель комунальної власності, а їх розпорядником є орган місцевого самоврядування в особі Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області, тому просить замінити сторону у виконавчому провадженні № 59278096 Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області на його правонаступника Комишуваську селищну раду Запорізького району Запорізької області
Представник заявника, Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в судовому засіданні на задоволені вимог заяви наполягає.
ОСОБА_1 , його представник в судове засідання не з'явились. Представник ОСОБА_1 надав суду заяву, в якій просить розглянути справу без їх участі.
Представник заінтересованої особи Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області в судовому засіданні заяву не визнає, просить в задоволенні заяви відмовити.
Представник заінтересованої особи Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам.
Представник заінтересованої особи відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам.
Суд, вислухавши сторони по справі, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ч.1 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням держаного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження на її правонаступника.
Відповідно ч. 5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Верховного Суду від 20 червня 2018 року задоволено касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Оріхівського районного суду Запорізької області та постанову апеляційного суду Запорізької області по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області, третя особа: Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області про зобов'язання виділити в натурі на місцевості із резервного фонду земель сільськогосподарського призначення державної власності земельну ділянку на підставі сертифікату про право на земельну частку (пай). Рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 17 липня 2017 року та постанову апеляційного суду Запорізької області від 21 грудня 2017 року скасовано і ухвалено нове рішення. Позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського Запорізької області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно сертифіката РН № 213194, виданого Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області 20 січня 2015 року, на право на земельну (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах.
17.04.2019 року Оріхівським районним судом Запорізької області був виданий виконавчий лист, на підставі якого постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 05.06.2019 року було відкрито виконавче провадження № 59278096.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VІІІ «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутись до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч. 1 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Верховним Судом України у постанові від 20.11.2013року по справі №6-122цс13 вказано, що зі змісту ст.ст. 512, 514 ЦК України, ст. 442 ЦПК України, заміна кредитора у зобов'язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо й до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Положеннями п. 13 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
З огляду на вказане, суд вважає, що правонаступництво у вигляді заміни сторони виконавчого провадження можлива лише за умови наявності матеріальної підстави переходу прав та обов'язків від первісного боржника до правонаступника, що раніше не брав участь у виконавчому провадженні, а також процесуальних підстав здійснення виконавчого провадження та подання заяви про таке правонаступництво.
Процесуальним правонаступництвом є заміна сторони у спірних або встановлених судом правовідносинах внаслідок зміни суб'єктів права чи обов'язку в матеріальних правовідносинах. Процесуальне правонаступництво можливе на будь-якій стадії процесу й у будь-якому виді провадження.
Отже підставою для заміни сторони виконавчого провадження або сторони у виконавчому листі є правонаступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов'язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Постановою Верховного Суду від 20 червня 2018 року зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського Запорізької області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно сертифіката РН № 213194, виданого Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області 20 січня 2015 року, на право на земельну (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах.
27 травня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі - Закон України 1423-ІХ).
Підпунктом 58 пункту 4 розділу І Закону України 1423-ІХ внесені зміни до розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України, зокрема, доповнено пунктом 24, який передбачає, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі, земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, відповідно до цього пункту, і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Також, підпунктом 20 пункту 4 розділу І Закону України 1423-ІХ внесені зміни до статті 83 Земельного кодексу України, зокрема, частину другу цієї статті доповнено пунктом в), відповідно до якого, у комунальній власності перебувають землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності, відповідно до закону.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що, постановою Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 323/323/17 було зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 земельну ділянку із земель резервного фонду державної власності.
З 2 грудня 2020 року Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області знаходилося у стані припинення.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» та наказу Держгеокадастру від 24.11.2020 р № 504 «Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» з 2 грудня 2020 року Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області знаходиться у стані ліквідації як юридичної особи публічного права.
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області продовжувало здійснювати свої повноваження та функції до утворення відповідних територіальних органів як структурних підрозділів апарату Держгеокадастру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2021 № 301 «Питання функціонування територіальних органів Державної' служби з питань геодезії, картографії та кадастру» відмінено рішення про ліквідацію» як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком та визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 р. № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».
На даний час територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру продовжують функціонувати.
Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України закріплено повноваження селищних рад передавати у власність або у користування із земель комунальної власності.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Тобто законом передбачено повноваження розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності Головним Управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області.
Матеріали справи не містять доказів про те, що від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області до перейшли будь-які права та обов'язки Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області, у тому числі внаслідок внесення змін до чинних законів України, тобто, що Комишуваська селищна рада Запорізького району Запорізької області є правонаступником Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Доводи Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про наявність підстав для процесуального правонаступництва не відповідають нормам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.
Посилання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на правову позицію, висловлену Верховним Судом у постанові від 12 серпня 2021 року (справа 0840/3984/18), щодо порядку заміни стягувача за виконавчим документом є безпідставними, оскільки в цих справах і справі, яка переглядається судом апеляційної інстанції, встановлені різні обставини. Так, у вищевказаній справі вирішувалось питання щодо правонаступництва у сфері управлінської діяльності органів державної влади, яке передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. В той час, Постановою Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 323/323/17 було зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 земельну ділянку із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського Запорізької області в натурі (на місцевості).
Крім того, дана постанова винесена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рамках адміністративного провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника заявника про заміну сторони виконавчого провадження в даній цивільній справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. 442 ЦПК України, ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», -
У задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Комишуваська селищна рада Запорізького району Запорізької області, Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області, відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її складання.
Повний текст ухвали складено 01 грудня 2021 року.
Суддя Оріхівського районного суду
Запорізької області Н.В.Фісун