Постанова від 01.12.2021 по справі 140/5461/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/5461/21 пров. № А/857/17257/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кушнерика М.П.

суддів - Курильця А.Р., Мікули О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року, прийняте суддею Волдінер Ф.А., в м.Луцьк, за правилами спрощеного позовного провадження, у справі № 140/5461/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 26.03.2020 та від 12.01.2021 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років і зобов'язати здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, виходячи з розрахунку 80 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.02.2020 за № 18-104вих20, без обмеження її граничного розміру, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2007 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (у редакції Закону № 2663 від 12.07.2001). Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” прокуратурою Луганської області 27.02.2020 позивачу видaнo довідку за № 18-104вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. 15.12.2020 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19), проте відповідачем прийнято рішення № 188-17776/Б-02/8-0300/21 від 12.01.2021, яким у задоволенні заяви щодо перерахунку пенсії їй відмовив. Такі дії відповідача позивач вважає незаконними та необґрунтованими, а також такими, що порушують її конституційне право на соціальний захист.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року, позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 26 березня 2020 року та від 12 січня 2021 року № 188-17776/Б-02/8-0300/21 про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, виходячи з розрахунку 80 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27 лютого 2020 року за № 18-104вих20, без обмеження суми пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь позивача судовий збір в розмірі 908,0 гривень.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подало апеляційну скаргу, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано на те, що на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою КМУ від 30.08.2017 № 657 та на час звернення позивача до відповідача за перерахунком пенсії частина тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789 втратили чинність. З 13.12.2019 чинною є норма щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури закріплена в частині двадцятій статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 при наявності індивідуально визначених цією статтею умов. Крім того, звертає увагу, що з 13 грудня 2019 року (дня застосування вище вказаної норми) підвищення заробітної плати відповідним категоріям прокурорських працівників не проводилось, а тому підстав для проведення перерахунку пенсій, не має.

На момент звернення позивача за перерахунком пенсії, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07.07.2011 № 3668 та Законом № 1697 встановлюються обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинним та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.

Просить скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. Поряд з цим зазначає, що доводи апеляційної скарги є необґрунтованими, а судом першої інстанції повно та об'єктивно з'ясовано всі обставини справи.

Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2007 року перебував на обліку в ГУ ПФУ у Луганській області, а з 2014 року став на облік у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, яка призначена у розмірі 80% від суми заробітної плати.

27.02.2020 прокуратурою Луганської області позивачу видана довідка № 18-104вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, згідно з якою розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою “заступник прокурора районної прокуратури” становить 40 397,10 грн.

10.03.2020 та повторно 15.12.2020 ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявами про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.02.2020 № 18-104вих-20, у яких просив перерахувати та виплачувати з 13.12.2019 пенсію у розмірі 80 % від суми заробітної плати, без обмеження суми пенсії граничним розміром.

Рішеннями ГУ ПФУ у Волинській області від 26.03.2020 та відповідю від 12.01.2021 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру”. Вказане рішення мотивовано тим, що право на перерахунок пенсії за вислугу років позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, які є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років. Враховуючи зазначене, підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі поданої довідки відсутні, оскільки розмір заробітної плати зазначено станом на 06.09.2017, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам відповідно до положень частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.02.2020 за № 18-104вих20, без обмеження суми пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції частково не погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Велика Палата Верховного Суду 20 січня 2021 залишила без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 у зразковій справі № 560/2120/20 про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019.

Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Дана справа має ознаки типової справи, які визначив Верховний Суд за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20.

Тому, в цій справі необхідно застосувати висновки Верховного Суду, висловлені в рішенні від 14 вересня 2020, прийнятому за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20.

Верховний Суд у рішенні в зразковій справі вказав, що статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ який діяв до 14.10.2014 передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) внесено зміни, унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ з 01.10.2011 стала вісімнадцятою.

14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ.

Частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) визначала, що: призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01 січня 2015 набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено зміни до частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) та викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Також, цим Законом внесено зміни до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015), яку викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 1 січня 2015 в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру», натомість, законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

При цьому, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

13 грудня 2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення № 7-р(II)/2019 та визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Водночас Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019: частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Крім того, Верховний Суд зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 є чинною та є рішенням уряду про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

За результатом розгляду справи № 560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов висновку про те, що особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657).

Таким чином, оскільки позивач є пенсіонером органу прокуратури, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а тому має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.02.2020 № 18-104вих20.

Щодо дати, з якої пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії Верховний Суд в постанові від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 звернув увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ до 13 грудня 2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни були внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015).

Тому, частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01 січня 2015 - 12 грудня 2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Верховним Судом враховано, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про скасування рішення пенсійного органу від 26 березня 2020 року про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.02.2020 № 18-104вих-20, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду з даною вимогою, відповідно до ч.1, 2 ст. 122 КАС України, і позивач не ставить питання про його поновлення.

Відповідно до частини третьої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Таким чином, позовні вимоги в частині вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 26 березня 2020 року про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років - слід залишити без розгляду.

Апеляційним судом взято до уваги, що ОСОБА_1 повторно 15.12.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27.02.2020 № 18-104вих-20.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відновлення порушеного права позивача має здійснюватися шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27 лютого 2020 №18-104вих20 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VІІ з 15 грудня 2019 у розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати з урахуванням раніше проведених виплат та зобов'язання відповідача провести позивачу з 15 грудня 2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VІІ у розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Волинської обласної прокуратури від 19 листопада 2020 №21-71 вих. 20 та з урахуванням раніше проведених виплат.

У той же час, що стосується позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимального (граничного) розміру, то колегія суддів враховує наступне.

Згідно з частиною 14 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 № 1789-XII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вказане обмеження виплати пенсії максимальним її розміром встановлено Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 № 3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 та прийнятий з метою визначення заходів подальшого реформування пенсійної системи та збалансування солідарної системи пенсійного страхування.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом (до 1 жовтня 2011).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 № 213-VIII, який набрав чинності з 1 квітня 2015, частину п'ятнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII замінено чотирма частинами такого змісту, зокрема: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку з цим частини шістнадцяту - двадцяту вважати відповідно частинами дев'ятнадцятою - двадцять третьою».

Крім того, 15 липня 2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 №1697-VII відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 №1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015.

Відтак, частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 № 1789-XII, яка застосовувалась субсидіарно з пунктом 2 «;Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 8 липня 2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та врегульовувала питання виплати пенсій без обмежень, на час проведення перерахунку пенсії позивачу втратила чинність з набранням чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII, а тому до спірних правовідносин не застосовується.

Водночас, відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, у період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (абзац 6 частини п'ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII доповнено реченням щодо тимчасового обмеження максимального розміру пенсії у період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2016 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 № 911-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2016).

Дію вказаної норм продовжено до 31 грудня 2017 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 № 1774-VIII.

Отже, у зв'язку з прийняттям Закону № 1697-VII розмір пенсії прокурорів знову обмежено максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.

На момент звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії, наведеними вище положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 24 липня 2018 у справі № 554/10456/16-а, від 28 жовтня 2020 у справі № 686/2428/16-а, від 03 червня 2021 у справі № 359/3736/17, від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення позивачу виплати нарахованої пенсії без обмеження суми пенсії максимальним розміром.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що незастосування обмеження розміру виплачуваної пенсії при її перерахунку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, до осіб, яким призначена пенсія відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призведе до ситуації непрямої дискримінації інших пенсіонерів з числа прокурорів, зокрема тих, яким пенсія призначена відповідно до Закону № 1697-VII, та суперечитиме принципу рівності перед Законом. Утверджуючи та забезпечуючи права осіб на соціальний захист, держава повинна в процесі виконання своїх соціальних обов'язків вживати заходів для забезпечення рівності між пенсіонерами.

Підсумовуючи наведене, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції, а, відтак, апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити.

Згідно п. 3, 4 ч.1 ст.317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

В підсумку, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову з залишенням частини позовних вимог без розгляду, з наведених вище підстав.

Керуючись ст. ст. 123, 139, 243, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області - задовольнити частково.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року у справі № 140/5461/21 - скасувати та прийняти постанову, якою позов задоволити частково.

Позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 26 березня 2020 року про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років - залишити без розгляду.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 12 січня 2021 року № 188-17776/Б-02/8-0300/21 про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 15 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 27 лютого 2020 року за № 18-104вих20, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М. П. Кушнерик

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула