Постанова від 01.12.2021 по справі 380/5440/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/5440/21 пров. № А/857/19373/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Михальської М.Р.,

представника позивача Ільницького М.М.,

представника відповідача Яцик Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

суддя в 1-й інстанції - Братичак У.В.,

час ухвалення рішення - 20.07.2021 року, 12:55 год.,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - 28.07.2021 року,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо переведення пенсії позивача з 20.08.2020 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697) у розмірі 3690,36 грн.; зобов'язання відповідача перевести позивача з 13.12.2019 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст. 86 Закону № 1697 у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20 та здійснити відповідні виплати пенсії з 13.12.2019 року по 01.04.2021 року, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 28.08.2020 року про відмову в перерахунку пенсії позивача. Зобов'язано відповідача перевести позивача з 13.12.2019 року на пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст. 86 Закону № 1697 у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20 та здійснити відповідні виплати пенсії з 13.12.2019 року по 31.03.2021 року, з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що отримання пенсії по втраті годувальника не передбачає права на перерахунок такої за спеціальним законом та з підстав, що надаються виключно працівникам прокуратури Крім того, позивач звернулась про переведення на пенсію по втраті годувальника у серпні 2020 року, а тому підстав для перерахунку пенсії з 13.12.2019 року немає підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що чоловік позивача ОСОБА_2 перебував на пенсійному обліку у відповідача та отримував пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 року в розмірі 85% середнього заробітку на посаді прокурора.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

В свою чергу, позивач перебувала на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.07.2008 року.

У зв'язку із смертю чоловіка, позивач у вересні 2019 року звернулась до відповідача про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, однак отримала відмову.

29.07.2020 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою, в якій просила дати їй письмову відповідь, на основі яких нормативно-правових актів їй відмовили у переоформленні пенсії по втраті годувальника.

Відповідачем листом від 12.08.2020 року № 1300-0227-8/63083 повідомлено позивача про те, що їй необхідно звернутись до Сокальського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) з документами для переведення з одного виду пенсії на інший.

20.08.2020 року позивач звернулася до Сокальського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою встановленого зразку про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ч. 19 ст. 86 Закону № 1697 та пакетом документів, в тому числі довідкою, виданою Прокуратурою Львівської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 18.08.2020 року № 18-1273 вих20.

На підставі поданої заяви про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника позивача згідно з рішенням № 913250147706 переведено 20.08.2020 року з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та проведено перерахунок пенсії за матеріалами пенсійної справи померлого чоловіка ОСОБА_2 .

Одночасно з рішенням про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.2, пославшись на відсутність підстав для такого перерахунку.

20.04.2021 року позивач звернулась до Львівської обласної прокуратури із заявою про видачу їй довідки про розмір заробітної плати її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що враховується для перерахунку пенсії по втраті годувальника, за відповідною посадою заступника прокурора м. Червонограда.

23.04.2021 року Львівською обласною прокуратурою видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 21-852 вих21 від 23.04.2021 року.

На підставі зазначеної довідки відповідачем з 01.04.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії по втраті годувальника.

Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача від 28.08.2020 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ч.19 ст. 86 Закону № 1697 у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20, за період з 13.12.2019 року по 01.04.2021 року, звернулась до суду.

Ст. 46 Конституції України кожному громадянину гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами ч. 1 ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затв. Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (п. 1.8).

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви (п. 1.9).

Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (дод. 3).

Суд першої інстанції зробив висновок, що оскільки позивач вперше звернулась до відповідача у вересні 2019 року, однак відповідачем жодних дій вчинено не було, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, суд дійшов висновку, що саме з 13.12.2019 року позивач мала право на переведення її на пенсію у зв'язку із втратою годувальника на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20.

Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції. Позивач в позовній заяві вказує, що зверталась за переведенням з одного виду пенсії на інший у вересні 2019 року, проте отримала відмову. Колегія суддів зазначає, що жодної заяви у вересні 2019 року позивачем подано не було, так як немає і відмови відповідача.

З необхідними документами та заявою, відповідно до приписів чинного законодавства, позивач звернулась 20.08.2020 року та саме з цієї дати її переведено на пенсію по втраті годувальника.

Таким чином, апеляційний суд не вбачає підстав для проведення перерахунку пенсії, призначеної позивачу, з 13.12.2019 року.

Щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20 апеляційний суд зазначає наступне.

Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 36 вищезазначеного Закону, члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Закон № 1697 є спеціальним та визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Цей Закон визначає лише умови пенсійного забезпечення прокурорів, в тому числі і право на пенсію у разі втрати годувальника та не регулює порядок призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, а також інші умови пенсійного забезпечення.

Ч. 19 ст. 86 Закону № 1697 передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Таким чином за сукупності встановлених обставин справи, позивач має право на перехід, за своїм бажанням і в порядку, що визначений законом, на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, як дружина померлого, для якої його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування та яка сама одержувала пенсію (за віком).

Відповідач зазначає, що чинне законодавство передбачає можливість проведення перерахунку лише тієї пенсії, яка призначена працівникам прокуратури. Тобто, норми Закону № 1697, що регулюють питання призначення пенсії по втраті годувальника та порядок перерахунку пенсії передбачають можливість проведення перерахунку пенсії призначеної виключно працівникам прокуратури. При цьому розмір пенсії прокурора або його заробітку не підлягає перерахунку після його смерті, якщо право на таку пенсію або заробіток годувальник не мав за життя, а тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

На момент призначення пенсії чоловіку позивачки законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру", на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Разом із тим, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульовано, водночас передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання вимог ст. 86 Закону № 1697 не були визначені умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Разом з тим, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Також Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7 р(II)/2019: ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Суд зауважує, на те, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника була передбачена п. 19 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, і наразі визначена ч. 19 ст. 86 Закону № 1697 на таких же умовах. Оскільки відсоток пенсії по втраті годувальника напряму залежить від середньомісячного заробітку померлого прокурора, то підвищення рівня заробітної плати діючих прокурорських працівників, породжує право на перерахунок, як пенсій, призначених колишнім працівникам прокуратури за вислугою років, так і пенсій за втратою таких годувальників.

Враховуючи вищенаведене, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697 на підставі Прокуратури Львівської області від 18.08.2020 року № 18-1273-вих.20, а тому рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії є протиправним.

Як зазначено судом вище, перерахунок пенсії позивачу необхідно провести з часу переведення її на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, тобто з 20.08.2020 року.

Відповідно до ч.4 ст. 317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне змінити резолютивну частину рішення суду, виключивши з неї абзац четвертий.

Керуючись ст.ст. 308,315,317,321,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року у справі № 380/5440/21 змінити, замінивши в абзаці третьому резолютивної частини рішення цифри «з 13.12.2019 року» на «з 20.08.2020 року».

В решті рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді М. П. Кушнерик

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 01 грудня 2021 року.