Справа № 354/1307/21
Провадження № 3/354/975/21
30 листопада 2021 року м.Яремче
Суддя Яремчанського міського суду Івано-Франківської області Ваврійчук Т.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 , -
за ч.5 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 вчинив вчинив порушення правил дорожнього руху, що спричинило створення аварійної обстановки, за наступних обставин.
03.09.2021 року о 14 год. 55 хв. громадянин ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки Dodge Journey, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на автодорозі Н-09 на перехресті з вул.Карпатська, в с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області при повороті ліворуч, не пропустив автомобіль марки Fiat Paolo, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що рухався в попутньому напрямку прямо, чим змусив водія різко гальмувати, щоб уникнути зіткнення та створив аварійну ситуацію.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.16.6 Правил Дорожнього руху України.
У судове засідання, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи належно повідомлявся, шляхом направлення повісток про виклик за вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення адресою, які повернуті до суду АТ «Укрпошта» із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
За таких обставин, враховуючи те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, будучи обізнаним про складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, що підтверджується його особистим підписом у протоколі про адміністративне правопорушення та розгляд справи у суді не вжив заходів для явки до суду, не подав письмових заперечень проти протоколу, суд приходить до переконання, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП. Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Із врахуванням положень ч.2 ст.268 КУпАП суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи - ст. 280 КУпАП.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями ст.ст.7, 254, 279 КУпАП визначено, що суд здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення та вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо неї.
У відповідності до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, зі змінами та доповненнями, передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також
Відповідно до п.10.1 Правил дорожнього руху України перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Відповідно до п.16.6 Правил дорожнього руху України повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: відомостями, які зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №122200 від 03.09.2021 року, відповідно до якого 03.09.2021 року о 14 год. 55 хв. громадянин ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки Dodge Journey, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на автодорозі Н-09 на перехресті з вул.Карпатська, в с. поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області при повороті ліворуч, не пропустив автомобіль Fiat Paolo, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що рухався в попутньому напрямку прямо, змусив водія різко гальмувати, щоб уникнути зіткнення, чим створив аварійну ситуацію; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 03.09.2021 року, згідно яких 03.09.2021 року, близько 14 год. 55 хв. він керував автомобілем Fiat Paolo, реєстраційний номер НОМЕР_2 , та рухався по Автодорозі Н-09 та наближаючись до перехрестя, яке регулюється дорожніми знаками та знаходячись на головній дорозі, йому довелося різко загальмувати та змінити напрям руху, оскільки із другорядної дороги перед його автомобілем виїхав автомобіль Dodge Journey, реєстраційний номер НОМЕР_1 , також в його автомобілі разом із ним їхала його дружина, яка злякалася та перебувала в шоковому стані.
Таким чином, дослідженими судом доказами підтверджується, що водій ОСОБА_1 перед зміною напрямку руху, маючи намір здійснити поворот ліворуч, не пересвідчився в тому, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, а саме не пропустивши автомобіль, який рухався в попутньому напрямку прямо, внаслідок чого водій даного транспортного засобу був змушений різко змінити напрямок руху з метою забезпечення власної безпеки та безпеки пасажирів, які перебували в салоні даного автомобіля.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП, тобто - порушення правил проїзду перехресть, що спричинило створення аварійної обстановки, а саме: примусило іншого учасника дорожнього руху різко змінити швидкість та напрямок руху для забезпечення особистої безпеки, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Накладаючи адміністративне стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу винного, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
У відповідності до вимог ст.40-1 КУпАП слід стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір у сумі 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 27, 33, 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.122 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 1445 (одна тисяча чотириста сорок п'ять) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України(ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя: Т. Л. Ваврійчук