Рішення від 30.11.2021 по справі 640/8306/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Київ № 640/8306/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшеннірозміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року в розмірі 100 % суми підвищення пенсії, з розрахунку 86 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії, виходячи з розміру посадового окладу - 9455,74 грн., окладу за військовим званням - 1 480, 00 грн., процентної надбавки за вислугу років - 5 467, 87 грн., визначеного Законом України № 2262-12 від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» із врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що пенсійним органом протиправно проведено виплату пенсії з розстроченням.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач також звернувся із заявою до пенсійного органу.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 18.03.2020р. № 4352-3804/П-02/8-2600/20 позивача повідомлено про те, що на виконання постанови КМУ № 103 управлінням проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення із відтермінуванням, а іншого законодавством не передбачено.

Позивач вважаючи протиправною відмову в перерахунку його пенсії та не виплати 100 % підвищення пенсії, звернувся до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.

Водночас, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.04.2021р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, було залишено без розгляду, з огляду на пропуск строку звернення до суду.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2021р. апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволена частково, ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2021р. скасована в частині залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії за період з 13 жовтня по 31 грудня 2019 року, а справа у відповідній частині направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.07.2021р. адміністративну справу №640/8306/20 прийнято до провадження судді Добрянської Я.І. для продовження розгляду в частині позовних вимог: визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшені розміру пенсії за рахунок виплати з 13.10.2019 року по 31.12.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб».

З огляду на вказане, судом надається правова оцінка позовним вимогами позивача виключно за період з 13.10.2019р. по 31.12.2019р.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 103.

Так, згідно із пунктом 2 постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач з 01.01.2018р. здійснював виплату позивачу пенсії з врахуванням 50% від суми підвищення, а у 2019 році здійснював виплату перерахованої пенсії з врахуванням 75% від суми підвищення.

Пункти 1 та 2 постанови № 103 були оскаржені до суду.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.

У зв'язку із визнанням протиправним та нечинним пункту 2 постанови № 103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019р. пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Враховуючи викладене, відповідач, виплачуючи з 05.03.2019р. перераховану пенсію позивача у розмірі 75% суми підвищення, діяв протиправно.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019р. у справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020р. та в постанові Верховного Суду від 13.04.2021р. у справі № 560/2720/19.

Разом з цим, 04.09.2019р. набрала чинності постанова № 804 згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Вказана постанова № 804 в спірний період була чинною, тому підлягала обов'язковому застосуванню.

З огляду на зазначене, оскільки позовні вимоги заявлені, коли вже набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019р. № 804 «Про Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова №804), якою запроваджено аналогічні обмеження виплати пенсії у 2019 році, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно), то на думку суду позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню за період з 05.03.2019р. по 03.09.2019р.

При цьому, суд наголошує на тому, що з 01.01.2020р. відсутні такі обмеження щодо поетапності виплати підвищення перерахованих пенсій, особам яким пенсія призначена згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Водночас, як зазначено вище, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.04.2021р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, було залишено без розгляду, з огляду на пропуск строку звернення до суду.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2021р. апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволена частково, ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2021р. скасована в частині залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії за період з 13 жовтня по 31 грудня 2019 року, а справа у відповідній частині направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.07.2021р. адміністративну справу №640/8306/20 прийнято до провадження судді Добрянської Я.І. для продовження розгляду в частині позовних вимог: визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшені розміру пенсії за рахунок виплати з 13.10.2019 року по 31.12.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб».

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення є безпідставною лише в період з 05.03.2019р. по 03.09.2019р. (включно), водночас з урахуванням висновків викладених в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2021р. у справі № 640/8306/20 позовні вимоги в межах строку звернення до суду пред'явлені позивачем лише за період з 13.10.2019р. по 31.12.2019р., який не охоплюється періодом, за який відповідачем проведено нарахування та виплату пенсію з порушенням.

З урахуванням наведеного та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст. 77, 122, 123, 139, 242, 243, 251, 255 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська