ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
з питань заміни сторони виконавчого провадження
30 листопада 2021 року м. Київ № 826/4285/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мамедової Ю.Т., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі виданого у адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Фармак" до Київської міської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва (далі - суд) 31 жовтня 2017 року в адміністративній справі №826/4285/16 позов Публічного акціонерного товариства "Фармак" (далі - позивач) до Київської міської митниці ДФС (також далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення задоволено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 жовтня 2017 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 22 квітня 2021 року постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 жовтня 2017 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року залишено без змін.
20 серпня 2021 року позивачу в адміністративній справі №826/4285/16 видано виконавчий лист.
В подальшому, представником позивача подано до суду письмову заяву про заміну боржника у виконавчому листі, а саме Київську міську митницю ДФС замінити на правонаступника Київську митницю (далі - подана заява).
В обґрунтування поданої заяви представником позивача зазначено, що Київська митниця Держмитслужби є правонаступником реорганізованої Київської міської митниці ДФС.
Розгляд та вирішення поданої заяви призначено до судового розгляду у судове засідання.
У відповідне судове засідання представники сторін не прибули хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, судом вирішено продовжити розгляд поданої заяви у порядку письмового провадження.
Розглянувши подану заяву суд встановив наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №858 від 02.10.2019 року утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, зокрема утворено Київську митницю Держмитслужби шляхом реорганізації Житомирської митниці ДФС, Київської митниці ДФС, Київської міської митниці ДФС, Черкаської митниці ДФС.
Встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Розпорядженням від 04.12.2019р. №1217-р "Питання Державної митної служби" погоджена пропозиція Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 8 грудня 2019 р. Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Відповідно до наказу Київської митниці Держмитслужби від 06.12.2019 року №7 розпочато діяльність структурних підрозділів Київської митниці Держмитслужби 08.12.2019р.
В подальшому 30.09.2020р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби», пунктом 1 якої передбачено спосіб реорганізації територіальних органів Державної митної служби, зокрема, Київської митниці Держмитслужби, шляхом приєднання до Державної митної служби (створення єдиної юридичної особи).
Відповідно до п. 2 вказаної Постанови, територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Наказом Держмитслужби від 19.10.2020р. №460 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів" утворено Київську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України".
Згідно з наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 року №472 "Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи» митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України з 00 год. 00 хв. 01.07.2021 розпочато здійснення функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.
Таким чином, Київська митниця, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України розпочала свою діяльність з 01.07.2021р. При цьому, Київська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення, що також підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, до реєстру внесено запис про реєстрацію Київської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України.
Отже, Київська митниця, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України є правонаступником Київської міської митниці ДФС .
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої заяви та, як наслідок наявність підстав для її задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 379 КАС України, суд -
1. Задовольнити заяву представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі.
2. Замінити боржника у виконавчому листі №826/4285/16 виданому Окружним адміністративним судом міста Києва 20 серпня 2021 року з Київської міської митниці ДФС (03124, м. Київ, бульвар Гавела Вацлава, 8-А); код ЄДРПОУ: 39422888) на правонаступника - Київську митницю (03124, м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, 8-А, код ЄДРПОУ: 43997555), як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г; код ЄДРПОУ: 43115923).
Ухвалу може бути оскаржено.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Мамедова Ю.Т.