ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 листопада 2021 року м. Київ №640/1661/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, оформлене листом від 22.07.2020 №2600-0303-8/100831;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2020 з додержанням вимог рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991р.) та ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (2014р.) перерахунок та виплату раніше призначено пенсії у розмірі 90% від суми усіх складових заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1133зп, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, з виплатою різниці в пенсії за минулий час однією сумою разовим платежем.
Підстави позову: - позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020; - позивач отримав нову довідку про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії і звернувся до відповідача щодо її перерахунку; - відповідач не провів перерахунок, повідомивши про його недоцільність, оскільки розмір пенсії у такому випадку зменшиться до 16380 грн. (обмежений максимальним розміром); - вважає відмову відповідача протиправною, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосовуватися норма ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991р.), що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії; - обмеження пенсії максимальним розміром не застосовується до позивача, якому пенсію призначено у 2003р.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову з таких підстав: - на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії положення ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991р.) втратили чинність, тому не підлягають застосуванню; - позивач отримує пенсію у розмірі 17098,93 грн., але після прийняття рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 перерахунок пенсій здійснюється відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (2014р.), яка передбачає обмеження пенсії максимальним розміром, тому проведення перерахунку пенсії на підставі поданої позивачем довідки призведе до зменшення його пенсії до 16380 грн.; - проведення перерахунку пенсії у розмірі 90% заробітної плати не відповідає вимогам ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (2014р.); крім того, відповідачем не вирішувалось питання про перерахунок пенсії та відсоткове значення її розміру; - позивач просить провести перерахунок пенсії з 01.04.2020, але із заявою звернувся 09.07.2020 з довідкою від 04.06.2020, тому підстав для перерахунку з 26.03.2020 не має; - перерахунок пенсії у відповідному розмірі є дискреційними повноваженнями відповідача.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив таке: - призначення і перерахунок пенсії не є тотожними діями, тому при перерахунку пенсії зберігається її відсоткове значення, обчислене при призначенні пенсії; - застосування обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на позивача, якому пенсія призначена у 2003р.; - відповідач заперечує наявність підстав для перерахунку пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати, тому в цій частині наявний спір; - вимоги позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
Позивач подав додаткові письмові пояснення, в яких зазначив, що у особливий період обмеження максимальним розміром не застосовуються до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах, у т.ч. в органах військової прокуратури.
Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 02.09.2003 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (1991р.).
Офісом Генерального прокурора видано позивачу довідку від 04.06.2020 №21-1133зп про те, що відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою заступника Головного військового прокурора станом на 26.03.2020 становить 99638,87 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 09.07.2020 про перерахунок пенсії.
Листом від 22.07.2020 №2600-0303-8/100831 відповідач повідомив про відмову у перера-хунку пенсії, оскільки у разі проведення з 01.04.2020 перерахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (2014р.) розмір пенсії зменшиться з 17098,93 грн., який обчислений відповідно до рішення суду, до 16380 грн. (із обмеженням максимальним розміром).
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахун-ку позивачу пенсії за вислугу років, призначеної згідно із ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789) після прийняття Конституційним Судом України рішень від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 у розмірі, визначеному ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697), і обмеження пенсії максимальним розміром.
Справа є типовою, при вирішенні якої слід застосовувати рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, яке набрало законної сили 20.01.2021.
У вказаному рішенні Верховний Суд дійшов таких висновків:
- з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789 або Закону №1697 мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 (п.п. 54, 68);
- безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі положень ст. 50-1 Закону №1789 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема ст. 86 Закону №1697 (п. 67);
- вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє) (п. 68).
Так, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019:
1) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697 (зі змінами), яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
2) положення ч. 12 ст. 86 Закону №1697 (зі змінами), визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
3) установлено такий порядок виконання цього Рішення: - ч. 20 ст. 86 Закону №1697 (зі змінами) не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - ч. 20 ст. 86 Закону №1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення п. 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст. 81 Закону №1697 зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Враховуючи висновок Верховного Суду у п.п. 54, 68 вказаного рішення та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 і від 26.03.2020 №6-р/2020 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2020 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури. Таке право позивача відповідачем не заперечується.
При перерахунку пенсії підлягає застосуванню ч. 20 ст. 86 Закону №1697 у попередній редакції, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, а вимога позивача про перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону №1789 є безпідставною.
При цьому відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії згідно з ч. 2 ст. 86 Закону №1697, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Суд зважає на висновки Верховного Суду у постанові від 29.04.2020 №490/5366/16-а про те, що під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до вислуги років, є незмінним.
Відмова у здійсненні перерахунку пенсії позивачу обґрунтована лише недоцільністю такого перерахунку з огляду на зменшення розміру пенсії з 17098,93 грн. до 16380 грн., що відповідає максимальному розміру пенсії (10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність) станом на 01.04.2020.
Оспорювана відмова у частині перерахунку пенсії не містить правових підстав її прийняття і не відповідає висновкам Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20, тому вимоги позивача у частині визнання оспорюваної відмови протиправною і зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2020 у розмірі 90% заробітної плати (грошового забезпечення), зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1133зп, необхідно задовлнити.
Вимога про зобов'язання відповідача здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, з виплатою різниці в пенсії за минулий час однією сумою разовим платежем, не підлягає задоволенню, зважаючи на таке.
Згідно із ст. 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахо-ваних), серед інших, відповідно до Закону №1789 не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом (абз. 1).
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом (абз. 2).
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (абз. 3).
Правовідносини щодо обмеження максимального розміру пенсії вже були предметом розгляду у Верховному Суді. У постанові від 24.06.2020 у справі №580/234/19 Верховний Суд сформував наступні правові висновки, щодо застосування положень Закону №3668.
Тлумачення п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 в контексті розмежування пенсіонерів на дві категорії:
1) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01.10.2011 і розмір якої перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений Законом №3668,
2) яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) була встановлена до 01.10.2011, але розмір якої не перевищував максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, може призвести до порушення принципів рівності й справедливості, спотворення розуміння сутності обов'язку держави щодо гарантування права застрахованих осіб на пенсію.
Виокремлення осіб другої вказаної групи, без застосування до них положень п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668, може призвести до здійснення їм подальших перерахунків (підвищень, індексацій, тощо) пенсій з можливим перевищенням встановленого ст. 2 даного Закону обмеження максимального розміру пенсії, що ставить у нерівне становище з пенсіонерами першої виділеної вище групи.
Такий підхід відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06.09.2012 №5207-VI вважається непрямою дискримі-нацією - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними (п. 41);
З часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст. 2 Закону №3668).
Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у ст. 2 Закону №3668, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Як вбачається зі встановлених по справі обставин, лише починаючи з 01.03.2018 внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір перевищив максимальний.
Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч. 1 ст. 2 Закону №3668, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (п. 42).
Цей висновок підтримано Верховним Судом у постановах від 05.11.2020 №440/2423/19, від 10.12.2020 №580/492/19, від 27.01.2021 №344/1326/17, від 21.05.2021 №347/2083/16 та ін.
На час розгляду цієї справи Верховний Суд чи Велика Палата Верховного Суду не відступали від цих висновків, тому такі висновки відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України є обов'язкові для врахування судом при розгляді цієї справи.
У справі, яка розглядається, судом встановлено, що розмір отримуваної позивачем пенсії становить 17098,93 грн., який перевищує встановлену Законом №3668 максимальну величину. При цьому відповідач не обмежував пенсію позивача максимальним розміром, оскільки її перерахунок і виплата проводиться відповідно до рішення суду.
Оскільки пенсія позивачу призначена на підставі Закону №1789, який зазначений у ст. 2 Закону №3668, і таке перевищення стало результатом перерахунку пенсії позивача у період дії загальної норми ч. 1 ст. 2 Закону №3668, то згідно з висновками Верховного Суду на позивача поширюються положення цього Закону, у т.ч. щодо обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
За таких обставин і правового регулювання, перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки про заробітну плату не має наслідком виплату пенсії у більшому розмірі. Згідно з абз. 3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668 пенсія має виплачуватись в раніше встановленому розмірі (17098,93 грн.). З урахуванням висновку Верховного Суду у п. 43 постанови від 24.06.2020 №580/234/19 виплата позивачу пенсії у попередньому розмірі не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав та/або позбавленням її права на соціальний (пенсійний) захист.
Твердження позивача про те, що встановлені обмеження щодо виплати пенсії не засто-совуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у т.ч. в органах військової прокуратури, спростовуються наявною у справі копією наказу Генеральної прокуратури України від 04.11.2019 №927-вк, згідно з яким позивач звільнений з 15.11.2019 з військової служби, виключений із списків особового складу Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України та усіх видів забезпечення.
Інших доказів проходження військової служби або перебування на посаді в органах військової прокуратури станом на час виникнення спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії з 01.04.2020 і вирішення справи судом, позивач до суду не надав і про їх наявність не повідомив.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Згідно із ст. 139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем у сумі 908,00 грн., підлягає стягненню з відповідача у сумі 454,00 грн., пропорційно розміру задоволених вимог. Інших судових витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлену листом від 22.07.2020 №2600-0303-8/100831.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2020 у розмірі 90 відсотків заробітної плати зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.06.2020 №21-1133зп.
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві на користь ОСОБА_1 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко