Ухвала від 01.12.2021 по справі 620/13958/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про забезпечення позову

01 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/13958/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, в порядку письмового провадження, заяву Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» про забезпечення позову у справі №620/13958/21 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Завод «Будмаш» звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96, винесену уповноваженою особою Управління Держпраці у Чернігівській області.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що спірна постанова відповідача є протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, тому підлягає скасуванню. В прохальній частині позовної заяви заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін в судове засідання та подано клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, - ТОВ «АФТ ГРУП України», оскільки рішення у справі може вплинути на права та обов'язки останнього.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 23.10.2021 у задоволенні клопотань Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» про розгляд справи №620/13958/21 за правилами загального позовного провадження та залучення третьої особи відмовлено; прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачам для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; витребувано у відповідача копії усіх документів, що стосуються предмету позову, засвідчені належним чином.

Відповідачем, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, обґрунтоване тим, що характер спірних правовідносин, предмет та спосіб доказування у справі, який не можливо замінити іншими доказами, окрім свідчення свідків, а також враховуючи складність даної справи, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи наявні підстави для переходу до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 19.11.2021 клопотання Управління Держпраці у Чернігівській області про розгляд справи №620/13958/21 за правилами загального позовного провадження задоволено; ухвалено провести розгляд справи №620/13958/21 за правилами загального позовного провадження.

30.11.2021 до суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» про забезпечення позову, в якій останній просить вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96 та зупинення стягнення на підставі постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96, що здійснюється Шевченківським відділом Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у виконавчому провадженні №67614758.

Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що постановою Шевченківського відділу Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрито виконавче провадження №67614758 про примусове стягнення з позивача накладеного штрафу. Без вжиття заходів забезпечення позову захист прав позивача та її законних інтересів може стати неможливим, а для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль. Крім того зазначає про очевидність ознак протиправності оскаржуваного рішення.

Розгляд поданої заяви про забезпечення адміністративного позову здійснюється, на підставі частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, без повідомлення учасників справи.

Визначаючись щодо наявності правових підстав для вжиття заходів забезпечення позову у даній адміністративній справі, суд враховує таке.

Підстави забезпечення позову визначені статтею 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Так відповідно до частини 1 статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

В розумінні наведеної норми КАС України при вирішенні питання про забезпечення позову суд має надати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням наступних критеріїв: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу.

Аналіз змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити позов лише за наявності двох обов'язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень Шевченківським відділом Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрито виконавче провадження №67614758 відносно Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» за постановою Управління Держпраці у Чернігівській області про примусове стягнення коштів на користь держави.

У свою чергу Законом України від 02.06.2016 №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

При вирішенні заяви суд виходить з того, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (частина 4 статті 150 КАС України).

Закон №1404-VIII також не містить механізму зупинення виконання оскаржуваної постанови до розгляду спору судом.

Пунктом 2 частини 1 статті 34 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.

Суд враховує, що правомірність винесення Управлінням Держпраці у Чернігівській області постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96 щодо стягнення з Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» на користь держави штрафу у розмірі 600000,00 грн досліджується судом у даній справі. Сам по собі факт оскарження вказаної постанови в судовому порядку не зупинив її виконання.

Враховуючи винесення Шевченківським відділом Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) постанови про відкриття виконавчого провадження №67614758 щодо стягнення штрафу у розмірі 600000,00 грн, суд дійшов висновку, що у разі встановлення, за результатами розгляду даної адміністративної справи, протиправності оскаржуваної постанови і задоволення позовних вимог про її скасування, позивачу доведеться докласти зусиль і витрат, щоб відновити свої права та повернути своє майно (кошти), на яке може бути звернено стягнення.

Разом з тим суд враховує, що право власності має фундаментальний характер, захищається згідно з нормами національного законодавства з урахуванням принципів статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка, згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», застосовується судами як джерело права.

Держави-учасниці Конвенції зобов'язані поважати право кожного на мирне володіння своїм майном та гарантувати його захист передусім на національному рівні.

Складовою захисту права особи на мирне володіння своїм майном, гарантованого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, є превентивні способи захисту права власності. Превентивний захист права власності допускається в разі існування загрози порушення права, яка має носити реальний характер і бути доведена в кожному конкретному випадку.

Аналізуючи вищевикладене, оскільки забезпечення позову є складовою комплексу заходів, спрямованих на охорону публічно-правового та матеріально-правового інтересу позивача, суд дійшов висновку, що у даному випадку невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача та ускладнить їх відновлення, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.

Статтею 151 КАС України передбачено види забезпечення позову.

Так позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

При вирішенні питання щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд оцінив, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти, та дійшов висновку, що вжиття вказаних заходів забезпечення адміністративного позову буде мати наслідком виключно збереження існуючого становища до розгляду справи по суті. Водночас невжиття таких заходів, очевидно, може призвести до того, що для їх відновлення позивачу необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Зважаючи на той факт, що подання позову та відкриття провадження у справі не зупиняє виконання постанови Управління Держпраці у Чернігівській області, а також на подані позивачем докази, що підтверджують вчинення відповідачем дій з примусового виконання оскаржуваної у даній адміністративній справі постанови, суд вважає достатнім та співмірним для захисту прав позивача від можливих порушень задовольнити заяву Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96 та стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96 щодо накладення на Приватне акціонерне товариство «Завод «Будмаш» штрафу у розмірі 600000,00 грн, яка перебуває на виконанні Шевченківського відділу Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), виконавче провадження №67614758, до набрання законної сили рішення суду у справі №620/13958/21 за позовом Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення.

Керуючись статтями 150 - 154, 156, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» про забезпечення позову у справі №620/13958/21 - задовольнити повністю.

Зупинити дію постанови про накладення на Приватне акціонерне товариство «Завод «Будмаш» штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96.

Зупинити стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 17.09.2021 №25-03-011/0644/96 щодо накладення на Приватне акціонерне товариство «Завод «Будмаш» штрафу у розмірі 600000,00 грн, яка перебуває на виконанні Шевченківського відділу Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), виконавче провадження №67614758, до набрання законної сили рішення суду у справі №620/13958/21 за позовом Приватного акціонерного товариства «Завод «Будмаш» до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження (частина 1 статті 156 КАС України).

Ухвала набирає законної сили в строк та порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України в апеляційному порядку може бути оскаржена ухвала про забезпечення позову.

Ухвала суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Падій