Рішення від 01.12.2021 по справі 620/13013/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/13013/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Корюківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації речового права - права власності на земельну ділянку площею 2,66 га, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283, розташованої на території Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області, номер запису про право власності 25005362.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що фактично існує подвійна реєстрація права власності на земельну ділянку площею 2,66 га, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283 за її померлим батьком ОСОБА_3 . Вказує, що зазначена помилка не дає можливості їй належним чином оформити свої спадкові права на вказану земельну ділянку.

Відповідач надіслав заяву, в якій просив справу розглянути за наявними в справі матеріалами, при розгляді справи поклався на розсуд суду.

Третя особа подала заяву, в якій просила задовольнити позов в повному обсязі.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 01.11.2021 було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 ; ухвалою суду від 01.12.2021 було замінено відповідача, Менську районну державну адміністрацію, на її правонаступника - Корюківську районну державну адміністрацію.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

На праві приватної власності ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 2,66 га, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283 (а.с. 10-14).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 22.05.2020 (а.с. 8).

11.08.2020 приватним нотаріусом Прокоф'євою О.М. заведена спадкова справа за № 66246782 у спадковому реєстрі, № 28/2020 у нотаріуса, до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , до складу спадкоємців якої увійшли ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 9, 27).

Так, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 272311900 від 28.08.2021 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відносно об'єкта нерухомого майна, земельної ділянки площею 2,66 га, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283, наявні два актуальні записи про право власності, а саме (а.с. 11-12):

- № 25005287: Тип права власності: Право власності; Дата, час державної реєстрації: 20.02.2018 11:08:11; Державний реєстратор: Скрипка Тетяна Ігорівна, Менська районна державна адміністрація, Чернігівська обл.; Підстава для державної реєстрації: державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ІІІ-ЧН № 020910, видавник: Менська районна державна адміністрація Чернігівської обл.; Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 39859320 від 26.02.2018 10:12:03, ОСОБА_4 , Менська районна державна адміністрація, Чернігівська обл.; Форма власності: приватна; Розмір частки: 1; Власники: ОСОБА_3 ;

- № 25005362: Тип права власності: Право власності; Дата, час державної реєстрації: 20.02.2018 11:08:11; Державний реєстратор: Скрипка Тетяна Ігорівна, Менська районна державна адміністрація, Чернігівська обл.; Підстава для державної реєстрації: державний акт на право власності на земельну ділянку, серія та номер: ІІІ-ЧН № 020910, видавник: Менська районна державна адміністрація Чернігівської обл.; Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 39859320 від 26.02.2018 10:12:03, Скрипка Тетяна Ігорівна, Менська районна державна адміністрація, Чернігівська обл.; Форма власності: приватна; Розмір частки: 1; Власники: ОСОБА_3 .

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав (далі - Закон).

Згідно пункту 1 частини першої статті 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону державній реєстрації прав підлягають право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва.

Частина перша статті 12 Закону встановлює, що Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про зареєстровані права власності на об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав.

Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії (частина друга статті 12 Закону).

Згідно частини першої статті 13 Закону Державний реєстр прав складається з розділів, спеціального розділу, бази даних заяв та реєстраційних справ в електронній формі. Невід'ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав є Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний реєстр заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державний реєстр іпотек.

Частини друга та третя статті 13 Закону передбачають, що на кожний об'єкт нерухомого майна під час проведення державної реєстрації права власності на нього вперше у Державному реєстрі прав відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа, присвоюється реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна. Розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, що містять відомості про: 1) нерухоме майно та його ціну (вартість) (у тому числі ідентифікатор об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта) в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва - для об'єктів нерухомого майна, яким присвоєно ідентифікатор до реєстрації відповідного речового права); 2) право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права; 3) інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, а також ціну (вартість) таких речових прав чи розмір плати за користування чужим нерухомим майном; 4) обтяження речових прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих обтяжень. Відомостями про земельну ділянку, що вносяться до Державного реєстру прав, є відомості про її кадастровий номер.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.

Так, судом було встановлено, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Менської районної державної адміністрації Скрипкою Т.І. було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обов'язків № 39859320 від 26.02.2018, яким вирішено провести державну реєстрацію на земельну ділянку кадастровий номер 7423086700:05:000:0283 за суб'єктом: ОСОБА_3 (а.с. 43).

Водночас, на підставі вказаного рішення державним реєстратором до Державного реєстру прав за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1494340674230 внесено два окремі записи про право власності № 25005287 та № 25005362, згідно яких фактично здійснена подвійна реєстрація одного й того ж об'єкту нерухомого майна, земельної ділянки, за одним і тим же власником, що суперечить положенням Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та створює перешкоди позивачеві у реалізації права на спадкове майно.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування запису про право власності № 25005362 відносно об'єкта нерухомого майна за реєстраційним номером 1494340674230, земельної ділянки площею 2,66 га, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283, розташованої на території Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області.

Щодо позовної вимоги про скасування державної реєстрації речового права - права власності на земельну ділянку, то суд зазначає, що у даній справі не є спірним державна реєстрація речового права - права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283, а рішення про державну реєстрацію прав та їх обов'язків № 39859320 від 26.02.2018 не оскаржується позивачем, у зв'язку з чим права позивача захищені шляхом визнання протиправним та скасування запису про право власності № 25005362, що помилково був внесений до Державного реєстру прав.

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Корюківської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Корюківської районної державної адміністрації (вул. Шевченка, 60, м. Корюківка, 15300, код ЄДРПОУ 04061926), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) про скасування державної реєстрації задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати запис про право власності № 25005362 відносно об'єкта нерухомого майна за реєстраційним номером 1494340674230, земельної ділянки площею 2,66 га, кадастровий номер 7423086700:05:000:0283, розташованої на території Миколаївської сільської ради Менського району Чернігівської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Корюківської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.12.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна