Рішення від 01.12.2021 по справі 620/13066/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/13066/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення позивачу пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 10.03.2021 № 9/27, а також щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.04.2019 75% суми підвищення пенсії; зобов'язання відповідача провести позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки від 10.03.2021 № 9/27 в розмірі 80% грошового забезпечення та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки протиправно зменшено відсоткове значення розміру пенсії з 80% до 70% та розмір пенсії за рахунок виплати 75 % суми підвищення пенсії.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки під час перерахунку позивачу пенсії, її основний розмір був обчислений у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 по справі № 2540/3252/18 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/77244774) позов ОСОБА_1 було задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80% грошового забезпечення з 1 січня 2018 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 по справі № 620/5575/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98837698) позов ОСОБА_1 було задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 06.08.2020 № 9/104 про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.04.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 06.08.2020 № 9/104, станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 16.08.2021 було виправлено описку, допущену в резолютивній частині рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.08.2021, правильно зазначивши: «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 10.03.2021 № 9/27 про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.04.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 10.03.2021 № 9/27, станом на 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум».

Відповідачем проведено позивачу на виконання вказаного рішення суду перерахунок пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, згідно якого розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав 18884,48 грн., основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення, підсумок пенсії (виплата в повному обсязі на виконання рішення суду) - 13219,14 грн.

Не погоджуючись з відсотковим розміром пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до статті 13 Закону та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З зазначених норм випливає, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Як вже зазначалося судом, рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 по справі № 2540/3252/18 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/77244774) позов ОСОБА_1 було задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80% грошового забезпечення з 1 січня 2018 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина четверта статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, факти, встановлені вищенаведеним судовим рішенням, не потребують доказуванню.

При вказаних обставинах, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зміни позивачу розміру пенсії з 80% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 80% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019; зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.04.2019 75% суми підвищення пенсії; зобов'язання відповідача провести позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, то суд зазначає, що спору щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.04.2019 75% суми підвищення пенсії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Так, згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії з 01.04.2019 виплата пенсії позивачу здійснюється в повному розмірі на виконання рішення суду, тобто з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні перерахунку пенсії згідно нової довідки Управління Служби безпеки України в Чернігівській області від 10.03.2021 № 9/27 порушені.

Суд зазначає, що судовому захисту підлягають тільки порушені права чи інтереси особи, а тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 681,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 681,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01.12.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна