01 грудня 2021 року Справа № 580/1864/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в спрощеному письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за її позовом до Департаменту культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення,
У Черкаський окружний адміністративний суд звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Департаменту культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації (18001, м.Черкаси, б-р. Шевченка, буд.185; код ЄДРПОУ 40270297) (далі - відповідач) з позовом про визнання протиправним і скасування наказу від 07.12.2018 “Про звільнення ОСОБА_1 ”.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 позов задоволено повністю.
19.11.2021 позивач подала до суду заяву вх.№45650/21, в якій просила замінити відповідача у виконавчому провадженні, оскільки він змінив найменування у зв'язку з реорганізацією на Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Заява).
Ухвалою від 22.11.2021 суд прийняв до розгляду Заяву та для її вирішення призначив судове засідання на 01 грудня 2021 року о 12 год. 00 хв, у яке не прибула жодна із сторін.
Ознайомившись із матеріалами позову, оцінивши доводи Заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Пунктом 2 частини 3 ст.44 КАС України передбачено, що учасники справи мають, зокрема, брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом.
Отже, неприбуття учасників справи не є перешкодою для подальшого розгляду Заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Згідно з ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч.3 вказаної статі ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд врахував, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 у адміністративній справі №580/1864/19, що набрало законної сили 16.06.2020, позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасовано наказ відповідача від 07.12.2018 №52-К “Про звільнення ОСОБА_1 ” Присуджено стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачав понесені нею судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
На виконання рішення Черкаський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №580/1864/19.
Обов'язковість виконання судових рішень закріплена ст.129 Конституції України та ч.1 ст.370 КАС України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відтак рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії, встановлені законом, для його виконання.
Суд врахував, що на дату вирішення спору розпорядженням Черкаської ОДА від 28.02.2017 №100 "Про зміни у структурі обласної державної адміністрації" серед іншого змінено найменування юридичної особи - Управління культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської ОДА на Департамент культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської ОДА. Наказом відповідача від 20.06.2017 №77 затверджено структуру вказаного Департаменту, склад за посадами та чисельність.
У мотивувальній частині рішення суд зазначив, що департамент є ширшим від управління за структурою і штатною чисельністю. Дослідивши штатні розписи відповідача та Управління, в якому працювала позивач, суд дійшов висновку, що Управління було реорганізовано. Департамент не мав структурних підрозділів і посад, на якій працювала до 11.04.2017, обліковувалася у табелях робочого часу протягом 2018року та звільнена спірним наказом позивач.
Із розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 28.02.2020 №127 «Про внесення змін до розпорядження обласної державної адміністрації від 28.03.2017 №136» суд встановив.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", враховуючи розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 13.02.2020 №95 "Про зміни у структурі Черкаської обласної державної адміністрації":
І. Внесено до розпорядження обласної державної адміністрації від 28.03.2017 №136 "Про затвердження Положення про Департамент культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації" (далі - розпорядження) такі зміни:
1) у назві та тексті розпорядження слова "Департамент культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації" замінити словами, "Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації";
2) Положення про Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням, викласти в новій редакції, що додається (далі - Положення).
ІІ. Визнано таким, що втратило чинність, розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 19.11.2018 №901 "Про внесення змін до Положення про Департамент культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації".
Відповідно до п.1 Положення управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Управління) є структурним підрозділом Черкаської обласної державної адміністрації (далі - облдержадміністрація), що утворюється головою облдержадміністрації і в межах області забезпечує виконання покладених на нього завдань.
Згідно з п.2 Положення управління підпорядковане голові облдержадміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Міністерству культури, молоді та спорту України.
Відповідно до п.4 Положення основними завданнями Управління є
1) забезпечення:
реалізації державної політики на території області у сферах культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, кінематографії, відновлення та збереження національної пам'яті, міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин;
вільного розвитку культурно-мистецьких процесів;
функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя;
доступності усіх видів культурних послуг і культурної діяльності для кожного громадянина України.
2) сприяння:
загальнонаціональній культурній консолідації суспільства, формуванню цілісного культурно-інформаційного простору, захисту та просуванню високоякісного різноманітного національного культурного продукту;
гармонізації міжконфесійних та міжнаціональних відносин;
відродженню та розвитку традицій і культури української нації, етнічної, культурної та мовної самобутності національних меншин;
збереженню та захисту нематеріальної культурної спадщини;
збереженню та відродженню осередків традиційної народної творчості, художніх промислів та ремесел;
діяльності творчих спілок, що функціонують у сферах культури і мистецтв.
Вказані завдання відповідають завданням, якими керувався у своїй діяльності первинний відповідач.
Із даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд встановив, що код ЄДРПОУ 40270297, зазначений як код ЄДРПОУ первинного відповідача, відповідає юридичній особі з повним найменуванням "УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ ТА ОХОРОНИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ".
Отже, функції державного органу, що є первинним боржником (відповідачем), передані вказаному державному органу.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що доводи Заяви про наявність підстав для заміни первинного боржника правонаступником обґрунтовані.
Щодо виправлення описки у виконавчому листі суд врахував.
Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Виконавчі листи викладаються в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення відповідних форм процесуальних документів, передбачених Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, і підписуються електронним цифровим підписом судді (в разі колегіального розгляду - електронними цифровими підписами всіх суддів, які входять до складу колегії).
Відповідно до Розділу XIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону України від 21 квітня 1999 № 606-ХІV “Про виконавче провадження” за судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно та яке підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, чи прокурора, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, видається один виконавчий лист.
Згідно з ч.1 ст.374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд врахував, що виконавчий лист виданий у справі за резолютивною частиною рішення. Описок та очевидних арифметичних помилок суд при видачі виконавчого листа не допустив. Тому відсутні підстави для виправлення описки у виконавчому листі. Отже в цій частині Заява не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-20, 44-48, 72-80, 259-263, 295, 373-374, 379 КАС України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (вх.№45650/21) задовольнити частково.
Допустити заміну сторони виконавчого провадження правонаступником, а саме первинного боржника - Департамент культури та взаємозв'язків з громадськістю Черкаської обласної державної адміністрації (18001, м.Черкаси, б-р. Шевченка, буд.185; код ЄДРПОУ 40270297) на його процесуального правонаступника - УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ ТА ОХОРОНИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ( 18001, Черкаська обл., місто Черкаси, БУЛЬВАР ШЕВЧЕНКА, будинок 185; код ЄДРПОУ 40270297).
У задоволенні іншої частини заяви відмовити.
2. Копію ухвали направити учасникам спору.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Ухвала постановлена, складена в повному обсязі та підписана 01.12.2021.