01 грудня 2021 року справа № 580/4624/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Косаковського В.О. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
05.07.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Косаковського В.О. (88017, м.Ужгород, вул.Загорська, 19/3, А.С.63) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах після досягнення віку 55 років;
зобов'язання відповідача врахувати трудовий стаж на роботі зі шкідливими та важкими умовами праці за списком №2, з якого обраховується пенсія позивачу, з 24.07.2006 до 24.07.2011 за період роботи у Чорнобаївській районній державній лікарні ветеринарної медицини, призначити та нарахувати пенсію за віком після досягнення віку 55 років з моменту виникнення такого права, а саме з 11.10.2020.
В обґрунтування зазначив, що позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою щодо призначення пенсії за віком. Відповідач в порушення норм закону відмовив у такому перерахунку, зазначивши про відсутність необхідного пільгового стажу (10 років). Відсутність пільгового стажу зумовлено не підтвердженням атестації робочого місця від 24.07.2006 до 24.07.2011, відсутністю оригіналу відповідного наказу.
12.07.2021 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене письмове провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
03.08.2021 на адресу суду надійшов відзив відповідача з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Вказує, що під час перевірки стажу позивача за період роботи з 26.07.1990 до 18.03.2019 встановлено відсутність наказу про результати атестації робочих місць за період з 2006 до 2011 року в Чорнобаївській ЦРЛ. Отже, пільговий стаж не підтверджений первинними документами. Позивач отримає право на призначення пенсії на пільгових умовах після досягнення 52років з 28.05.2024 за наявності страхового стажу не менше 20 років.
06.08.2021 суд постановив ухвалу про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Великої Палати Верховного Суду в зразковій адміністративній справі №360/3611/20.
У зв'язку з усуненням підстав для зупинення суд постановив 03.11.2021 ухвалу про поновлення провадження та продовжив судовий розгляд справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Згідно з відомостями паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт.Чорнобай Черкаської області.
Трудовою книжкою НОМЕР_3 підтверджується, що розпочала трудову діяльність з 09.03.1988 у Чорнобаївській станції по боротьбі з хворобами тварин (запис №1). З 13.04.1988 звільнена з посади у зв'язку з переведенням на роботу в Чорнобаївський філіал «Прогрес» Черкаського племоб'єднання (запис №2). 14.03.1988 - зарахована на посаду лаборанта Золотоніського госпрозрахункового відділу Чорнобаївського спеціалізованого філіалу (запис №3). З 26.07.1990 переведена у Чорнобаївську ветеринарну лабораторію на підставі наказу №16 від 26.07.1990 (записи №4-5). 16.10.2002 на підставі висновків атестаційної комісії їй присвоєно лаборанта І категорії наказом №48 від 16.10.2002 (запис №6). З 06.01.2018 переведена до Чорнобаївської державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі наказу №2 від 06.01.2018 (запис №7), на якій пропрацювала до 18.03.2019 (запис №8). З 19.03.2019 прийнята на посаду завідуючого відділу лікарської ветеринарної медицини (запис №9).
05.01.2021 позивачка звернулася до відповідача заявою, в якій просила призначити пенсію за віком на пільгових умовах (списком №2). До неї додала копії: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, паспорта, трудової книжки, дипломів, довідки про зміну назви організації та про заробітну плату (з 01.07.2000 до дати звернення), а також що визначають право на пенсію на пільгових умовах, свідоцтва про народження дитини та про шлюб.
16.02.2021 на запит позивача від 10.02.2021 Управління Держпраці у Черкаській області направило їй копії висновків експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та правильності застосування Списку №1 і 2 в Чорнобаївській районній державній лабораторії ветеринарної медицини №122 від 25.07.2006.
02.03.2021 відповідач виніс рішення №232550001726 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (10років).
Тому позивачка звернулася в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Для єдності умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих 5 листопада 1991 року Верховна Рада України ухвалила закон №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII).
Статтею 2 вказаного Закону передбачено види державних пенсій: трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.
Згідно зі ст.12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах передбачені в ст.13 зазначеного Закону.
Оскільки позивачка зверталася у спірних правовідносинах до відповідача з метою призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, суд урахував.
Відповідно до пункту «б» ч.1 ст.13 Закону №1788-XII працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Водночас принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій регулює закон України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). Питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників врегульоване в ст.114.
Зокрема, відповідно до частини першої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Вказані вище норми чинні у зв'язку з ухваленням 3 жовтня 2017 року Верховною Радою України Закону №2148-VIII, що доповнив Закон №1058-ІV розділом XIV-1, який містить пункт 2 частини другої статті 114 такого змісту:
«На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах».
За приписами статті 12 Закону №1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Натомість згідно з пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом № 213-VІІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 50 років до 55 років.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону №1788-XII зі змінами, внесеними Законом №213-VIII (пункт 1 рішення).
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII дляосіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, у тому числі жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Отже, Рішенням № 1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку з чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
У зв'язку з цим на час виникнення спірних правовідносин Закон №1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 50 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
Оскільки позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , на дату звернення до позивача мала повних 53 роки, позовні вимоги в частині щодо оскарження відмови призначити пенсію після досягнення віку 55років та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення віку 55 років не обґрунтовані.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду під час розгляду як зразкової справи №360/3611/20 в рішенні від 03.11.2021 дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»). Отже, у вказаній справі застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону №1058-ІV.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи, що у спірних правовідносинах, відповідач не визнає достатнім і підтвердженим пільговий стаж позивачки в 10років за період роботи з 26.07.1990 до 18.03.2019 суд врахував.
Довідкою Чорнобаївської районної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів від 09.11.2020 №120, виданою позивачу, підтверджується наявність трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за період з 26.07.1990 до 18.03.2019 року (28років 7місяці 21день) у зв'язку з виконанням особливо шкідливих робіт (з мікроорганізмами 1-2групи небезпеки) за посадою лаборанта бактеріологічного відділу - 26.07.1990-15.09.2002, лаборанта 1 категорії бактеріологічного відділу - 16.09.2002-18.03.2019.
Наказом від 24.07.20006 №15 Чорнобаївської районної державної лабораторії ветеринарної медицини підтверджується проведення атестації робочих місць та затвердженим головою атестаційної комісії переліком професій і посад, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2, доведено віднесення посади позивача до вказаної категорії посад зі шкідливими умовами.
Докази підробки таких документів відсутні. Отже, доводи відзиву не обгрунтовані.
Актом від 04.12.2020 №1028 Управління контрольно-перевірочної роботи Відділу контрольно-перевірочної роботи №2, що в складі відповідача, встановлено, що під час співставлення довідки з фактичними записами щодо роботи позивача з наказами: №16 від 26.07.1990 про призначення її на посаду лаборанта-бактеріолога ветфельшера, №48 від 16.10.2002 про присвоєння атестаційної категорії, №4 від 18.03.2019 про звільнення, - а також з відомостями книг нарахування їй заробітної плати (у періодах 01.11.2022- 14.11.2011, 21.11.2011-27.11.2011, 06.12.2011-12.12.2011 позивачка перебувала у відпустках без збереження заробітної плати), наказами про проведення атестації, у зв'язку з якими підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення позивача згідно з Списком №2, підтверджене, що всі первинні документи, використані для перевірки, достовірні та надані в повному обсязі, а інших, що свідчать про стаж роботи та нарахування заробітної плати застрахованим особам за вказаний період - відсутні.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442. Пунктом 4 передбачено, що атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Держпраці.
Тобто, проведення атестації, збереження відповідних первинних документів щодо її проведення та відповідальність за дотримання вказаних вимог законодавством покладена виключно на роботодавця. Як наслідок, ризики неналежного дотримання зазначених обов'язків не можуть бути повністю перекладені на працівника.
Сукупністю відомостей трудової книжки, вказаної довідки, акту, долученими до матеріалів справи наказами щодо роботи позивача у вказаному періоді та наказів щодо проведеної атестації робочих місць підтверджується наявність у позивача стажу зі шкідливими умовами праці понад 10 років. Тому суд дійшов висновку, що відмовляючи позивачу призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2, відповідач порушив її право на соціальний захист.
Зважаючи, що результатом розгляду заяви позивачки про призначення пенсії та спірних дій відповідача є прийняття акта владно-розпорядчого характеру - рішення, саме повно безпосередньо порушує заявлене право позивача. Тому для виконання завдання адміністративного суду щодо ефективного судового захисту відповідно до ст.ст.2, 9 КАС України суд дійшов висновку вийти за межі заявлених позовних у вимог у вказаний спосіб та зобов'язати відповідача врахувати стаж позивачки на роботі із шкідливими та важкими умовами праці за списком №2, з якого обчислюється пенсія позивачу, з 24.07.2006 до 24.07.2011 за період роботи у Чорнобаївській районній державній лікарні ветеринарної медицини, призначити та нарахувати пенсію за віком з моменту виникнення такого права, а саме з 11.10.2020.
Отже, доводи позовної заяви та позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на підтвердження понесення позивачем судових витрат зі сплати судового збору в сумі 908,00грн за звернення до адміністративного суду з позовною заявою відповідно до дубліката квитанції від 29.06.2021 №0.0.2178650373.1, наявні підстави для їх розподілу пропорційно задоволеній частині позову шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача половини вказаної суми коштів.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) від 02.03.2021 №232550001726 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стаж в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) урахувати трудовий стаж ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на роботі зі шкідливими та важкими умовами праці за списком №2 за період роботи з 24.07.2006 до 24.07.2011 у Чорнобаївській районній державній лікарні ветеринарної медицини, призначити та нарахувати їй пенсію за віком з 11.10.2020.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) частину понесених судових витрат зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а саме в розмірі 454,00грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні нуль копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 01.12.2021.