Рішення від 30.11.2021 по справі 460/9259/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2021 року м. Рівне №460/9259/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 19.04.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Проте, відповідачем в призначенні пенсії відмовлено, оскільки недостатньо періоду пільгової роботи. Зазначає, що відповідачем не зараховано до пільгового стажу період з 01.10.2004 по 27.09.2007, оскільки посада, зазначена в пільговій довідці від 26.03.2021 №26, не відповідає відомостям про проведення атестації робочих місць. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 08.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

26.08.2021 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, становить 5 років 2 місяці 8 днів (28.09.2007 по 31.05.2011, з 21.08.2017 по 12.09.2017, з 01.01.2018 по 09.08.2018, з 01.01.2019 по 12.06.2019, з 01.01.2020 по 20.05.2020 з врахуванням фактично відпрацьованого часу у важких та шкідливих умовах праці), загальний страховий стаж - 40 років 8 місяців 13 днів. Документами підтверджено право на зниження пенсійного віку на 2 року (60 - 2 = 58). Враховуючи викладене, підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як особі, яка працювала на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, відсутні, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж роботи 10 років. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.26-28).

Оскільки розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

19.04.2021 позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Листом від 13.05.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивачу, що відповідно до наданих до заяви документів стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, становить 5 років 2 місяці 8 днів, загальний страховий стаж - 40 років 8 місяців 13 днів. Враховуючи вищевикладене, винесено рішення про відмову в призначенні пенсії віком пільгових умовах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також зазначено, що за доданими документами до пільгового стажу не зараховано період з 01.10.2004 по 27.09.2007, оскільки посада, що зазначена в пільговій довідці від 26.03.2021 № 26, не відповідає відомостям про проведення атестації робочих місць. Вказано також про те, що документами підтверджено право на зниження пенсійного віку на 2 роки (а.с.9).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується (ст.7 Закону №1788-XII).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.9 Закон №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Пунктом "б" статті 13 Закону №1788- ХІІ передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно з ч.1 ст.114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з п.10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

У ході розгляду справи судом встановлено, що спірним у цій справі є період роботи позивача з 01.10.2004 по 27.09.2007 на посаді маляра.

Так, посада маляр, зайнятий на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки, передбачена позицією 33 розділу XXXIII "Загальні професії (у всіх галузях господарства)" Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 (в редакції, чинній на спірний період роботи позивача).

За приписами ст. 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 Порядку № 637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу наведених правових норм, судом встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Висновки аналогічного характеру викладено у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №234/13910/17 та від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 25.02.2021 у справі №683/3705/16-а, які в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом при ухваленні даного рішення.

Судом встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивач з:

01.10.2004 призначена маляром по ІІІ розряду у філії "Доркомплект" ДП "Рівненський облавтодор";

16.08.2005 призначено IV розряд маляра;

31.05.2011 звільнена з роботи у зв'язку з переводом у філію "Рівненський райавтодор";

01.06.2011 прийнята на посаду маляра по 4 розряду ДРП "Любомирський АБЗ" за переведенням з філії "Доркомплект";

30.06.2014 звільна з роботи у зв'язку з переведенням у філію "Любомирський асфальтобетонний завод" ДП "Рівненський облавтодор";

01.07.2014 прийнята у філію "Любомирський асфальтобетонний завод" на посаду маляра по 4 розряду за переведенням з філії "Рівненський райавтодор" (а.с.10-13).

Наказом Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" від 30.03.2011 №336 "Про припинення філії ДП "Рівненський облавтодор" ВАТ "ДАК" Автомобільні дороги України" припинено філію "Доркомплект" дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" шляхом її приєднання до філії "Рівненський райавтодор" дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (а.с.18).

Наказом Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" від 29.05.2014 №33 створено філію "Любомирський асфальтобетонний завод" дочірнього підприємства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" шляхом виділу частки майна, прав та обов'язків, що обліковуються на балансі філії "Рівненський райавтодор" дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (а.с.19).

Таким чином, позивач має належним чином оформлену трудову книжку, в якій містяться записи про відповідний трудовий стаж із відомостями, які відповідають вимогам законодавства на підтвердження права на пенсію на пільгових умовах.

Наказом філії "Доркомплект" №130 від 28.12.2002 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за віком згідно Списку №2.

У переліку робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за віком згідно Списку №2, який є додатком №1 до наказу №130 від 28.12.2002, передбачено посаду маляра, код професії 13450, розділ XXVІІ підрозділ 2290100а Списку №2 (а.с.17).

Наказом філії "Доркомплект" ДП "Рівненський облавтодор" від 28.09.2007 №143 затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за віком, зокрема, згідно Списку №2, серед яких є посада маляра, зайнятого на роботах зі застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки, код професії 7142.2 13450, позиція 33, розділ ХХХІІІ (а.с.17).

При цьому, філією "Рівненський Райавтодор" Дочірнього підприємства "Рівненський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 26.03.2021 видано уточнюючу довідку про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах №26, зі змісту якої вбачається, що позивач дійсно працювала на посаді маляра, зайнятого на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки лише у структурному підрозділі - виробнича база філії "Доркомплект" ДП "Рівненський облавтодор", яка дає право на пільгову пенсію, на протязі повного робочого дня, інших робіт не виконувала: 01.10.2004 (наказ про прийняття №84-к від 01.10.2004) по 31.05.2011 (наказ про звільнення № 44-К від 31.05.2011) маляр, зайнятий на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки - Список №2, розділ XXXIII позиція 33 (затв. Постановою КМУ №36 від 16.01.2003)

Характер виконуваних робіт: обробка, ґрунтовка та фарбування заготовок дорожніх знаків фарбами та нанесення трафаретів.

Про результати атестації робочих місць за умовами праці наказами по підприємству від 28.12.2002 №130 та від 28.09.2007 №143 підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення на вказаних в довідці роботах.

Довідка видана на підставі первинних документів за час виконання вищевказаних робіт: 1.трудова книжка; 2.книга записів наказів за 2002-2011 роки; 3.карточки ФТ-2; 4.особові рахунки по заробітній платі за період 2004-2011 років (а.с.14).

Відмовляючи позивачу в призначені пенсії за віком на пільгових умовах, відповідач до пільгового стажу не зарахував період роботи з 01.10.2004 по 27.09.2007, оскільки посада, зазначена в пільговій довідці, не відповідає відомостям про проведення атестації робочих місці.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442) та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41.

Відповідно до п.1 Порядку №442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно з п.4 Порядку №442 атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на якість проведення атестації робочих місць.

Суд зазначає, що на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Висновки аналогічного характеру викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 №520/15025/16-а, які в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом при ухваленні даного рішення.

Як вже було встановлено судом, наказом філії "Доркомплект" №130 від 28.12.2002 затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за віком згідно Списку №2, серед яких зазначено, зокрема, посаду маляра, код професії 13450, розділ XXVІІ підрозділ 2290100а Списку №2 (а.с.17).

Суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (яка була чинною на дату прийняття вказаного вище наказу) у позиції 2290100а-13450 розділу XXVII "Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів" передбачено посаду маляра, маляра-пульверизаторника, маляра-штукатура. У вказаній постанові у позиції 23200000-13450 також передбачено посаду маляра, зайнятого на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.

При цьому, твердження відповідача про те, що посада, зазначена в пільговій довідці №26 від 26.03.2021, не відповідає відомостям про проведення атестації робочих місць, суд вважає безпідставними, оскільки позивач не може нести відповідальність за неякісне проведення атестації робочих місць, зокрема, неналежне оформлення наказу про результати атестації робочих місць.

Крім того, суд наголошує про наявність відповідних записів у трудовій книжці позивача, яка є основним доказом на підтвердження відповідного трудового стажу працівника при вирішенні питання призначення пільгової пенсії за віком.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 01.10.2004 по 27.09.2007 має бути зарахований до пільгового стажу ОСОБА_1 .

Разом з цим, позивачем у позовній заяві не заперечується, що стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах становить 5 років 2 місяці 8 днів (без врахування пільгового стажу за період роботи з 01.10.2004 по 27.09.2007).

З врахуванням пільгового стажу за період роботи з 01.10.2004 по 27.09.2007 стаж роботи позивача на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах становить 8 стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах становить 8 років 2 місяці 4 днів (з розрахунку: 5 років 2 місяці 8 днів + 2 роки 11 місяців 26 днів).

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-ІV працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

З огляду на зазначену позицію, суд дійшов висновку, що позивач має право на зниження пенсійного віку на 4 роки. Отже, пенсійного віку ОСОБА_1 , як особа, яка відпрацювала на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, досягла у 56 років (60 - 4).

При цьому, станом на дату подання заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (19.04.2021) позивачу виповнилося 57 років. Тобто, вона досягла відповідного пенсійного віку.

Відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

З огляду на те, що ОСОБА_1 досягла пенсійного віку 12.07.2020, а з відповідною заявою до відповідача звернувся 19.04.2021, тому пенсія за віком має бути призначена з 19.04.2021, оскільки звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.

З урахуванням наведеного, з метою захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_1 має належний пільговий стаж для призначення пенсії по Списку № 2, то їй повинна бути призначена пенсія за віком на пільгових умовах з 19.04.2021.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір в сумі 908,00 грн. Оригінал квитанції про сплату судового збору від 02.07.2021 знаходиться в матеріалах справи (а.с.5).

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 19.04.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір в сумі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028. ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 30 листопада 2021 року

Суддя Н.О. Дорошенко